Kdy se stříhá borovice?

Kdy stříhat borovice

Nejčastěji provádíme střih nových výhonů borovice na přelomu května a června, záleží však na počasí a druhu či kultivaru.
Archiv

Jak tvarovat borovice

Pokud chceme borovice zaštipovat, je nejvhodnější začít už u menších stromků. jak moc – výhony zakracujeme podle potřeby, pro zpomalení růstu stačí zkrácení výhonu o třetinu až polovinu. Zkrácením výhonu až o 2/3 dosáhneme významného zpomalení růstu. Úplné vylomení zastaví růst daným směrem.
Archiv

Kdy stříhat borovici kleč

Zvláštním typem tvarové úpravy je zaštipování borovic. To provádíme podle aktuálního počastí a také podle typu stanoviště, obvykle však termínově v průběhu měsíce května.
Archiv

Jak se starat o borovicí

Nároky borovice lesní

Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.

Kdy řezat Břízy

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Jak zastavit růst borovice

Jak zaštipovat boroviceChcete-li zpomalit růst borovice, zaštípněte výhonky o jednu třetinu až jednu polovinu.Pokud chcete, aby došlo k výraznému zpomalení růstu borovice, zaštípněte výhonky až o dvě třetiny.Pokud chcete růst borovice zcela zastavit, je třeba poctivě výhonky zcela vylamovat.

Jak se Zaštipují borovice

Jak zaštipovat borovice

Chcete-li zpomalit růst borovice, zaštípněte výhonky o jednu třetinu až jednu polovinu. Výhonky ulamujte rukou – nepoužívejte nůž ani nůžky. (Pouze při velkém množství rostlin je lepší použít velké zastřihovací nůžky, například nůžky na tvarování živých plotů, což výrazně urychlí práci.)

Jak stříhat borovici kleč

nejlepší termín střihu je pro borovice v době ukončení dlouživého růstu jednoletých výhonů. Zkracují se pouze v úseku, co narostlo od jara (nestříháme do starého dřeva). Protože tyto nové výhony střihem přišli o vrcholové pupeny, vytvoří si náhradní (nové) na ponechané části letošního přírůstku.

Jak zalévat borovici

Vlhká hlína by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která nedrží pohromadě a drolí se. Na podzim je třeba borovici zalévat více, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období. Sazenice je třeba chránit i před zvířaty.

Proč žloutne borovice

Jehličí zelených borovic žloutne, hnědne a předčasně opadává. Je-li příčinou choroba, poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní (Pinus silvestris), vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí.

Jak tvarovat břízu

Břízy se v žádném případě nehodí k tvarování. Jsou to výrazně světlomilné stromy, jemně větvené, snášející jen velmi špatně řez. Špatně nesou zásahy do jejich dřeva. Nevyžadují pravidelný řez, v dospělosti odstraňujeme pouze větve suché, nemocné či napadené a staticky nebezpečné.

Kdy opadává Bříza

Venkovní rostlina

Barva listů je zelená, s podzimem listy žloutnou a opadávají. Jedna z pranostik praví, že pokud začne rašit bříza, zima už se nevrátí. Od jara rostlinu zdobí samčí a samičí jehnědy. Kvetoucí břízy však potrápí alergiky.

Jak dlouho rostou borovice

Borovice lesní (Pinus sylvestris) roste jako blesk. Výšky dvou metrů klidně dosáhne, a to od semínka, i za sedm roků. Borovice černá (Pinus nigra) roste trochu pomaleji, dvoumetrové výšky dosáhne zhruba o rok později, zhruba za 8 roků.

Kdy tvarovat jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.

Jak se sazi borovice

Borovice vysazujte buď na jaře, když již nehrozí ranní přízemní mrazíky, nebo až na podzim. Připravte si jámu alespoň 2x tak velkou, než je kořenový bal, a vysypte ji kvalitní zeminou smíchanou s kompostem.

Jak správně Zaštipovat borovice

Jak zaštipovat borovice

Chcete-li zpomalit růst borovice, zaštípněte výhonky o jednu třetinu až jednu polovinu. Výhonky ulamujte rukou – nepoužívejte nůž ani nůžky. (Pouze při velkém množství rostlin je lepší použít velké zastřihovací nůžky, například nůžky na tvarování živých plotů, což výrazně urychlí práci.)

Kdy zkracovat jehličnany

Jehličnany mají mírně odlišný biorytmus, než opadavé stromy a keře. Živé větvě jehličnanů lze prořezávat uprostřed léta od července do srpna, ale také v předjaří od února do dubna. Odumřelé větve lze odstraňovat kdykoli v průběhu roku.

Co se hodí k borovici

Kromě skalek tuto borovici rádi vysazujeme do vřesovišť, rašelinišť, menších nádob, na střešní zahrady nebo na problematická stanoviště. Většina klečí má během roku tmavě zelené jehlice, jejichž odstín se již nemění. Výjimkou je Pinus mugo ´Winter Gold´, která v zimě zlátne.

Co zasadit pod borovici

V blízkosti jehličnanů se dobře daří například vřesovištním rostlinám. Při jejich výsadbě do výsadbových jam přidejte rašelinu nebo substrát určený přímo pro tuto skupinu rostlin. Vřesoviště ovšem vyžaduje zcela odlišný přístup.

Jak zachranit borovici

Opatření spočívá nejen v chemickém ošetření, ale i v dalších úkonech, k které vedou k vyčištění místa, kde borovice rostou. Je třeba prosvětlit a vyřezat okolí napadeného stromu, vytrhat plevel, vyhrabat a spálit suché jehličí.

Kdy opadává borovice

Odumřelé jehlice vytrvávají na větvičkách zhruba do května až června a poté opadávají. K infekci dochází od června do počátku října uvolněnými askosporami.

Kdy se stříhá bříza

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Kdy raší bříza

Zajímavým druhem je i bříza Ermanova, původem z Dálného východu. Její kůra má nažloutlý, někdy až mírně oranžový nádech. Je to strom, který zvěstuje jaro, protože raší mezi prvními, ale také se mezi prvními na podzim vybarvuje a opadává.

Jak se jmenuje plod břízy

Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.

Jak dlouho žije bříza

U nás je nejrozšířenější bříza bělokorá, která se může dožívat stáří až 150 let. Její větve jsou zpočátku přímé, později převislé. Bříza je rostlina jednodomá a obojí květy samčí i samičí jsou směstnány do válcovitých jehněd. Tento strom začíná kvést v patnáctém roce života.