Kdy se Pecou vánočky?

Kdy začít péct vánočku

Kdy začít péct vánoční cukroví Na perníčky už je nejvyšší časČtyři týdny dopředu – perníčky.Tři týdny před Štědrým dnem – linecké a rohlíčky.Dva týdny před Vánoci – ořechy a plněné druhy.Týden před Vánoci – nepečené a krémové cukrovíVánočka na poslední chvíli.
Archiv

Kdy vyklopit vánočku

Formu s nakynutým těstem vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme asi hodinu (zkoušíme špejlí). Upečenou vánočku necháme chvíli odpočinout ve formě, pak opatrně vyklopíme a necháme vychladnout.

Kdy péct vánočku před Vanoci

Čtrnáct dní před Vánocemi bychom měli upéct cukroví, které nepotřebuje k rozležení tak dlouhou dobu – například z lineckého světlého i tmavého těsta, piškotové a oříškové lahůdky, nebo vanilkové rohlíčky. Týden před vánočními svátky upečeme sněhové cukroví a uděláme i cukroví nepečené.
ArchivPodobné

Jak dlouho nechat kynout vánočku

Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.
Archiv

Jak dlouho před Vánoci dělat vosí hnízda

2 týdny do Vánoc

Ideální čas začít péct linecké či připravit vosí hnízda (nebo také včelí úly). Ať už pečete linecké světlé, či tmavé, těsto se snažte zpracovat co nejrychleji, aby se tuk nestihl rozpustit a vsáknout do mouky. Potom by se mohlo stát, že bude cukroví po upečení moc tvrdé.

Proč vánočka při pečení praskne

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.

Jak dlouho se peče vánočka ve formě

Vánočkovou formu vymažeme tuhým máslem a dáme do ní nakynuté těsto. Vrch těsta uhladíme, natáhneme ho spíše ke stranám. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 °C asi hodinu (asi po půl hodině pečení vrch přikryji alobalem, aby nebyl moc tmavý).

Jak poznám že je vánočka upečená

Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.

Kdy PECT Kosicky

4 týdny do Vánoc (suché a neplněné cukroví)

4 týdny do Vánoc si připravte vánoční perníčky, linecké cukroví, išlské dortíčky, pistáciové košíčky, ořechové dortíčky nebo marokánky. O víkendu můžete těsto vyválet, vykrajovat, plnit do formiček a péct.

Jak nejlépe vyklopit vosí hnízda

Pomůže folie i speciální formička. Pokud chcete vosí úly hnědé a bez dalšího cukru či kokosu, zkuste přes formičku položit potravinářskou fólii a přes ní těsto do formičky napěchujte. Naplňte, uzavřete a pomocí volných okrajů folie „vosáka“ z formičky vytáhněte.

Čím se potírají před pečení vánočky

Vánočka se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen zbylými bílky. Přidáme do nich 1 lžíci studené vody na 1 bílek a společně rozšleháme vidličkou.

Z jaké mouky se peče vánočka

Používejte ty nejlepší suroviny

Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00.

Jak poznám že je vánočka hotová

Upletenou vánočku posypte mandlemi a potřete rozšlehaným vejcem a nechte ještě cca 30 minut kynout na plechu. Poté pečte na 200°C 3 minuty a pak teplotu stáhněte na 160°C a pečte cca 1hodinu. Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová.

Proč vánočka po upečení spadne

Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.

Co s tvrdou Vanockou

Smíchejte si smetanu, vejce, cukr, skořici a případně dolijte trochou mléka. Do této směsi namáčejte plátky vánočky, které poté osmažte na pánvi z obou stran do zlato-hněda. Doporučujeme smažit na kokosovém oleji, protože dodá vašim toustům lahodně jemnou chuť. Pokud ho zrovna nemáte k dispozici, pak smažte na másle.

Kdy dělat rafaelo kuličky

Týden před Štědrým dnem je čas i na nepečené cukroví, jako jsou kokosové kuličky, kuličky rafaelo, nebo čokoládové hrudky.

Čím plnit včelí úly

Ten může být v podstatě jakýkoliv, nejčastěji se používá máslový krém, který ale může ochutit například rumem, kávou, kakaem, nastrouhanou čokoládou, oříšky a podobně. Někdo úly plní také vaječným koňakem, v tom případě je ale lepší připravit si domácí hustší.

Jak dlouho vydrží rafaelo kuličky

Postup přípravy

Do každé kuličky zapracujte 1 mandli a kuličku pak obalte ve strouhaném kokosu. Hotové kuličky dejte alespoň na 5 minut vychladit do lednice. Kuličky vždy skladujte v lednici, kde vám vydrží cca 1 týden.

Jak dlouho vydrží vanilkové rohlíčky

Neplněné cukroví

Nejméně starostí vám dají vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky a další cukroví, které je po upečení hned hotové a nemusí se plnit ani zdobit polevou. Většinou mu stačí jeden až dva týdny k rozležení a rádo přijme trochu vlhkosti ze vzduchu. Proto je ideálně vyrovnejte do papírové krabice.

Proč nejdou vyklopit vosí hnízda

Správná konzistence těsta je základem úspěchu. Pokud to totiž přeženete například s rumem, bude těsto příliš vlhké, přilepí se na stěny formičky a hnízdo ven vcelku prostě nedostanete. Dá se to ale napravit. Stačí do těsta přidat namleté nebo nastrouhané piškoty, které těsto zahustí.

Kdy dělat vosí hnízda

2 týdny do Vánoc

Ideální čas začít péct linecké či připravit vosí hnízda (nebo také včelí úly).

Kdy dělat kokosové kuličky

Kolem 17. prosince přichází čas na nepečené druhy. Velmi oblíbené jsou kokosové pusinky z bílků nebo různé kuličky obalené v oříškách nebo čokoládě.

Kdy dělat rumové kuličky

1 týden do Vánoc

Z nepečených vyzkoušejte třeba rumové kuličky, či variantu takzvaně „co dům dal“, a využijte zbytky těsta z předchozích várek cukroví.

Jak skladovat vosí hnízda

V lednici lze uchovávat také vosí hnízda a ořechy, před podáváním je však necháme alespoň hodinu v pokojové teplotě, jinak budou na skus tvrdé. Sladkosti přelité čokoládovou polevou by neměly být na mrazu, čokoláda by zešedla. Opět je tedy lepší najít pro ně místo v chladničce.

Jak se plní vosí hnízda

Klasická vosí hnízda jsou hnědá se světlým žloutkovým krémem, ideálně dochuceným rumem, nebo ještě lépe – jsou plněná rovnou jen vaječným likérem. Recept na tato klasická hnízda najdete v tomto článku. V nejedné rodině se ale pečou i hnízda ořechová s kávovým krémem, nebo dokonce hnízda úplně světlá.