Kdy stříhat třešně a višně?

Kdy se stříhají třešně

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Archiv

Jak a kdy stříhat višně

U višní, stejně jako u broskvoní, můžeme provádět zásahy do růstu během vegetace stromu od června do srpna. Tímto řezem zpomalíme růst konkurenčních výhonů. Je vhodné odstraňovat vlky a zaschlé letorosty. Můžete odříznout nevhodně vyrůstající letorosty a ty, které korunu zbytečně zahušťují, nebo se navzájem kříží.
Archiv

Jak stříhat třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Tvarujeme je proto jen v nejnutnější míře, kdy odstraňujeme konkurenční výhony, zakracujeme kosterní větve do jedné roviny, vystříháváme přebytečné výhony a v době vegetace letorosty zahušťující korunu.

Jak se starat o třešeň

Podmínky pro pěstování

Nesnáší dobře mrazové kotliny a polohy vystavené mrazivým větrům od severu. Nejvhodnější jsou pro ni polohy v nadmořské výšce do 350 m, s průměrnou roční teplotou nad 8 °C, s úhrnem ročních srážek 450–650 mm a s půdou hlinitou až hlinitopísčitou, propustnou, s dostatkem vápníku.

Kdy se stříhá ořech

Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Jak Zmladit třešeň

Pokud u třešně je podnož ptáčnice, která roste do velké výšky, je dobré zmlazovat každé 3 roky při sklizni. Zmlazujeme odříznutím hořejších větví s třešněmi, které nejdou očesat – ty pak očešeme na zemi. Rány po zmlazení zatíráme štěpařským voskem, aby dřevo nepraskalo.

Jak správně trhat višně

Sklizeň chřestu, rebarbory, třešní a višní

Třešně je vhodné trhat se stopkou, lze je pak déle skladovat. U višní je naopak vhodné česání bez stopky. Při neopatrném trhání višní i se stopkou totiž dochází často k poškození plodonošů. Pupen, umístěný na bázi stopky, se totiž často trhá zároveň s ní.

Co žere listy třešně

Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.

Co se starou třešní

Starší stromy můžeme zmlazovat průřezem až o 40% objemu koruny. Ovšem takto radikálně zasáhneme nejčastěji do velmi starého strom. Řez můžeme provést i na podzim po opadu listí, ovšem nejvhodnější je pro peckoviny řez jarní, když strom vyžene pupeny.

Co potřebuje třešeň

Stanoviště by mělo být slunné, teplé, chráněné před větrem a mrazy, s dobrou cirkulací vzduchu. Do sušších půd vysazujeme ranné odrůdy, do vlhčích naopak odrůdy pozdější. Třešně koření velmi mělce, kolem 1,5m. PH půdy je optimální v rozmezí 6,5-8, přiměřeně vápenité.

Jak dlouho žije třešeň

Odrůdy třešní se z pomologického hlediska dělí podle tuhosti dužniny, barvy a tvaru plodu na srdcovky, polochrupky, tmavé chrupky a pestré chrupky. Někdy se používá obecnější označené červené peckoviny. Třešeň vyrůstá v mohutný, většinou široce rozložitý strom s vysokou, kulovitou korunou. Může se dožít 100 let.

Jak tvarovat ořešák

U tohoto stromku jen zkrátíme větve na tři až pět pupenů podle hustoty internodií, a to na jaře po narašení letorostů. Zapěstování a výchovný řez pak děláme po dobu čtyř až pěti let podle délky výhonů a tvorby postranních větví a plodného obrostu.

Jak se stříhá ořech

Ořešák se totiž obecně příliš neřeže, jeho korunu nelze udržovat přesně tvarovanou, pouze mladé roubovance je třeba usměrnit. Je-li však třeba zkrátit vrchol statného stromu a odstranit některé větve, řez provedeme až v době, kdy již má dřevina listí, tedy nejlépe na konci května.

Jak dlouho vydrží třešeň

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní).

Jaký je rozdíl mezi višní a třešní

Višně bývají tmavší, třešně světlejší a jasnější, s rýhou na straně. Višně mají zpravidla také uvnitř drobnější pecku. Vůbec nejjistější je ale ochutnat: třešně jsou sladké, višně kyselé.

Jak dlouho vydrží třešní

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní). Třešně i višně dávejte do chladničky nejlépe v nějaké uzavřené nádobě.

Kdy se stříká třešeň

Od začátku května do konce června létají dospělé mušky kolem ovocných stromů a do žlutých dozrávajících plodů třešní ostrým kladélkem vpichují pod slupku vajíčka. Místo vpichu lze na plodu poznat tak, že v třešni je miniaturní dírka v sotva znatelné malé prohlubni. Z vajíčka se za týden až dva vylíhne larva.

Proč opadávají třešně

Dužina napadených plodů vlivem červa postupně hnědne, měkne a zahnívá. Tyto třešně též opadávají. Larvy si v plodu vyvrtávají cestičky k pecce a konzumují chutnou dužinu. Jakmile dorostou, plod opustí a zavrtají se do země, kde se v hloubce cca 4 cm zakuklí, na jaře se vyvine dospělý jedinec a vše se opakuje.

Jak dlouho vydrzi třešně

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní). Třešně i višně dávejte do chladničky nejlépe v nějaké uzavřené nádobě.

Jak dlouho Zraji třešně

Třešně zrají postupně od konce května do druhé poloviny srpna. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, proto nebývají napadány vrtulí třešňovou, která nestačí naklást vajíčka.

Jaké květy má třešeň

Má vejčitou korunu, bílé oboupohlavné květy, které vykvétají ještě před olistěním, a kulovitý plod – temně rudou peckovici.

Co proti červům v třešních

Je dobré okolí stromu zrýt, případně posypat páleným vápnem, výborné je též nechat operovat slepice okolo třešní, které si smlsnou na spadaných plodech i na červících. Důležité je odklizení veškeré popadané odrůdy ze země, čímž od stromu a vůbec ze zahrady odnášíme i larvy vrtule.

Kdy se stříhá ořešák

Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Jak stříhat ořešák

Ořešák vlašský (Juglans regia)

se nemusí nijak prořezávat (prořezávání nemá vliv na větší úrodu). Mohutné stromy však zabírají dost místa a potřebujeme tedy zmenšit jejich korunu. Neměli bychom však zapomínat, že silným řezem většinou podpoříme tvorbu dalších nových výhonů. Zimní a jarní řez nepřichází v úvahu.

Kdy se může porazit ořech

Ořešák má poměrně měkké dřevo a tak jej silnější vítr může poškodit. Pokud se stal rizikem, tak je potřeba se ho zbavit a ideálně to udělat co nejdříve. V drtivé většině případů je jako správné období pro jakékoliv kácení určeno mimo takzvané vegetační období neboli především mimo měsíce intenzivního růstu a bujení.