Kdy jsou zrale lusky
Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi 10 cm.
V té chvíli jsou nejlahodnější a nejzdravější. Fazolky stačí jemně utrhnout, dejte si při sklizni pozor, abyste omylem nevytrhli celou rostlinu. Pravidelná sklizeň podnítí růst nových a čerstvých plodů.
Kdy sklízet fazolové lusky
Fazolové lusky začněte otrhávat, jakmile se při ostrém ohnutí hladce zlomí. Pokud chcete mít velkou úrodu, fazolky protrhávejte každý týden – podpoříte tím tvorbu nových květů. Takto můžete docílit, že rostlina velká dva metry urodí až dva kilogramy fazolí.
Kdy sklízet velké fazole
Jak a kdy fazole sklízet Jakmile začnou žloutnout a opadávat listy, dává rostlina najevo, že je čas sklizně. Lusky postupně zasychají, semena v nich jsou zralá, vybarvená a tvrdá. Když zatřesete rostlinou, uslyšíte jak v nich semena chrastí.
Jak dlouho roste fazole
hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena. Fazol vzejde do týdne až 14 dnů. Po vzejití půdu nakypřete. Ve vlhkém roce, což asi letos nehrozí, můžete aplikovat přípravek proti houbovým chorobám.
Archiv
Co dělat s Nedozrálými fazolemi
Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.
Kdy sázet zelené fazolky
Fazole jsou teplomilnou zeleninou, proto s jejím pěstováním počkejte, až teploty půdy neklesnou pod 10°C, což je až začátkem května. Nevyžadují přímé hnojení organickým hnojem, pěstují se ve druhé nebo třetí trati.
Jak uchovat fazolové lusky
Zelené fazolkové lusky stačí blanšírovat přibližně dvě minuty. Poté je ponořte do hrnce s vodou co nejstudenější (můžete do ní přidat i led), minutu v ní ponechejte a poté ještě studenou vodou chvíli proplachujte. Okapané lusky vložte do mikrotenových sáčků nebo dóz a ihned vložte do mrazáku.
Jak často zalévat fazole
Fazole mají především v období klíčení a při nasazování lusků rády vydatnou a pravidelnou zálivku, nesmíme je nechat žíznit. Jakmile se objeví květy, zaléváme rostliny vydatně jednou týdně, to je lepší než po troškách každý den.
Jak se projevi otrava z fazole
Jak se otrava projeví
Nejčastějšími projevy je nevolnost, zvracení a průjem. U malých dětí či oslabených jedinců se ale může jednat o otravu s fatálními následky. Pokud dítě sní syrové fazole vyhledejte okamžitě lékaře. Nezaměňujte ovšem nadýmání, které u některých osob po konzumaci fazolí nastane s otravou.
Kdy jsou fazole jedovaté
Právě tepelná úprava je u fazolí velmi důležitá. Všechny fazole (až na fazole Mungo a Adzuki) jsou totiž za syrova jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. Obsahují jedovatý phasin, jenž může citlivějším lidem způsobit střevní problémy, či dokonce těžkou otravu.
Jak se starat o fazole
Fazole mají především v období klíčení a při nasazování lusků rády vydatnou a pravidelnou zálivku, nesmíme je nechat žíznit. Jakmile se objeví květy, zaléváme rostliny vydatně jednou týdně, to je lepší než po troškách každý den.
Jak dlouho Blansirovat fazolky
Vždy odkrojte oba konce lusků, dobře to jde i nůžkami. Povařte fazolky krátce a rychle, pro další tepelné zpracování asi 3 minuty, do měkka 5 – 6 minut. Zchlaďte je šokově v ledové vodě až do úplného vychlazení. Po vychlazení nechte lusky okapat na utěrce, nebo je osušte.
Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté
Některé zdroje uvádějí alespoň 10 minut, což se samozřejmě týká zejména fazolových lusků, které se připravují často jen krátce. Při nedostatečné teplotě sice fazolové lusky měknou, ale obsah jedu se v nich dokonce zvyšuje. U klasických fazolí trvá vaření do měkka mnohem delší dobu a není proto problém s obsahem jedu.
Co zasadit po fazolí
Aktuality
Rostlina | Prospěšní sousedé |
---|---|
Fazole | ředkvičky okurky mrkev květák saturejka rozmarýn Keříčkové fazole se kamarádí s bramborami a popínavé s kukuřicí |
Hlávkový salát | mrkev ředkvička okurky rajčata |
Hrášek | kedlubny mrkev okurky ředkvičky |
Jahody | salát špenát česnek |
Co se stane kdyz snim syrové fazole
Obvykle za 2–3 hodiny po požití syrových fazolových bobů nebo lusků se objevuje nauzea, zvracení, břišní koliky, průjmy až pod obrazem hemoragické gastroenteritidy.
Jak dlouho se vaří lusky
Vody použijeme tolik, aby byly fazolové lusky úplně potopené, až je do vody hodíme, vodu přivedeme k varu, osolíme, nasypeme fazolové lusky, jakmile začne voda opět naplno vařit, snížíme teplotu zdroje tepla tak, aby voda jen mírně bublala, lusky vaříme 5-6 minut, tedy jen tak dlouho, aby lusky zůstaly křupavé.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jak Blanšírovat fazolky
Vždy odkrojte oba konce lusků, dobře to jde i nůžkami. Povařte fazolky krátce a rychle, pro další tepelné zpracování asi 3 minuty, do měkka 5 – 6 minut. Zchlaďte je šokově v ledové vodě až do úplného vychlazení. Po vychlazení nechte lusky okapat na utěrce, nebo je osušte.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Jak daleko od sebe rajčata
Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.
Jak zmrazit fazolové lusky
Okapané lusky vložte do mikrotenových sáčků nebo dóz a ihned vložte do mrazáku.
Co dát pod rajčata
Do jamky se hodí kompost, tráva i popel
Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.
Co nemají rády rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).
Kdy a čím hnojit rajčata
Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.
Co zasadit k rajčatům
Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.