Kdy se seká trávník?

Kdy se začíná sekat tráva

Každá práce má svůj čas. Sekání trávníků není výjimkou. Kdy se do něj pustit První sekání koncem dubna nebo začátkem května, respektive tehdy, kdy už má trávník alespoň decimetr výšky.
Archiv

Kdy se nesmí sekat

Sekačku, pilu nebo rozbrušovačku můžete používat od pondělí do pátku mezi 6. a 20. hodinu. V sobotu je potom možné sekat a řezat do 18 hodin.

Jak často se má sekat tráva

Sekejte trávník jednou týdně

Sečení zajistí, že se stvoly trávy u báze rozvětví. Pravidelné sekání trávníku zajistí jeho větší hustotu. Vhodný interval pro sečení je jednou týdně. V květnu a červnu roste trávník obzvlášť rychle, proto v případě potřeby sekejte častěji.
Archiv

Kdy nejpozději sekat trávu

Opět se musíte řídit předpovědí počasí, ale trávu byste neměli sekat, když teploty klesnou pod 7 °C. Hranice je někdy mezi koncem října a začátkem listopadu. Sekačku na poslední podzimní sekání nastavte spíše na vyšší výšku. Pokud byste trávník posekali příliš nízko, mráz by ho ohrozil.
Archiv

Kdy na jaře sekat trávník

Kdy na jaře poprvé sekat trávník Obvykle koncem dubna, kdy má trávník už minimálně 10 cm výšky.

Kdy se provádí vertikutace trávníku

Kdy vertikutovat Vertikutaci provádějte jen u trávníků starých alespoň 3 roky, mladší byste mohli poškodit. Opakujte ji 2× ročně: vždy na jaře a na podzim. Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září.

Proč se seká tráva

Pokud budeme trávu sekat třeba s poloviční frekvencí, vznikne vyšší trávník, který je bohatší na druhovou skladbu rostlin. Je tím stabilnější a lépe odolává výkyvům počasí. Hustý porost zadrží sluneční paprsky a poskytuje životní prostor i potravu mnohým živočichům, hlavně bezobratlým.

Kdy můžu sekat

Obvykle koncem dubna, kdy má trávník už minimálně 10 cm výšky. Ideální je odstranit třetinu délky, tedy zhruba na 7 cm (odsek 3 cm). Pokud chcete zkrátit ještě více, proveďte to na dvakrát, druhé sekání cca 3 dny po prvním. Když budete na jaře sekat, zpomalíte růst trávníku a drny se zahustí.

V jaké výšce sekat trávu

Obecně platí, že sečení na příliš malou výšku poškozuje rostliny, proto by měla být výška sečení nastavena na minimálně 3 centimetry. Trávník byste měli sekat pravidelně. Ideální je časté sekání s mulčováním, protože se stébla trávy, rozsekaná na malé kousíčky, vrací na trávník a působí tam jako přírodní hnojivo.

Kdy naposled kosit

Naposledy posečte a provzdušněte trávník

Poslední kosení trávníku připadá nejčastěji na konec října, nesmí se ovšem sekat, když už je zmrzlý či pokrytý jinovatkou. Také ho nechte delší než obvykle. "Důležité je, aby stébla nepoléhala.

Kdy stříhat trávník na jaře

Kdy na jaře poprvé sekat trávník Obvykle koncem dubna, kdy má trávník už minimálně 10 cm výšky. Ideální je odstranit třetinu délky, tedy zhruba na 7 cm (odsek 3 cm). Pokud chcete zkrátit ještě více, proveďte to na dvakrát, druhé sekání cca 3 dny po prvním.

Kdy se hnojí trávník

Zdravý trávník teoreticky stačí dostatečně přihnojit na přelomu léta a podzimu. Tím mu dodáte živiny k tomu, aby zesílil a přečkal bez větší újmy zimu. Jste-li pro tradičnější hnojení, můžete ještě trávník přihnojit na jaře a počátkem léta, ale sami můžete zkusit, nakolik je to nutné.

Jak správně provzdušnit trávník

Trávník lze aerifikovat pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. S oběma přístroji se do půdy vytlačí trubkovitými válci díry. Poté se takto vyhloubená zemina celá odstraní. U malých ploch k provzdušnění trávníku zpravidla postačí provzdušňovací vidle.

Jak zastavit růst trávy

Tráva přestala být po zimně unavená a začala růst. Na konci dubna je vysoká 10-20 cm, je tedy nejvyšší čas sekat. Jarní sečení je velice efektivní, mladé listy přerušíme v jejich růstu, rostlina pak prudký růst zastaví a zesílí, tedy zhoustne.

Proč neroste tráva

Letos se někde neseká vůbec. Když se seče příliš často nebo příliš nakrátko, může tráva při vysokých teplotách upadnout do takzvané letní dormance. To znamená, že trávník zastaví veškerý růst a vývoj.

Kdy se nemá sekat tráva

Poslední kosení trávníku připadá nejčastěji na konec října, nesmí se ovšem sekat, když už je zmrzlý či pokrytý jinovatkou. Také ho nechte delší než obvykle. "Důležité je, aby stébla nepoléhala.

Jak dlouhá má být tráva na zimu

Pro přezimování je ideální délka trávníku okolo 5 cm. Termín posledního sečení bude každý rok jiný, vždy to záleží na aktuálním počasí. Samozřejmě také záleží na regionu, ve kterém se nacházíte.

Jak Dosévat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak často Vertikutovat trávník

Jak správně vertikutovat Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně.

Kdy dělat Aerifikaci trávníku

Aerifikace je pro trávník nejtěžší regenerační zásah, proto bychom ho měli směřovat na období, kdy je růst trávy nejintenzivnější. A to je druhá půlka května a první půlka června, následně pak září.

Jak obnovit trávník

Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.

Jak dlouho trva než vzejde tráva

V závislosti na klimatických podmínkách vzejde nový trávník do dvou až tří týdnů. První sekání provádějte v době, kdy budou nejdelší stébla zhruba 6 cm dlouhá a zkraťte je o 2 cm.

Jak dlouho trva než Vyklici tráva

Za jak dlouho vyroste trávník

První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.

Jak se postarat o trávník před zimou

Před zimou nezapomeňte trávník naposledy posekat

Trávník je potřeba pravidelně sekat vhodnou sekačkou na trávu, aby dobře prospíval a byl hustý. Na podzim stačí, když budete trávník sekat zhruba jednou týdně. Poslední sekání si naplánujte ke konci října a trávník posekejte na cca 3 centimetry.

Jak dlouho zavlažovat trávník

U systémů s rozprašovacími postřikovači je při správném překrývání obvyklá srážková výška kolem PR=40-60 mm/hod (tj. až 1 mm/min). Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně.