Kdy se sbírá březovník?

Kdy sbírat Březovník obecný

Sbírá se od podzimu do jara, kdy jsou plodnice vyzrálé a mají nejvíce účinných látek. Obsahuje minerály, vitamíny, polysacharidy (β-D-glukany a heteroglykany), triterpeny a steroly (známé svými protiinfekčními a antioxidačními účinky), lipidy, proteiny, polyfenoly a také ergosterol (provitamín D2).
Archiv

Kdy roste březovník

Březovník obecný roste místy velmi hojně téměř po celý rok (duben až prosinec) jako parazit na živých a pak i odumřelých kmenech a větvích výhradně bříz, které ničí; vytrvává přes zimu a pak se rozpadá.

Která houba roste na bříze

Zase začíná vrcholné období dřevních hub. Jejich význam opisujeme ve dvou knihách, Dřevní houby v přírodě a v kuchyni a Houby z Boží lékárny. Jednou z významných dřevních hub podzimu je březovník obecný (Piptoporus betulinus).
Archiv

Jak vyrobit tinkturu z březovníku

Výroba tinktury

Další možností je výroba domácí tinktury – březovník opět nakrájíme na malé kousky, které nasypeme do čisté sklenice, zaplníme ji zhruba do 2/3 a poté dolijeme vysokoprocentním alkoholem. Březovník necháme minimálně 1 měsíc macerovat při pokojové teplotě. Obsah sklenice pravidelně protřepáváme.
Archiv

Co roste na Brize

Místo výskytu, popis. Jak jeho název a fotka napovídají, březovník roste výhradně na bříze. Na to, že se jedná o dřevokaznou houbu, pozoruhodně dobře chutná škůdcům, a tak jej najdete často červivý.

Na co se používá čaga

Čaga je houba, která se používá pro své očišťující vlastnosti – čistí krev, játra, regeneruje orgány a žlázy.

Co roste na bříze

Místo výskytu, popis. Jak jeho název a fotka napovídají, březovník roste výhradně na bříze. Na to, že se jedná o dřevokaznou houbu, pozoruhodně dobře chutná škůdcům, a tak jej najdete často červivý.

Jak najít Čagu

Nejčastěji ho můžete najít na jilmu, jeřabině, jasanu, ale podle zkušeností ruských léčitelů má nejvyšší léčivé účinky právě houba čaga rostoucí na břízách. Jeho sběr znesnadňuje fakt, že se plodnice často nacházejí v až sedmimetrové výšce. Sbírá se pouze na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek.

Jak poznat kvalitní Čagu

Velikost by měla mít alespoň jako grapefruit. Správná barva houby je rezavá, proto se pro posouzení doporučuje houbu naříznout a kousek z ní vyříznout. Zajímavé je, že vnitřní část čagy bývá měkčí a je typická svým žlutým až hnědým zbarvením.

Kdy raší bříza

Zajímavým druhem je i bříza Ermanova, původem z Dálného východu. Její kůra má nažloutlý, někdy až mírně oranžový nádech. Je to strom, který zvěstuje jaro, protože raší mezi prvními, ale také se mezi prvními na podzim vybarvuje a opadává.

Jak dlouho žije bříza

U nás je nejrozšířenější bříza bělokorá, která se může dožívat stáří až 150 let. Její větve jsou zpočátku přímé, později převislé. Bříza je rostlina jednodomá a obojí květy samčí i samičí jsou směstnány do válcovitých jehněd. Tento strom začíná kvést v patnáctém roce života.

Kdy se sbírá čaga

Čagu není možné pěstovat, jedná se pouze o přírodní produkt divoce rostoucí v přírodě, kde se sbírá. Houba čaga se sbírá především od července až do přelomu října a listopadu, protože v tomto období obsahuje nejvíce účinných látek.

Kdy užívat Čagu

Pro co nejlepší účinek je třeba užívat čagu na lačno, nejméně 15 minut před jídlem. Ideální je ráno před snídaní. Dávkování Vzhledem k vysokému obsahu polysacharidů (přes 40 %) stačí pro preventivní užívání brát jednu tobolku denně.

Kdy opadává bříza

Venkovní rostlina

Barva listů je zelená, s podzimem listy žloutnou a opadávají. Jedna z pranostik praví, že pokud začne rašit bříza, zima už se nevrátí. Od jara rostlinu zdobí samčí a samičí jehnědy. Kvetoucí břízy však potrápí alergiky.

Na co je dobrá čaga

Protože čaga může pomoci předcházet rakovině jater, minimalizovat zánět jater, předcházet poškození jaterních buněk a podporovat schopnost jater bránit se proti infekci. Tato houba si právem získává své místo při léčbě onemocnění jater již ve více zemích.

Na čem roste čaga

Čaga je ruský název pro tmavohnědé tvrdé útvary rostoucí na bříze. Je pozoruhodnou léčivou houbou, která své živiny čerpá z živé břízy místo půdy a vyživuje se šťávami hostitele. Téměř každá část břízy má léčivé účinky (listy, pupeny, míza, dřevo, kůra).

Jak sbírat Čagu

Čaga – sklizeň

Čaga se sklízí malou sekerou, ale je možné vzít si na pomoc velký venkovní nůž, případně větší mačetu. Při sběru chagy je třeba dbát na to, aby se nepoškodil strom. Uvádí se, že zhruba 20 % by mělo zůstat na stromě. Pokud má čaga více částí, jedna by měla zůstat neporušená.

Na co se používá Březová voda

Míza obsahuje přírodní cukry, draslík, sodík, magnézium, železo a další stopové prvky, ale také vitaminy A, B a C, éterické oleje a organické kyseliny. Březová míza pročišťuje ledviny a játra, zlepšuje metabolismus, snižuje cholesterol, pomáhá při dně i artritidě, odvádí přebytečnou vodu ztěla a zlepšuje stav pokožky.

Jak rychle roste bříza

Převisající kultivar, s obloukovitými větvemi, dorůstá do výšky 6 m. Roste relativně pomalu, roční přírůstek je kolem 30-40cm.

Jak se jmenuje plod břízy

Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.

Jak nejlépe užívat Čagu

Způsob užívání a doporučené dávkování: 1 čajová lžička roztoku (5ml) 3x denně před jídlem. Denní dávka 3 čajové lžičky (15ml) obsahuje cca 3g extraktu z čagy.

Jakou břízu do zahrady

Jeden z nejznámějších, vhodný i pro menší zahrady je kultivar Youngii, vyznačující se přísně převislým, deštníkovitým růstem. Opakem tohoto tvaru je odrůda Fastigiata, která tvoří velmi úzké, sloupovité, až 15 metrů vysoké stromy.

Jak dlouho užívat Čagu

Ideální je užívat 3 měsíce a poté udělat 10-14 dní pauzu a znovu užívat 3 měsíce.

Jak dlouho vydrží Březová voda

Nejzdravější je čerstvá březová voda, která je velmi lahodná a chutná mírně nasládle. Vydrží ale bohužel jen pár dní (v ledničce přibližně pět), pak začne kvasit. Proto je ideální ji vypít hned.

Jak dlouho pít březovou vodu

Březovou mízu se doporučuje užívat asi 14 dní, nejlépe právě nyní, začátkem března. Je to vynikající nápoj pro posílení imunity a nastartování jarní očisty těla, detoxikace.