Kdy Vykuřovat skleník?

Kdy otevřít skleník

Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.

Kdy rýt skleník

Záleží na tom, zda ve svém skleníku topíte, nebo ne. Pokud je skleník nevytápěný, začněte s jeho přípravou asi v polovině března. V této době připravte půdu a vysejte například salát nebo ředkvičky. Pokud je vytápěný, můžeme tam pěstovat klidně i pokojové rostliny nebo kaktusy.

Jak se Vykuřuje skleník

Při vykuřování je nutné okna, dveře a větrací otvory neprodyšně uzavřít. Do zadýmovaného prostoru nevstupujeme po dobu 24 hodin. jedna vykuřovací jednotka postačí k dokonalému ošetření 250 – 500m3. Dým obsahuje jedovatý organofosfát, který zlikviduje dospělce i larvy přezimujícího hmyzu.
Archiv

Kdy zavřít skleník

V případě potřeby skleník i stíníme. Pokud ovšem koncem srpna začnou noční teploty klesat pod 10 °C, skleník na noc zavíráme.

Jak casto Vetrat ve skleníku

Chladný vzduch přichází bočním oknem, a když se ohřeje, vystoupá střešním otvorem ven. Tak je zajištěna dokonalá cirkulace, výměna vzduchu. Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu. V horkých dnech je často nutné nechat otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál.

Jaká vlhkost má být ve skleníku

Pro většinu rostlin prospívajících při teplotě 18-26 °C se optimální vlhkost prostředí pohybuje v rozmezí 60-70% RH. Zatímco při nízké vlhkosti může dojít k zasychání rostliny. Při vlhkosti blížící se 100% se v rostlině zvyšuje vnitřní tlak.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Jak a čím vydezinfikovat půdu

Obecně se doporučuje 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m2. Půdu prolijte vodou a poté zakryjte igelitovou fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu, a dále ji nijak nehnojte. Vlhkost půdy zaručí, že se začnou uvolňovat účinné látky, které pronikají až do hloubky 15 cm.

Jak používat sirné knoty ve skleníku

Při ošetřování prostoru se knoty zavěsí do volného prostoru v bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů a zapálí. Dávkování: 1-2 plátky na hl. (sud). Na skleník 2×5 m cca 4-6 knotů.

Jak casto větrat ve skleníku

Chladný vzduch přichází bočním oknem, a když se ohřeje, vystoupá střešním otvorem ven. Tak je zajištěna dokonalá cirkulace, výměna vzduchu. Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu. V horkých dnech je často nutné nechat otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Jak připravit hlínu do skleníku

Hlína za hlínu, rostlina za rostlinu

Nejlepší je dodat půdě organické hnojivo weiki nebo kompost už na podzim po sklizni, aby se živiny postupně uvolnily do půdy. Pokud jste to nestihli, je lepší to udělat na jaře než vůbec. Můžete využít i kolečko hnoje.

Co se dává do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Jak dezinfikovat skleník

Osvědčeným prostředkem je dusíkaté vápno, které zničí nejen plísně, ale také vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub. Navíc půdu obohatí o důležité složky – dusík a vápník. Před jeho použitím půdu zryjte a zbavte zbytků rostlin. Následně ho lehce zapravte do zeminy a důkladně prolijte.

Jak na plíseň ve skleníku

K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.

Jaký je vhodný hnůj do skleníku

Živiny dodá i granulovaný hnůj, a to, aniž byste museli čekat s výsevem. Ideální je ale sypké organické hnojivo weiki, které obsahuje kompost i fermentovaný slepičí hnůj s vysokým obsahem fosforu pro sladší úrodu. A může přímo k sazeničkám!

Čím čistit skla skleníku

Skla můžete umýt dezinfekčním prostředkem. Pokud máte skleník z polykarbonátu, nepoužívejte chemikálie, ale pouze mýdlovou nebo teplou vodu a určitě nic nezkazíte použitím octové vody (1–2 polévkové lžíce na litr teplé vody). Pokud máte ve skleníku nářadí, které si zde chcete přes zimu uschovat, umyjte je a osušte.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Jak zničit plevel ve skleníku

Pokud už se plevele vyskytly, musíme použít buď totální herbicidy nebo se jich zbavit mechanicky- a to opakovaně. Rovněž je možné použité zeminy propařit. Dále doporučujeme před sadbou kartáčkem vyčistit všechny truhlíky a květináče. Ve staré zaschlé zemině totiž dobře přezimují houbové choroby i plísně.

Jak zbavit skleník škůdců

Nejsnazším způsobem, jak se škůdců zbavit, je dezinfekce pomocí sirného knotu. Množství knotů pro konkrétní velikost skleníku zpravidla určí výrobce knotů. Knot zavěsíte na drát a zapálíte jej. „Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý.

Kdy se stříkají okurky proti plísní

Prevence je základ úspěchu. S ošetřováním chemickým postřikem se u okurek začíná koncem června, ale klidně i později, avšak nejlépe před výskytem houbové choroby. Aplikace postřiku se provádí v době, kdy jsou vhodné podmínky pro případné napadení rostlin plísní, tedy v návaznosti na průběh počasí.

Jak ošetřit skleník na zimu

Základem zazimování je skleník zbavit všech zbytků letošních rostlin a důkladné porytí půdy. Ta dostane nejen potřebný kyslík, ale dostane se nahoru spodní odpočatá zemina. Základem před zazimováním skleníků je důkladná prohlídka skel a rámů, jejich oprava, případně namazání všech pohyblivých částí.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Kdy začít s rajčaty ve skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.