Kdy vznikla astronomie?

Co patří do astronomie

Části astronomiegama astronomie.rentgenová astronomie.ultrafialová astronomie.optická astronomie.infračervená astronomie.mikrovlnná astronomie.radioastronomie.

Co to je astronomie

Astronomie je tedy nauka o všem, co se nachází za hranicemi zemské atmosféry (nicméně i Země je jedním z vesmírných těles). Lidově v češtině tuto nauku o vesmíru označujeme pojmem hvězdářství. Astronomie však pochází ze dvou řeckých slov: astron a nomos. Slovo astron znamená hvězdu, slovem nomos je označen zákon.
Archiv

Co jsou hvezdy na nebi

Hvězda nebo zastarale stálice je plazmové (plynné), přibližně kulovité těleso ve vesmíru, které má vlastní zdroj viditelného záření, drží ho pohromadě jeho vlastní gravitace a má hmotnost 0,08 až 300 hmotností Slunce. Ve hvězdách je soustředěna většina viditelné hmoty vesmíru.

Jak se stát Astrofyzikem

Magisterské studium oboru Astronomie a astrofyzika zdokonaluje základní znalosti z fyziky, matematiky a programování. Studenti jsou vedeni k porozumění základům klasické astronomie, tj. astrometrie a nebeské mechaniky, a základům klasické astrofyziky, tj.

Kdo objevil slunce

Doba teleskopickych pozorovani

O slavu z prvniho pozorovani slunecnich skvrn dalekohledem se deli ctyri muzi: Johann Goldsmid (1587-1616) z Holandska, Galileo Galilei (1564-1642) z Italie, Christopher Scheiner (1575-1650) z Nemecka a Thomas Harriot (1560-1621) z Anglie.

Jaké jsou souhvězdí

Souhvězdí můžeme z hlediska své geografické viditelnosti rozdělit na souhvězdí severní oblohy, rovníková souhvězdí a souhvězdí jižní oblohy. Zvláštní postavení mají tzv. zvířetníková souhvězdí.

Co dělá astronom

Astronom se zbývá pozorováním a zkoumáním vesmíru a vesmírných těles. Během pozorování pořizuje snímky vesmíru, měří vesmírné objekty a jevy a následně zpracovává a analyzuje nově získávaná data. Může také pro veřejnost pořádat odborné přednášky a semináře.

Jak se jmenuje první hvězda

Polárka není vůbec tak jasná, jak si mnoho lidí myslí

Když laika požádáte o jméno nějaké hvězdy, zpravidla si vybaví Polárku. Je nazývaná také Severka, případně Alrucaba (v překladu z arabštiny Hvězda jezdců) nebo v označení starých Řeků Cynosura (Ocas psa). Tak či tak, bývá první hvězdou, kterou člověk jmenuje.

Jaká je největší hvězda ve vesmíru

Za největší známou hvězdu se tak považuje rudý nadobr UY Scuti ze souhvězdí Štítu, s odhadovaným poloměrem 1 708 ± 192 poloměrů Slunce. (Pro srovnání: Saturn obíhá ve vzdálenosti 1 940–2 169 slunečních poloměrů od centra naší soustavy.)

Kde pracuje astronom

Astronom je odborný pracovník, který zkoumá vesmír a vesmírná tělesa. Během pozorování pořizuje snímky vesmíru, měří vesmírné objekty a následně zaznamenává a vyhodnocuje nově získávaná data. Může pracovat v astronomickém ústavu nebo v observatoři (hvězdárně).

Kdo pojmenoval všechny planety

Herschel novou planetu pojmenoval Georgium Sidus (Planeta Jiřího) na památku svého patrona, anglického krále Jiřího III. Laplace navrhl říkat planetě Herschel. Pojmenování Uran jako první navrhl Bode ve shodě s dalšími jmény planet pocházejícími z klasické mytologie.

Kdy a jak zanikne Slunce

Naše Slunce samozřejmě jednou zanikne, to je všeobecně známo – zhruba za 6 miliard roků. Tento okamžik je ještě daleko.

Která planeta je dnes vidět

Planeta Saturn je pozorovatelná po půlnoci a nad ránem je vysoko nad jihovýchodem. Planetu Jupiter najdeme o něco níž a později na ranní obloze nad východem. Viditelnost obou planet se bude až do konce roku stále zlepšovat a postupně se obě dostanou i na večerní oblohu.

Co je dnes na noční obloze

Saturn uvidíme po většinu noci kromě večera a Jupiter bude ráno vysoko nad východním obzorem. Planety Venuši a Mars poblíž hvězdy Regulus uvidíme 2. 7. večer nad západním obzorem, a to po kvazikonjunkci planet, k níž dojde v 10 hodin.

Kde se studuje astronomie

V současnosti je možné studovat astronomii na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

Jak začít s astronomií

S prvními kroky po hvězdné obloze vám přitom pomůže internetový kurz základů astronomie, který vytvořili pracovníci Hvězdárny a planetária Brno. Stačí navštívit adresu http://www.hvezdarna.cz/astrokurz a dle návodu se během pár desítek sekund ponořit do tajů astronomického světa kolem nás.

Jaké planetě se říká Večernice

Planeta Venuše nese jméno po bohyni krásy a lásky. Její římská obdoba navazuje na řeckou bohyni Afroditu. Jako výrazná hvězda se zjevuje pravidelně na večerní nebo ranní obloze. V takovém případě často říkáme, že je z ní Večernice nebo Jitřenka.

Která hvězda svítí nejvíc

Pokud bychom se podívali na další objekty, pak například hvězda Sirius ze souhvězdí Velkého psa – nejjasnější ze všech hvězd na obloze – má magnitudu -1,47 a taková Polárka 1,86.

Co je to Sirius

Sirius nebo též Psí hvězda, Aschere nebo Canicula je nejjasnější hvězda (ve skutečnosti se jedná o dvojhvězdu – Sirius A a Sirius B) na noční obloze a nejjasnější hvězda souhvězdí Velkého psa. Velký pes představoval původně egyptského boha Anupa se šakalí hlavou. Sirius je nejjižnější hvězda zimního šestiúhelníku.

Kdo objevil Slunce

Doba teleskopickych pozorovani

O slavu z prvniho pozorovani slunecnich skvrn dalekohledem se deli ctyri muzi: Johann Goldsmid (1587-1616) z Holandska, Galileo Galilei (1564-1642) z Italie, Christopher Scheiner (1575-1650) z Nemecka a Thomas Harriot (1560-1621) z Anglie.

Kde studovat vesmír

Studovat astronomii můžete v Praze i Opavě Až do konce srpna můžete na obloze pouhým okem spatřit kometu NEOWISE. Takto jasnou kometu můžeme vidět poprvé po 13 letech.

Kdo našel uran

Londýn – Frederick William Herschel, britský astronom německého původu, objevil 13. března 1781 sedmou planetu sluneční soustavy, Uran.

Co se stalo s Plutem

Z planety pouhým trpaslíkem

Ze seznamu planet ve sluneční soustavě astronomové Pluto vyřadili 24. srpna 2006. Změnu schválili účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), které se konalo v Kongresovém centru v Praze.

Co se stane se sluncem za 5 mld let

V průběhu příštích 5 miliard let se Slunce ochladí, mnohokrát zvětší svůj objem a stane se rudým obrem, který pak odvrhne své vnější vrstvy, a vytvoří tak planetární mlhovinu. Zbytek Slunce se promění v bílého trpaslíka.

Co by se stalo kdyby nebylo Slunce

Už týden poté, co by Slunce zhaslo, by průměrná teplota na Zemi poklesla na –17 stupňů Celsia. Už to by znamenalo pro drtivou většinu lidstva smrt; přežili by to snad jen obyvatelé severnějších krajin, kde jsou zateplené domy a dostatek paliva.