Kdy zasadit hlízy begonie?

Kdy zasadit hlízy begonií

Jak sázet begónie

Zakoupené hlízy vysazujte koncem zimy až začátkem jara do rašelinového substrátu s podílem písku asi 5 cm pod povrch, když vyraší, zeminu přisypte. Ven je vysazujte až v polovině května, když už nehrozí mrazy. Nesnášejí sucho a přílišné teplo.
Archiv

Jak hluboko zasadit begonie

Hloubka výsadby je 2 – 3 cm. Zakoupené rostliny jsou většinou schopny přímé výsadby. Vlastní hlízy je třeba nejpozději od konce března přepěstovat, a to v lískách nebo květináčích při teplotě kolem 20°C. jakmile hlízy začnou rašit, musí se umístit na plné světlo.
Archiv

Jakou teplotu snesou begonie

Jak je správně pěstovat

Letní teploty snášejí dobře v rozmezí 20°C i více. Zimní teploty by neměly být nižší než 15 až 18°C.

Jak pěstovat begonie doma

Ideální teplota se pohybuje mezi 18–25 °C. Na chladnějším stanovišti mohou rostlině v zimě opadat listy. Begonie zaléváme podle potřeby, ale vyvarujeme se jak přeschnutí, tak přemokření substrátu. Hnojíme stejným hnojivem jako jiné listem okrasné pokojovky, a to nejlépe tekutou formou každých 14 dnů.

Jak zasadit cibulky begonií

Hlízy begónií musíte zasadit do ploché nádoby naplněné rašelinou. Je třeba je lehce zalévat do doby, než se objeví očka, což se znamení, že raší. Teplotu v místnosti s rašícími begóniemi udržujte v rozmezí 15-20 °C. Není třeba ani příliš velké množství světla.

Co potřebují begonie

Myslete rovněž na to, že begonie potřebuje ke svému růstu dostatečné množství zeminy. Do truhlíku, který je dlouhý 50 centimetrů, tak vysaďte zhruba dvě až tři rostliny. A jaký substrát zvolit Begonie vyžaduje půdu, která je bohatá na živiny, je dostatečně kyprá a má rašelinný základ.

Jak zasadit hlízy

Hlízy opatrně přitlačte po obvodu a lehce zasypte substrátem tak, abyste nepoškodili prohloubený střed s viditelnými klíčky. Výsadbu zalijte a přikryjte fólií nebo sklem, aby se rašícím rostlinám udržela zvýšená vzdušná vlhkost. Můžete ji nechat pár dnů na tmavším místě.

Jakou hlínu na begonie

Nejprve si pořiďte hlízy begonií, které jsou k dostání v každém běžném zahradnictví. Použít můžete také řádně přezimované hlízy, které vsaďte velmi mělce do nižší misky s rašelinou a dejte se do procesu jejich nakličování. Hlízy řádně zalévejte.

Kam zasadit begonie

Květy begonií jsou vždy sytě barevné, u plnokvětých odrůd dosahují velkosti až 15 cm, odrůdy s nízkým vzrůstem drobnější květy kompenzují jejich velkým množstvím. Begonie ozdobné květem nejlépe prospívají při pěstování na světlém stanovišti bez přímého slunce.

Jak se mnozi begonie

Množení begonií

Zdravý list uřízneme bez řapíku. List po obou stranách seřízněte a následně ho rozdělte na asi 3-5 cm vysoké řízky (viz obrázek). Každý z řízků musí mít středovou cévu. Širší hranou zasuňte řízek asi z ½ do navlhčeného písku, překryjte průhledným víkem nebo igelitem a dejte na teplé místo.

Jak uchovat begonie na zimu

Hlízy vyrýváme s balem, abychom je nepoškodili. Jednotlivé vyryté hlízy skládáme vedle sebe do truhlíku či do lísky, které pak přeneseme na místo s teplotou kolem 18 °C, třeba pod parapet do skleníku, do prádelny nebo na jiné vhodné stanoviště. Hlízy nezaléváme, nepotřebují ani světlo.

Jak se množí ledovky

Nevytváří semena, rozmnožuje se pouze řízkováním, přičemž její množení je povoleno pouze se souhlasem majitele licence. Begonia " Doublet ® Pink " prospívá na slunci i v polostínu. Při výsadbě používáme zeminu pro balkonové rostliny, během vegetace pravidelně přihnojujeme hnojivy na podporu kvetení.

Jak přezimovat hlízy begonií

Než je zahradnickou lopatkou vyjmeme, asi 5-10 cm nad zemí uřízneme lodyhy. Hlízy vyrýváme s balem, abychom je nepoškodili. Jednotlivé vyryté hlízy skládáme vedle sebe do truhlíku či do lísky, které pak přeneseme na místo s teplotou kolem 18 °C, třeba pod parapet do skleníku, do prádelny nebo na jiné vhodné stanoviště.

Kdy začít zalévat begonie

Je třeba je lehce zalévat do doby, než se objeví očka, což se znamení, že raší. Teplotu v místnosti s rašícími begóniemi udržujte v rozmezí 15-20 °C. Není třeba ani příliš velké množství světla. Ve chvíli, kdy začnou klíčit, zasaďte je do truhlíků či mís, aby mohly zakořenit.

Jak spravne zasadit řízky do hliny

Měkké (například travnaté) řízky sázejte asi jeden centimetr hluboko, silnější dřevnaté řízky mnohem hlouběji. A protože zakořenění rostlin napomáhá vlhkost ve vzduchu a teplo, můžete sadbu přikrýt průhlednou fólií a po zakořenění ji podle konkrétních podmínek postupně otužovat.

Kdy zasadit ledovky

Sazeničky se přepichují dvakrát: poprvé v březnu, kdy jsou rostliny vysoké asi 1 cm, a to mělce do truhlíků ve sponu 3×3 cm, podruhé v dubnu po jedné do květináčků. Ven ledovky sázíme ve druhé půlce května.

Jak se pěstují begonie

Rostliny vysazujeme včetně kořenového balu, přičemž mezi jednotlivými hlízami ponecháváme vzdálenost cca 20 až 25 cm (záleží na odrůdě). Můžeme je pěstovat v truhlíku i na záhonech. Při pěstování v truhlíku není potřeba používat speciální substrát. Begonie nemají rády průvan ani náhlé změny počasí.

Kdy zasadit řízky

Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček.

Kdy množit rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.

Jak pěstovat begonie voskovky

Pěstujeme voskovky

Výsev se provádí v průběhu února, semena klíčí na světle v teplotě 20-25°C. Pěstování ze semene je ale poměrně náročné. Zahradníci vysévají semínka jemná jako prach na dobře urovnané truhlíky. Semínka pak klíčí pod skleněnou deskou a malé voskovičky se asi po týdnu pracně přepichují.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak sazet rybíz

Jak rybíz pěstovat

Keře sázíme zhruba metr až metr a půl od sebe. Postačí běžná zemina ze zeleninového záhonu, kterou můžeme vylepšit kompostem. Sazenice bílého a červeného rybízu vysadíme o 5-10 cm hlouběji, než rostly ve školce – tím položíme základ nového pevného keře. Výhony nad zemí zkrátíme na 10-20 cm.

Jak se stříhá rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Kdy se sází voskovky

V únoru nebo v březnu je třeba začít s výsevem semen, pokud chceme pěstovat své vlastní voskovky. Semena voskovek klíčí na světle, proto je po vysetí nepřikrývejte půdou. Ideální klíčící teplota je pro ně 20až 25°C. Voskovky nesnášejí mráz, takže ven je přeneste až po zmrzlých mužích.

Jak zasadit řízky

K řízkování použijte propustnou a drenážovanou zeminu obsahující co nejvíce kyslíku – můžete použít perlit, rašelinu, keramzit a kokosové vlákno. Zakořenění: Nějakou dobu trvá, než řízek zakoření v půdě. Pro lepší kontrolu nechte řízky zakořenit ve vodě.