Kdy se provádí řez ovocných stromů?

Kdy řezat okrasné stromy

Vhodné období pro prořezávání stromů je od poloviny léta do konce srpna. Není vhodné rušit stromy na jaře. Probouzejí se k životu a začínají jim růst nové výhonky a pučet listí. V polovině léta se růst výhonů zpomalí a strom zaměřuje svou energii na kmen a kořeny.

Kdy provádět postřik ovocných stromů

Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Kdy se rezou stromy

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je doba vegetačního klidu, to znamená leden, únor, ale i polovina léta. V létě lze řezat břízy i javory, které na jaře hodně sají mízu, dále pak kaštany a ořešáky, náchylné na klejotok.
Archiv

Jak provádět řez ovocných stromů

Jak řezat ovocné stromy

Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.

Kdy stříhat okrasné jabloně

Okrasné jabloně narozdíl od ovocných forem řez nepotřebují. Platí, že odstraňujeme jen ty větve, které musíme, to znamená např. ty které jsou poškozené či suché. Pečlivě bychom ale měli odstraňovat plané výhony, které někdy mohou vyrážet z podnože.

Kdy se provádí řez jabloní

Jádroviny (jabloně, hrušně, kdouloně a další) řežeme hlavně v předjaří – zimní řez. Nejčastěji zimní řez provádíme v únoru až březnu, ale je možné ho provádět ihned po skončení velkých mrazů.

Kdy provádět řez jabloní

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Kdy postřik Sulkou

Velmi důležitá je také teplota při aplikaci. Sulku použijte až tehdy, kdy venkovní teplota po tři dny za sebou překročí 15°C.

Kdy stříhat vlky na jabloních

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak spravne řezat stromy

Při kácení uděláme do kmene zářez ve tvaru V do poloviny průměru kmene, a to ze strany, kam má strom padat. Poté vyrazíme vyříznutý klín a strom podřízneme z druhé strany rovně, tedy rovným řezem kolmým ke kmeni stromu zhruba v polovině výřezu na druhé straně. Strom by poté měl začít padat sám, sotva se řezy spojí.

Kdy nejpozději stříhat stromy

Jaké stromy můžete ke konci léta stříhatHrušně a jabloně – ostříhejte v srpnu, pokud se chcete zbavit hnědých „pih“ na ovoci, kvůli kterým je slupka ovoce nahořklá.Třešně, višně, slivoně, meruňky a broskvoně – po úrodě do začátku září.

Kdy stříhat na jaře stromky

Je důležité začít s řezem ještě před rašením, v březnu už tedy může být pozdě. Nejlepší pro révu je, když ji začnete řezat v únoru.

Na co je dobrá Sulka

Sulka – K je kapalný sirný koncentrát obsahující 19 % polysulfidické síry, bezchloridový draslík a dusík. Je určená především pro základní hnojení půdy. Dále se tento koncentrovaný postřikový přípravek používá k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a živočišným škůdcům.

Jak dlouho po aplikaci postřiku nesmí pršet

Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.

Jak omladit jabloň

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.

Co je vlk na jabloní

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak ostříhat nový stromek

U mladých stromků vždy odřežte všechny přebytečné spodní větve (všechny před rozvětvením koruny). Dále vyberete vedoucí větev a zbylé z koruny odstřihnete. Terminální větev ale nemá vycházet ze středu kmínku. Necháte 3-4 silné postranní větve, které zkrátíme hned za očkem asi na polovinu délky.

Kdy stříhat sloupové ovocné stromy

Řez sloupovitých ovocných stromků

Řez stromků provádíme od června do srpna, nikdy v zimě. Při výsadbě není vhodné zakrátit vrcholový pupen – pak by mohlo docházet k nechtěnému větvení. Řez stromků provádíme od června do srpna, nikdy v zimě.

Co lze hnojit Sulkou

Sulka je nejpoužívanější prostředek k moření česneku a cibule. Přípravek je určen k ochraně rostlin proti kadeřavosti broskvoně, hálčivci a vlnovníku révovému, postřik na přezimující škůdce.

Jak dlouho muze být Namichany Postrik

U většiny přípravků je doba skladovatelnosti 2 roky.

Čím nahradit smáčedlo

Smáčedlo se dá pochopitelně také pořídit, ale nahradit ho můžete obyčejným jarem.

Kdy odstranit vlky

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak odstranit vlky

Vlky odřízneme v tzv. větevním kroužku. Použijeme řez na patku, což je přibližně 8 až 12 milimetrů dlouhá část se spícími pupeny. Ty pak u jabloní s pravděpodobností 20 až 40 % prorostou a posléze vytvoří plodonosný obrost.

Jak omladit starý strom

V koruně staršího stromu se také objevuje takzvané paroží, krátké členité kroužkovité větévky nebo něco jako trny, na nichž bývá spousta buclatých květných pupenů. Nenechávejte je příliš zestárnout, je třeba je také zmladit. Když na nich odhadnete asi 20 pupenů, většinu paroží odstřihněte a nechte jen asi 5 pupenů.

Čím nahradit Sulku

Dříve se k moření používal přípravek Sulka, ten už se ale nevyrábí. Náhradním prostředkem je Síra SK 520. Tento přípravek je vhodný na moření česneku.