Kdy se roubují okurky?

Proč se roubují okurky

Roubování okurek není žádná novinka, ale osvědčený a zahrádkářům známý postup. Hlavním důvodem je ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Naroubováním salátových okurek na tykev zamezíte výskytu fuzariového vadnutí, jež se často projevuje nenadálým vadnutím a posléze úhynem zdravých rostlin v plné plodnosti.
Archiv

Kdy začít s roubováním okurek

Nejprve vysejeme okurky a asi za tři dny tykve fíkolisté (Cucurbita ficifolia). Jim udržujeme teplotu okolo 20 °C, okurkám však dopřejeme teplotu vyšší – asi 24 °C. V době tvorby prvního pravého lístku začneme s roubováním.

Jak se roubují okurky

Tykev nařízneme přibližně do 2/3 tloušťky stonku – řez vedeme směrem dolů. Okurku nařízneme do 2/3 tloušťky stonku – řez vedeme směrem nahoru. Opatrně do sebe obě rostliny v místě roubu zasuneme. Rostliny do sebe opatrně zasuneme.
Archiv

Kdy roste okurek

Výsev okurek přímo na záhon

Okurky jsou teplomilné, obecné doporučení vysévat po 15. květnu – tedy po přechodu pozdních jarních mrazíků, ovšem platilo zejména v minulosti, kdy ještě plíseň okurková neohrožovala úrodu. Dnes je to jinak a může se vyplatit trochu si pospíšit a zariskovat.

Kdy roubovat rajcata

Zásadní je vystihnout správný moment pro samotné roubování. Jakmile mají stonky podnože i roubu cca 2 mm v průměru, je správný čas. Většinou to trvá přibližně 3 týdny od vyklíčení. Jakmile mají stonky podnože i zvolené odrůdy (roubu) cca 2 mm v průměru, je správný čas na roubování.

Proč se roubuje

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.

Jak Zaštipovat roubované okurky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak hluboko se sází roubované okurky

Protože roubované rostliny porostou velkou plochu, je vhodné dodržet minimální spon výsadby 2×2 metry. Pozor na hloubku vysazení. Je nutné, aby roub i kolíček vyčníval nad povrch zeminy, aby se zabránilo jeho zakořenění. Tím by se totiž nejen ztratila výhoda roubování, ale vzniká riziko, že by celá rostlina uhynula.

Kam zasadit Roubovanou okurku

Pěstování roubovaných okurek. Roubované sazenice okurek vysazujeme nejlépe do skleníku nebo foliovníku. Pěstovat je můžeme i v nádobách s opěrnou tyčí na jižních balkonech. Rostliny potřebují k růstu dostatek živin, proto je dobré již na podzim půdu zrýt a zapravit do ní chlévský hnůj nebo kompost.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak roste okurka

Okurka je plodinou první tratě. Vyžaduje záhřevné, hlinité humózní půdy dostatečně vyhnojené chlévským hnojem, nebo alespoň kompostem. Vzhledem k poměrně slabému a mělkému kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim. Sazenice okurek předpěstujeme výsevem přímo do malých hrnků.

Na jakou podnož se roubují rajčata

Podnož Tomastrong F1 pro rajčata

a Solanum hirsutum Dunal. Jde o velmi vzrůstnou podnož k roubování rajčat, která vyniká svým zdravotním stavem. Silný hypokotyl (stonek) rostliny velmi usnadňuje roubování. Má vysokou toleranci k bakteriálnímu vadnutí, fuzariovému vadnutí a verticiliovému vadnutí.

Jak zvýšit plodnost rajčat

Přátelské bakterie weiki pro rajčata

Unikátní pomocný rostlinný přípravek s bakteriemi mléčného kvašení podporuje rajčata v růstu, zvyšuje jejich plodnost, posiluje kořenový systém a zlepšuje využití živin. Tyto přátelské bakterie žijí v symbióze s rostlinami a zpřístupňují jim pravidelně živiny z půdy.

Kdy řezat rouby

Je-li mírná zima, je však vhodné řezat rouby až v prosinci. Pokud jsou v prosinci a lednu dny i noci mrazivé, počkáme na oblevu v lednu nebo únoru. rouby stříháme zahradnickými dvousečnými nůžkami nebo k jejich odběru použijeme zahradnický zavírací nůž známý jako žabka.

Kdy se roubuje

Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Co Zastipovat u okurek

Ideální je, když ve spodní části zbavíte rostlinu všech listů a zbyde pouze holý stonek. Také je vhodné vyštipovat zálistky za prvním listem. V případě, že má rostlina méně prostoru, nenechte zahušťovat boční šlahouny.

Jak se starat o okurky

Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření. Zalévat méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky. Teplota vody má odpovídat teplotě půdy, nemá být nižší. Nezalévat ke krčkům rostlin, podporovalo by se vytváření půdních houbových chorob, nebezpečných zvláště u hadovek.

Čím nejlépe hnojit okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak hluboko se sazi okurky

Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Okurky ocení také pravidelné hnojení a oporu pro růst (o tom si v našem článku také povíme).

Jak podpořit růst okurek

Přihnojení dusíkem na počátku kvetení okurek spolu se zálivkou výrazně podpoří růst natě a tvorbu listů. Rostlina tak může rychle nahrazovat listy poškozené plísní listy novými, což výrazně snižuje škodlivý účinek plísně. Je to zvláště účinné u nových odrůd odolnějších k plísni.

Jak často sbírat okurky

Plody sbíráme každé 2 až 3 dny, není však od věci nahlédnout do „houštiny“ každý den, vždy se tam nějaká ta větší okurka ukrývá a za další den až dva už by nabyla příliš velkých rozměrů. Snáze se sklízí nakládačky pěstované vertikálně, prostě na plody lépe vidíme a máme k nim lepší přístup.

Co sázet k okurkám

Co zasadit po okurkách. Existuje mnoho odrůd rostlin, které mohou v nové sezóně nahradit okurky. Především jsou to ty rostliny, jejichž plody rostou v zemi: cibule, česnek, mrkev, řepa, ředkvičky, ředkvičky, daikon, celer, brambory. Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel.

Na co zavěsit okurky

Nakladačky sázejte alespoň 30 cm od sebe, půdu pod nimi je dobré zamulčovat. Použít lze třeba posečenou trávu nebo slámu. Omezíte tím bujení plevele a mulč zároveň v půdě zadrží vláhu, kterou okurky tolik potřebují.

Na co se roubují rajčata

Podnož pro rajčata Tomastrong F1 (Fortimar F1)je velmi vzrůstná podnož na roubování rajčat – mezidruhový kříženec Solanum lycopersicum L. x Solanum hirsutum Dunal. Silný hypokotyl rostliny velmi usnadňuje roubování. Vysoká tolerance k bakteriálnímu, fusáriovému a verticiliovému vadnutí.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.