Kdy se stříhají cypřiše?

Jak se starat o Cyprise

Rostlina nesnáší rosení! Je důležité mu zajistit dostatek světla a pravidelnou zálivku. Rostlina nevyžaduje přímé sluneční paprsky. Hnojíme pravidelně během vegetace dvakrát za měsíc, abychom zaručili jeho svěží zelenou barvu univerzálním hnojivem.

Kdy hnojit cypřišek

(Pře)hnojení

Ideálně 4 až 6 týdnů po výsadbě nebo přečkat do další sezóny. Důležité je dbát na vyzrávání pletiv před zimou pomocí ​​hnojiv s vyšším zastoupením draslíku a fosforu.
Archiv

Jak rychle roste cypřiš

Cypřiš je stálozelený jehličnatý strom, který velmi rychle roste. Během jednoho roku dokáže povyrůst až o jeden metr! Rychlý přírůstek je však vykompenzován náročnější péčí. Častěji potřebuje zastřihovat a v zimě chránit před velkými mrazy.

Kdy stříhat živý plot ze smrku

Někdo říká, že smrk se má nechat vyrůst na požadovanou úroveň a pak stříhat. Jenže postupným sestříháváním smrk zahustíte. Takže klidně hned další rok po zakořenění smrky stříhejte. Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy.

Jak často zalévat cypřiš

Nejdůležitější bod pro správné prospívání rostliny je správná zálivka. Ta by měla být vždy prováděna v pravidelných intervalech. V období vegetace by měla být spíše vydatná a naopak v zimních měsících bychom ji měli omezit. Rostlině rozhodně nesvědčí přemokření a ani přílišné sucho.

Jak stříhat cypřišek Leylandův

Dobře snáší řez, jenom mějte na paměti, že se nesmí stříhat do starého dřeva – tedy větví bez jehličí. Dokáže vyrůst i metr za rok, proto řežte pravidelně i několikrát ročně, nejpozději však v srpnu. Snáší jakékoliv podmínky kromě mokré půdy a mrazových kotlin. Pak se na jaře mohou objevit suché větve.

Jak hnojit cypřiše

Hnojení se provádí na začátku a na konci vegetačního období, kdy se stejnoměrně rozhodí a poté zapraví do půdy hnojivo v dávce 0,4 kg až 0,5 kg na 10 m2. Složení: 8% N, 4% P2O5, 11% K2O, 3,5% MgO.

Jak voní cypřiš

Vůně cypřiše je dřevitější, kořeněnější nežli u předchozích druhů jehličnanů. Je oblíbená pro uklidnění, při meditaci, harmonizuje krevní oběh i menstruační cyklus, je prospěšná při revmatismu i zánětu močových cest.

Jak daleko od sebe sázet cypřiše

Cypřiš není náročný na pěstování. Spíše je třeba si uvědomit hned na začátku, jak vysokého živého plotu chcete docílit a podle toho jej i vysadit. Ve vhodných podmínkách dokáže narůst i 0,8m – 1 m za rok. Pokud má být plot vysoký nad 4 m, výsadba musí být alespoň 1m od sebe.

Kdy tvarovat smrk

Další zahradním oblíbencem je smrk. Ten je nejvhodnější prořezávat na jaře před rašením a na podzim.

Kdy je vhodné stříhat živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Kdy sázet cypřiše

Kdy sázet cypřiše Nejvhodnější doba pro výsadbu cypřiše na zahradě je jaro. Strom tak získá dostatek času na růst a zakořenění.

Kde roste cypřiš

Cypřiš (Cupressus) je rod rostlin z čeledi cypřišovité. Jde o stálezelené jehličnaté stromy nebo keře, rostoucí převážně v teplých oblastech severní polokoule. V některých místech porosty cypřišů určují ráz krajiny, například cypřiš stálezelený v oblasti Toskánska.

Jak přesadit cypřiš

Rostlinu můžeme množit vždy na jaře a to pomocí jejích stonkových řízků. Při množení cypřišku však nikdy nemáme záruku, že se nám zadaří. I při dodržení všech pravidel, může množení dopadnout neúspěchem. Přesazovat bychom měli nejlépe každé dva roky a činíme tak samozřejmě opět hned na začátku jara.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Kdy se stříhají jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.

Jak řezat živé ploty

Čím stříhat živé ploty

Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.

Kdy se mají stříhat túje

Túje je ideální stříhat alespoň dvakrát do roka. První období nastává v červnu, kdy se odstraní převážně přečnívající výhonky. Druhý a větší řez se provádí na podzim. Tehdy je potřeba určit finální tvar rostlin a zabránit jejich rozrůstání nechtěnými směry.

Jak rozmnožit cypřiš

Cypřiš, cypřišek, modřín, jalovec, zerav či pazerav nejlépe namnožíte polovyzrálými řízky. Takovými, které zatím jen zčásti dřevnatí, jejich spodní část tmavne. Odebírá se od poloviny léta do počátku podzimu. Abyste podpořili zakořenění, můžeme šikmo seříznout kůru ve spodní části.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Proč opadává stříbrný smrk

Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Jak stříhat jehličnany

Když živý plot dosáhne požadované výšky, sestřihněte také vrchol, aby se řídký plot postupně zahustil. Mladý jehličnatý živý plot lze stříhat nůžkami na živý plot. Vysoký plot lze stříhat nůžkami na živý plot s dlouhými rameny. Jehličnatý živý plot nelze zmladit průklestem.

Kdy na jaře stříhat živý plot

První řez vašeho živého plotu provedete ideálně na jaře (resp. můžete už od února), jakmile již neočekáváte žádný mráz. Zajistíte tak hustý, rovnoměrný a zdravý růst v požadovaném tvaru a výšce. V tomto ročním období nejsou výhony rostlin ještě v plné míze, a proto jsou řezem méně zatěžovány.

Jak škodí túje

Túje jsou totiž extrémně žíznivé jehličnany. Na suchém pozemku, kde moc neprší, se s ostatními rostlinami porvou doslova o každičkou kapku. Kdo je někdy sázel, prý si mohl všimnout kromě kotevních kořenů i té jemné a husté sítě tenkých kořínků, pomocí které získávají každou vodu, kterou mohou.

Jak často stříhat túje

Živý plot z tůjí vyžaduje řez alespoň dvakrát ročně – na samém sklonku zimy a koncem června.