Kdy se provádí revize komínu?

Kdy je nutná revize komínů

Kdy se provádí pouze kontrola

Kontrola komínů by se měla provádět dle zákona minimálně jedenkrát za rok, s ohledem na to, jak často topíme. Na základě kontroly kominík zjistí technický stav spalinové cesty, i to, zda odpovídá požadavkům a bezpečnostním předpisům.
Archiv

Co je potřeba k revizi komínů

Pro kladnou revizi, například pro kolaudaci, je nutné od majitele stavby zajistit tyto dokumenty:Typ a označení výrobku (komínu) nejdůležitější u nového systémového komínu.CE prohlášení o shoděProjekt a jeho dodržení – technologický postup.Jméno stavaře (stavební firmy), která komín stavěla.

Jak probíhá revize komínů

Průběh revize komína je velmi jednoduchý. Revizní technik na váš popud přijede a změří, zdali neuniká plyn u komína a také to, v jakém stavu se nachází spalinové cesty od kotle na tuhá paliva, krbu nebo krbových kamen. Pak štětkou promete komín a zjistí jeho fyzických stav.

Kdo platí revizi komínů

Čištění kotle a revize, ať už kotle, komínů či elektřiny spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce.

Jak často revize komína

Jak často se provádí kontrola komínu Komín je třeba nechat odborně zkontrolovat minimálně 1× ročně, nicméně četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte.

Jak často se dělá revize komínu

Dle zákona je nutné, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny na konci léta.

Jak dlouho trvá vložkování komínu

Samotné vložkování trvá 1/2 – 1 den. Protože pro uvedené spotřebiče na pevná (tuhá) a jiná paliva musí být průměr vložky již větší, ve většině případů se musí provádět také frézování komínů.

Jak často se dělá revize

Pravidelná revize je vyžadována každé 3 roky. V soukromých prostorách nájemníků či vlastníků bytových jednotek (či rodinného domu) není revize vyžadována. Nájemník nebo vlastník bytu či rodinného domu by ji měl ale ve vlastním zájmu také provádět jednou za 3 roky.

Jak vyčistit komín zespodu

Komínovými dvířky – a to pokud nelze provést čištění žádným z předešlých způsobů, může se komínový průduch vyčistit zespodu komínovými dvířky vybíracího, revizního otvoru nebo přes sopouchy po demontáži kouřovodů spotřebičů napojených na komín. Tady je vhodné použít komínové štětky a kartáče.

Jak si vyčistit komín

Komín čistíme tak, že provaz se strojkem a nebo tyč s kartáčem pomalu spouštíme dolů, při čištění zdola naopak vytlačujeme kartáč nahoru. Postupně přidáváme jednotlivé díly tyče, čímž ji postupně prodlužujeme. Čistíme-li z komínových dvířek, vymeteme nejprve horní a poté až dolní část komína.

Jak poznat Vyvložkovaný komín

Kdy je třeba komín vyvložkovat

Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům. Když je původní komínový průduch a nebo vložka na konci své životnosti.

Kdy frézovat komín

Kdy frézování využiji Jestliže potřebujete zvětšit vnitřní rozměr komína – např. pro zlepšení tahu komína, nebo chcete připojit spotřebič o vyšším výkonu, než umožňuje stávající komín, nebo jestliže stávající komín je netěsný a je nutné komín vyvložkovat na stejný vnitřní rozměr jako je stávající.

Jak často se provádí revize komínů

U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně. Jestliže se spalinová cesta (spotřebič, kouřovod, komín) využívá celoročně, je třeba provádět kontrolu 2× ročně.

Kdo dělá revize

Revize smí provádět výhradně revizní technik, který disponuje platným oprávněním k výkonu této činnosti. Jeho úkolem je technická zařízení zkontrolovat a podat o jejich stavu revizní zprávu. Za řádné a správné odvedení této činnosti je osobně odpovědný, není však již odpovědný za případnou opravu poškozených zařízení.

Jak často se čistí komín

Čištění komínu neboli spalinové cesty je podle zákona č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty povinné a mělo by se provádět alespoň jednou ročně. Čištěním máme na mysli odstranění pevných látek, různých usazenin a nečistot ze spalinové cesty.

Jak poznat ucpaný komín

Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.

Jak dlouho vydrží vložka v komíně

Komín není nutné bourat, vložky se spouštějí shora. Ubourává se pouze část v místě vyústění kouřovodu od spotřebiče do komína a u paty komínového tělesa. Nejoblíbenější jsou vložky z keramiky nebo plechu. Životnost ocelové vložky je patnáct let, keramické vložky slouží až 30 let.

Jak dlouho trvá frézování komínu

Postup frézování

Komín se frézuje od spodní části směrem nahoru. Odfrézovaný materiál padá dolů a následně se vybírá komínovými dvířky (obdoba vybírání sazí). Rychlost frézování je závislá na materiálu, z kterého je komín postaven a pohybuje se v rozmezí 1-3 metry za hodinu.

Jak poznat špatný tah komína

V komíně je špatný tah, když:

teplotní rozdíl je moc malý, např. když je komín špatně izolovaný

Jak často se provádí revize

V běžném prostředí se revize opakují co pět let. V okolí, které je zatížené chladem, horkem nebo vlhkem se revize opakují co tři roky. V mokrém prostředí či v místě, ve kterém hrozí extrémní koroze, se revize vyžadují každoročně.

Jak nejlépe vyčistit komín

K běžnému, pravidelnému čištění komína potřebujeme „kominický strojek s lanem a sluníčkem", případně „kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí“. Toto vybavení se běžně prodává v železářstvích, hobby marketech a nebo na internetu a nestojí obvykle více jak 1000 korun.

Co se stane když chytnou saze v komíně

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Jak zvýšit komín

Jak zvýšit tah komínu Pokud komín z jakékoli příčiny ztratí tah, je možné jej účinně zvýšit instalací komínového ventilátoru. Komínové ventilátory se standardně instalují dvěma způsoby: komínový ventilátor je umístěn na spodním okraji komínu u sopouchu a v komínu tak vyvozuje přetlak.

Kdy je potřeba vyvložkovat komín

Kdy je třeba komín vyvložkovat

Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům.

Proč frézovat komín

Stěny komínového průduchu se frézováním vyčistí − fréza je zbaví nánosu dehtu. Odborník může doporučit frézování i proto, aby se zvýšil tah příliš nízkého komínu. Frézování celkem spolehlivě nahradí nákladnější a pracnější bourání a stavbu nového komínového tělesa.