Kdy sladit mrkev?

Kdy se vysazuje mrkev

Vhodný čas k vysévání je březen až duben, řádky by měly být od sebe vzdálené třicet až čtyřicet centimetrů. Po vzejití vyjednoťte rostliny tak, aby mezi nimi zůstal prostor čtyři až sedm centimetrů podle druhu zeleniny. Většinou platí, že čím déle necháváte kořen na záhonu, tím více místa potřebuje.

Kdy zacit sázet zeleninu

V únoru je ten správný čas

Vždy se řiďte doporučením na sáčku. Zasejete-li příliš brzy, přerostlé sazenice se hůře ujímají a vaše námaha by tak mohla přijít úplně vniveč. Většina zeleniny se předpěstovává v únoru a březnu.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak a kdy Jednotit mrkev

Jak a kdy jednocení provádět

Například u mrkve, kterou jste vyseli v březnu, nastává ten vhodný čas většinou na konci dubna. Jednocení je lépe provádět po dešti, než když je půda zcela vyschlá. Vždy ponecháme ty nejlepší, nejzdravější a nejsilnější rostliny a ostatní bez milosti vytrháme.

Kdy vysévat pozdni mrkev

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Jak daleko od sebe mrkev

Po konečném jednocení by mrkve měly být ve vzdálenosti ideálně 8–10 cm od sebe. Ale i menší prostor se počítá, záleží na velikosti odrůdy. Vzrostlé mrkve už tolik nezalévejte, zvyšujete tak nebezpečí napadení hnilobou. Optimální teploty pro růst mrkve jsou 16–21 °C.

Jak dlouho trvá než vyroste mrkev

Mrkev a karotka: Do plné velikosti doroste mrkev až za 3-4 měsíce od výsevu. Ovšem malé chutné mrkvičky můžete sklízet již dříve. Pažitka: Listy můžete sklízet již po měsíci od výsevu. Trsy zesílí do dvou až tří měsíců – pak je lze přesadit na venkovní záhon a seřezávat v průběhu celého léta i podzimu.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Co sázet po mrkví

Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček. Ideální je dokonce pěstování nejdůležitější polévkové zeleniny vedle sebe: cibule, česneku a mrkve.

Proč neroste mrkev

Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.

Jak daleko Jednotit mrkev

Mrkev vyžaduje v období klíčení pravidelnou zálivku. Jakmile osivo vzejde, kypřete průběžně prostor mezi řádky a sazenice jednoťte, tedy vytrhejte ty slabší. Po konečném jednocení by mrkve měly být ve vzdálenosti ideálně 8–10 cm od sebe.

Jak se Jednotí mrkev

Jednocení mrkve

Mrkev po vzejití vyjednotíme, tzn., že vytrháme přebytečné rostliny na vzdálenost 5 až 7 cm. Mrkev protrháváme co nejdříve, pozdní vyjednocení snižuje výnos. Během vegetace mrkev pravidelně okopáváme, zaléváme a plejeme. Jakmile začnou kořeny tloustnout, omezíme zálivku, aby kořeny nezačaly praskat.

Jak daleko od sebe sázet mrkev

Po konečném jednocení by mrkve měly být ve vzdálenosti ideálně 8–10 cm od sebe.

Proč nevzešla mrkev

Jinak také všeobecně platí, že mrkev i petržel vzcházejí dost špatně, nevyrovnaně, do vzejití je třeba udržovat záhon vlhký. …jen ještě dovětek. Tu hloubku výsevu maximálně, ale opravdu maximálně 1 cm. Zas aby se vám semínka při dešti nevyplavila.

Jak dlouho leze mrkev

Mrkev a karotka: Do plné velikosti doroste mrkev až za 3-4 měsíce od výsevu. Ovšem malé chutné mrkvičky můžete sklízet již dříve. Pažitka: Listy můžete sklízet již po měsíci od výsevu. Trsy zesílí do dvou až tří měsíců – pak je lze přesadit na venkovní záhon a seřezávat v průběhu celého léta i podzimu.

Kdy se sklízí mrkev

Mrkev vyrýváme na podzim před příchodem mrazů, nejlépe za slunečného počasí a za sucha. Vyryté kořeny mrkve očistíme od hlíny, nať odkroutíme tak, aby zůstalo jen malé srdíčko středových lístků. Nať neodřezáváme nožem. Kořeny necháme oschnout a ukládáme do chladného sklepa, kde nemrzne.

Co se vysévá v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Co se teď sazi

Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Jak správně sázet mrkev

Vysévat ji můžete od dubna až do poloviny července, do řádků vzdálených cca 20–30 cm. Chcete-li mrkve po sklizni uskladnit, je lepší vysévat je dál od sebe. Postupným vyséváním si zajistíte přísun čerstvé mrkve v sezoně po delší dobu. Semena vkládejte nanejvýš 1 cm hluboko, můžete také použít tzv.

Co pestovat vedle mrkve

Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček. Ideální je dokonce pěstování nejdůležitější polévkové zeleniny vedle sebe: cibule, česneku a mrkve.

Jak se starat o mrkev

Pro pěstování mrkve je velmi důležitá dobře prokypřená a kompostem prohnojená půda, může být i částečně písčitá, ideálně na slunečném stanovišti. Kamenité či příliš mokré půdy nejsou vhodné, protože mrkev se pak větví a nevytváří silný kořen. Mrkev je citlivá na chlévský hnůj, má pak tendenci praskat.

Kdy nejpozdeji sázet mrkev

Doporučujeme vysévat až těsně před příchodem mrazů, v listopadu nebo i v prosinci, tak aby již semena letos nevyklíčila. Semena vzejdou až v příštím roce na jaře v době, kdy bychom mohli půdu jen stěží připravit pro jarní výsevy. Lepší vzejití, využití jarní vláhy a ranější sklizeň, to jsou profity z podzimního výsevu.

Co pěstovat po mrkví

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí
okurka hrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pór
paprika mrkev, kedluben, okurku, rajče

Kdy sklízet zeleninu ráno nebo večer

Náš COMPO tip pro sklizeň

Optimální doba pro sklizeň zeleniny je ve slunných dnech, kdy se odbourá nejvíce dusičnanů. Bylinky ovšem v poledním horku částečně ztrácejí své aroma. Proto je sbírejte raději dopoledne.

Kdy se co sklízí

V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září. Obiloviny, ale i další plodiny jako luskoviny (hrách, fazole, soja), olejniny (řepka) či brambory, se sklízí sklízecími stroji (kombajny) nebo ručně.