Kdy stříhat oleandr aby kvetl?

Jak ostříhat oleandr na jaře

řežeme těsně nad přeslenem.

Z přeslenu pod seříznutím vyraší opět tři nové výhony, které v příštím roce vykvetou. staré přerostlé větve seřízneme o třetinu, v krajním případě o polovinu. Nové výhony vyrazí během zimy, na jaře začnou rychle dorůstat a v létě bohatě pokvetou.
Archiv

Jak rozvětvit oleandr

Při kvetení odstraňujeme pouze uschlé okvětní lístky, oleandr na jejich místě zakládá další poupata. Rostlinu se snažíme rozvětvit zaštipováním, když je malá. Nevadí ani hluboký zpětný řez.

Proč žloutnou listy u oleandru

Žloutnutí listů je často způsobené změnou stanoviště a náhlým slunečním úpalem. V takové případě rostlinu přemístíme do polostínu, sestřihneme a zaléváme jen opatrně. Žloutnutí však může být způsobeno i nedostatkem železa, v takovém případě oleandr přihnojíme hnojivem vhodným pro oleandry a ibišky (např. Kapka).
Archiv

Co dělat s Oleandrem po odkvětu

Oleandr po odkvětu velmi silně seřízněte, jinak by rostlina ztratila kompaktní tvar. Nově vyrostlé výhony chraňte, protože na nich se na podzim tvoří nové květní pupeny pro kvetení v následující sezóně. Oleandr nejlépe přezimuje na chladném a světlém místě (minimálně 5°C), v téměř suché zemině.

Jak často zalévat oleandry

Zejména nesnáší ani přemokření, ale ani nedostatek vláhy. Oleandr během léta zaléváme vydatně a pravidelně přihnojujeme roztokem plného hnojiva na květ a plod nebo hnojící tyčinky. Oleandrům svědčí i rosení, v horkých letních dnech nejlépe v podvečer, ale pozor na namočení květů. Měly by tendenci začít uhnívat.

Jak Zaštipovat oleandr

Oleandr totiž vykvétá jen na starém dřevě, pokud bychom řezali na jaře, oleandr by nekvetl. Výhony zkracujeme maximálně o jednu třetinu a řez provedeme těsně nad přeslenem, což je místo, odkud vyrůstají u oleandru vždy tři nebo čtyři listy najednou. Na zkrácené větvi by měly zůstat 1–3 takové přesleny.

Kdy a jak stříhat oleandry

Celou alchymií keřovitého a kvetoucího oleandru je pravidelný řez brzy na jaře (únor – březen) a na podzim (po odkvětu). Čím dříve a čím menší řez se provede na oleandru, tím krásněji bude kvést. Střih přizpůsobte tomu, aby opticky vytvářel košatý a souměrný keř – nemusíte stříhat každou větvičku.

Kdy Řízkovat oleandry

Množení oleandrů

Nejjednodušší způsob je řízkování: na jaře a v létě, když oleandr tvarujete, nechte odříznuté větvičky zakořenit ve vodě; také je lze zapíchat na zahradě do vlhkého písku.

Jak podpořit kvetení oleandru

Pro kvetení, které trvá celé měsíce, potřebují oleandry hodně hnojiva a ještě více vody. Co se týče hnojení, pro oleandr jsou lepší dvě dávky bezprostředně účinkujícího hnojiva týdně než jedna velká. Při pravidelném přihnojování bude mít oleandr větve hustě obrostlé listy a pokvete celé léto.

Co potrebuje oleandr

Oleandry jsou poměrně nenáročné rostliny. Při pěstování vycházíme z podmínek, na jaké jsou rostliny zvyklé v přírodě – to znamená, že je pěstujeme na slunných místech s dostatkem vláhy v době vegetace. V domovině oleandrů často letní teplota vystoupí nad 30 °C, v zimě se pohybuje průměrně kolem 2–8 °C.

Jak rychle rostou oleandry

Oleandr patří mezi stále zelené rostliny. Když se mu daří dobře, může dosahovat výšky až 3,7 metrů a šířky 3 metrů. V příznivých podmínkách poté povyroste o 50 centimetrů za rok. Vcelku rychle vám tak vytvoří zelenou stěnu a uchrání vás před zraky zvědavých sousedů.

Jak zkrátit oleandr

Na podzim odstraňte suchá, odkvetlá květenství rostliny. Podívejte se na danou větev, kterou chcete oříznout. Ořežte cca ¼ délky větve, což může při vzrostlém oleandru činit pět, maximálně deset centimetrů. Vyhnete se tak přílišnému řezu oleandru, což by mohlo přinést více škody než užitku.

Co s Oleandrem po zimě

Středomořské nádobové rostliny, např. oleandr, fíkovník nebo vavřín, mohou naproti tomu zůstat na terase i za slabého mrazu. Měli byste je nechat venku co nejdéle, rostliny budou zdravější a předejdete jejich napadení škůdci a chorobami.

Kdy se má stříhat oleandr

Celou alchymií keřovitého a kvetoucího oleandru je pravidelný řez brzy na jaře (únor – březen) a na podzim (po odkvětu). Čím dříve a čím menší řez se provede na oleandru, tím krásněji bude kvést. Střih přizpůsobte tomu, aby opticky vytvářel košatý a souměrný keř – nemusíte stříhat každou větvičku.

Jakou nejnižší teplotu snese oleandr

Oleandru v zimě vyhovuje teplota mezi 2-12° C, u citlivějších kultivarů by neměla klesat pod 8 ° C. Při teplotě nad 12 ° C si rostlina neodpočine, a je to jeden z nejčastějších důvodů, proč pak nekvete.