Kdy zasadit ven mátu?

Kdy se sází máta

Kdy a kam vysadit mátu

Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.
Archiv

Jak se sází máta

Mátu vysazujte do vzdálenosti minimálně 30 cm od ostatních rostlin. Máta je velice invazivní a ráda se kříží s ostatními rostlinami. Pokud nechcete, aby se začala na záhoně nekontrolovaně rozšiřovat, je vhodné ji pěstovat v pěstební nádobě. Sbírají se listy nebo celé rostliny.
Archiv

Jak hluboko zasadit Mátu

Máta má poměrně mělké kořeny, takže není nutné kopat příliš hluboko do země. Jednotlivé rostliny byste měli vysazovat s dostatečným rozestupem, přičemž podle zahrádkářů by se mělo jednat zhruba o vzdálenost 45 až 50 centimetrů, aby měla každá sazenička kolem sebe dostatek prostoru.
Archiv

Jak pěstovat Mátu venku

Dává přednost dobře odvodněné úrodné půdě v lehkém stínu, kde budou mít kořeny dostatek vlhkosti, ale nikdy nebudou přemáčené. Většina druhů a kultivarů máty roste příliš invazivně, proto se vyplatí jim hned na začátku vymezit hranici, například výsadbou do nádoby s odtokovými otvory, která je celá ponořená do půdy.
Archiv

Co zasadit vedle máty

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak pěstovat mátu na zahradě

V předjaří mátu seřízněte a odstraňte zaschlé části výhonů. Sázíte-li mátu na zahradu, umístěte ji někam, kde bude chráněna před větrem a přímým sluncem. Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst.

Jakou hlínu potřebuje máta

Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.

Kdy můžu dát bylinky ven

Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.

Jak často pít mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Jak dlouho trva než vyroste máta

Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.

Jak správně zasadit bylinky

Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na pěstování. Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak často se zalévá máta

Máta sice miluje vodu, ale podmáčená půda může způsobit nadměrné hnití kořenů. Mátu je potřeba zalévat během suchých období, aby půda byla vždy míně vlhká, ovšem ne mokrá! To nejlépe zjistíte přiložením prstu, pokud je půda na dotek suchá, znamená to, že vaše rostlina potřebuje zalít.

Kdy se sází bylinky

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna.

Kdy se sklízí máta

Máta vyžaduje pravidelnou zálivku. Pokud se o ni budete správně starat, můžete ji na svém záhonku mít až pět let. Z rostliny se sbírá pouze nať s listy. Nať je ideální sklízet před rozkvětem máty, tedy od června do září.

Na co se používá mátový čaj

Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak hluboko zasadit bylinky

Hloubka setí – platí pravidlo, že se semínko seje do hloubky asi tak 2x tak hluboko, jaká je jeho velikost. Takže velice drobná semínka sejeme tak, že je jen zaprášíme slabě vrstvičkou substrátu a udusáme. Pak hned rosíme.

Která máta je nejlepší

Obzvlášť máta ananasová má mimořádně dekorativní efekt, protože její listy jsou zeleno bílé. Pro milovníky silného mentolu je pak skvělá máta multimenta se zesíleným aroma. Žvýkačková máta pak připomíná vůni žvýkaček. Neopomenutelná je rovněž i švýcarská máta, která voní jako mentolové bonbóny.

Které bylinky pěstovat spolu

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Kde se daří mátě

Mátě se daří ve vlhkých oblastech s dobře odvodněnou půdou, ale také na místě s plným sluncem nebo v polostínu, jedná se tak o poměrně nenáročnou rostlinu na vnější podmínky. Co ale vaše rostlina máty rozhodně ocení je úrodná půda obohacená o kompost.

Jak vypadají listy máty

Je cítit především na jednotlivých, vejčitých nebo elipsovitých listech, které jsou uspořádané protilehle a pokryté jemnými chloupky. Listy máty jsou zpravidla vroubkované, ale některé odrůdy máty mají i celokrajné nebo pilovité listy. Drobné květy máty vyrůstají na vrcholu výhonu ve formě poháru se 4-5 zuby nahoře.

Co pestovat vedle Maty

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.