Kdy zacina sběr jahod?

Kdy začíná samosběr jahod 2023

Oficiálně sezona samosběru jahod na některých farmách začne 5. června, tedy přesně v době, která byla podle odborníků odhadována s přihlédnutím k nečekaným výkyvům počasí.
Archiv

Kdy zacina sezóna jahod

Sezóna samosběru jahod trvá dle aktuálního počasí zhruba od 5.června do 20. července. samosběry pomalu končí, sledujte tedy termíny konání. Pokud si nasbíráte množství menší než 3kg, bude Vám účtováno 100,-Kč/kg.
Archiv

Kdy se sbírají jahody

Jahody se sklízejí ručním sběrem, kdy jsou trhány z jahodníku. Hlavní období sklizně je nejčastěji v červnu a červenci. Sklízené jahody mají svěže červenou barvu, která naznačuje, že jsou již dozrálé. Nezralé plody jsou zelené, či nažloutlé a přezrále pak tmavě rudé a na dotek již měkké.

Jak dlouho trvá samosběr jahod

V závislosti na počasí a zralosti jahod spouštíme samosběr koncem května začátkem června. Samosběr trvá měsíc až měsíc a půl.

Co si vzít na sběr jahod

Až budete mít jahod dost, přinesete je k vážení, kde odečtou hmotnost obalů a započítají pouze čistou váhu sklizené úrody. Po zaplacení si můžete své jahody odnést. Na plantáž si nezapomeňte vzít opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin. Psího mazlíčka však raději nechte doma, většinou jim vstup není umožněn.

Jak sbírat jahody

Nejlépe tak, že uštípneme jahodu i s kališními lístky a malou stopkou. Někdo k tomu používá i nůžky. Čím méně otlaků jahoda bude mít, tím déle vydrží. Sklizené plody nedáváme do velké vrstvy a nepřesypáváme je z jedné nádoby do druhé.

Jak správně sbírat jahody

nejkvalitnější chuť mají plně vyzrálé jahody.

Před utržením zkontrolujeme, zda je jahoda zralá opravdu celá. Zatímco vrchní část plodu bývá lákavě červená, spodní část dozrává později. jahody sklízíme velmi opatrně. Nejlépe tak, že uštípneme jahodu i s kališními lístky a malou stopkou.

V jakém období se sází odnože jahod

V červenci a srpnu je nejvhodnější doba pro výsadbu nových sazenic – do zimy stihnou zesílit, neohrozí je mrazy a v příštím roce již budou bohatě plodit. Sadbu jahod můžete zakoupit a vyzkoušet nové odrůdy.

Kdy se vysazují jahody

Nejpřirozenější a nejběžnější volbou pro výsadbu jahod je podzim. Používá se zelená sadba. Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.

Co si vzít na Samosber jahod

Až budete mít jahod dost, přinesete je k vážení, kde odečtou hmotnost obalů a započítají pouze čistou váhu sklizené úrody. Po zaplacení si můžete své jahody odnést. Na plantáž si nezapomeňte vzít opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin. Psího mazlíčka však raději nechte doma, většinou jim vstup není umožněn.

Jak dlouho vydrží jahody

Čerstvé jahody vydrží dva dny

Jahody se stejně jako další ovoce velmi rychle kazí, proto je třeba dbát na jejich dobré skladování. Pokud totiž nezvolíte trik se sklenicí, můžete počítat s tím, že vám jahody v lednici vydrží maximálně dva dny.

Jak dlouho zrají jahody

Celoroční jahody jsou nejoblíbenější, protože rostou až pět let. Ty, které zrají v červnu, vám během léta zajistí velké množství ovoce, ale vždy záleží na tom, kdy je zasadíte. Letní plodiny začnou nést ovoce asi dva měsíce po zasazení.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Co dělat s odnožemi jahod

Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Jak dlouho plodí jahody

Říká se, že jahody by měly být na jednom místě maximálně tři roky a stejně dlouho prý kvalitně plodí. Ideální by proto bylo každé tři roky kompletně obměnit sadbu. No a aby to nelezlo zbytečně do peněz, není od věci si jahodníky rozmnožit. Zvlášť jestli máte kvalitní rostliny a jste s plody spokojení.

Jak udržet čerstvé jahody

Jahody po zakoupení opláchněte ve vodě s octem a poté jemně osušte. Takto ošetřené ovoce vydrží déle čerstvé. Nemusíme se obávat, že ocet pokazí chuť jahod. Nezapomeňte smíchat vodu s octem v poměru 5 : 1.

Jak rychle zpracovat jahody

Se zpracováním čerstvě natrhaných jahod příliš neotálejte, rychle se totiž kazí. Nejlepší je zpracovat je hned v den utržení. Ze všeho nejdříve je potřeba je důkladně omýt, abyste je zbavili prachu, případných zbytků hlíny a drobného hmyzu. Poté je nechte okapat a úplně uschnout.

Jak velký květináč na jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.

Jak dlouho plodí jahodník

Připomeňme, že klasický jahodník plodí od konce května do začátku července v závislosti na ranosti odrůdy.

Jak dlouho vydrží jahodník

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Kdy stříhat šlahouny od jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.