Jak se starat o tis
Obecně všechny druhy a kultivary tisů rostou nejlépe v polostínu v hluboké vlhké půdě, která je dobře zásobena živinami. Na půdu není tis červený nijak zvlášť náročný, ale nikdy by neměl trpět suchem. Snáší i mrazy do -25 °C. Dá se obecně dobře tvarovat a snáší i hluboký řez.
Jak omladit tis
Aby byl tis tis křovinatější a plnější, stačí odříznout vnější růst. Tento řez záhlaví stimuluje nový růst a strom vypadá kulatější a plnější. Dávejte pozor, abyste vrchol tisu nestříhali, dokud nedosáhne vámi požadované výšky plus několik…
Archiv
Jak rychle roste tis
až 5. roce života přirůstá jen okolo 1 cm ročně, postupně se výškový přírůst zvyšuje a mezi 10. až 20. rokem může v příznivých podmínkách přirůstat dokonce okolo 30 cm za rok.
Jak se otrávit Tisem
K otravě nejčastěji dochází pozřením jehličí tisu, které je prudce jedovaté a obsahuje řadu rostlinných alkaloidů, z nichž nejznámější je sloučenina taxin. K otravě může dojít při náhodném požití rostliny (spíše u dětí) nebo při sebevražedném pokusu (odvar z jehličí tisu).
Co je jedovaté na tisu
Jedovaté jsou kořeny, kůra, dřevina i jehlice a celé bobule – zprvu zelené, pak zčervenalé na podzim. Tyto zralé bobule však mají jednu část jedlou: je to zralý červený míšek = oplodí. Ten se dá přímo ochutnávat, semínko se nesmí sníst!
Kdy zraje tis
Z počátku lze najít jen jednotlivé zralé plody a kolem mnoho plodů nezralých, zelených, maximum zralých plodů bývá v říjnu. Vejcovitá tmavohnědá semena jsou obalená červeným štavnatým míškem – ten zralý míšek není jedovatý. V parcích se často pěstuje tis japonský, zejména mnoho kultivarů tisu japonského.
Kde roste tis červený
Areál výskytu tisu červeného sahá od Středomoří a drobných arel v severozápadní Africe po jižní Švédsko a Norsko, od Velké Británie až po Litvu, Lotyšsko a Estonsko, dále roste v Malé Asii a na Kavkaze, kde se vyskytují největší a nejstarší jedinci.
Kdy roste tis červený
Kvete v červenci až říjnu. Květy tvoří drobné, kulaté, krátce stopkaté úbory (3–4 mm v průměru) uspořádané v bohaté latovité listenaté květenství. Květy jsou trubkovité, žluté, vnější vytvářejí paprsek a jsou samičí, vnitřní jsou oboupohlavné. Velikost pylového zrna: 10–25 µm.
Co způsobuje tis červený
Taxus baccata
illeg.) Některá data mohou pocházet z datové položky. Až na červený dužnatý nepravý míšek (epimatium) je celá rostlina prudce jedovatá, účinnou látkou je směs kardiotoxických alkaloidů známá jako taxin. Naproti tomu mají jedovaté látky tisu využití v medicíně.
Jaká část tisu červeného není jedovatá
Jedovaté jsou kořeny, kůra, dřevina i jehlice a celé bobule – zprvu zelené, pak zčervenalé na podzim. Tyto zralé bobule však mají jednu část jedlou: je to zralý červený míšek = oplodí. Ten se dá přímo ochutnávat, semínko se nesmí sníst!
Jak poznat tis červený
Kvete nenápadně drobnými pupeny hnědavými v létě a v začátku podzimu se objevují plody, které zčervenají do jakési borůvky. Jde o tisinky, což jsou semena obalená červeným dužnatým míškem. Právě tento červený obal není jedovatý a možno ho i syrový ochutnat, případně udělat z něj jedlá povidla nebo marmelády.
Jak vypadá tis červený
Tis červený je stínomilná dřevina vytvářející keře až stromy dorůstající výšky přes dvacet metrů. Má načervenalou šupinatou kůru. Větvičky jsou nepravidelně střídavé, tmavě zelené jehlice dlouhé 1–4 cm jsou uspořádány spirálovitě ve dvou řadách.