Kdy zastřihnout jehličnany?

Kdy stříhat okrasné jehličnany

Jehličnany mají mírně odlišný biorytmus, než opadavé stromy a keře. Živé větvě jehličnanů lze prořezávat uprostřed léta od července do srpna, ale také v předjaří od února do dubna. Odumřelé větve lze odstraňovat kdykoli v průběhu roku.
Archiv

Kdy se stříhají smrky

Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.

Kdy sázet zakrslé jehličnany

Nejvhodnější dobou pro výsadbu jehličnanů je jaro – od března až do května – nebo podzim – přibližně od začátku září do října. S kořenovým balem můžeme vysazovat až do poloviny listopadu. Vysazujeme do takové hloubky, v jaké byly rostliny zasazené v květináči.

Jak se starat o jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Jak stříhat smrk

Na smrk se víc hodí nůžky

Odstraňujeme jimi část větve, třeba i delší, a to tak, že větev sestřihneme nad některým z nižších větvení. Rozvětvené tenčí větvičky reagují na krácení intenzivnějším prorůstáním. Stávají se postupně dominantními, koncovými.

Jak tvarovat jehličnany

Tvarování živého plotu

Jehličnaté dřeviny se první rok po výsadbě netvarují. V dalších letech se zakracují pouze boční výhony, dokud tvar nedosáhne potřebné výšky. Stálezelené listnaté dřeviny se po výsadbě seřezávají zhruba na polovinu, čímž se podpoří olistění jejich spodní části.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Jak Zaštipovat jehličnany

Zaštipujte rukou

Platí přímá úměra. Čím více výhonek zaštípneme, tím pomaleji bude strom přirůstat, a o to více se zahustí. Narašené výhony bývají měkké a ohebné, snadno je poznáte podle jasně zelené barvy. Výhonky uštipujte rukou, ne nůžkami, protože byste snadno mohli poškodit jehlice.

Jak se sází jehličnany

Jehličnany podsypeme novou zeminou nebo speciálním substrátem až do takové výšky, aby při zasazení byla zemina přesně po konec balu. Ke kořenům přisypeme speciální hnojiva na jehličnany. Speciální podzimní hnojiva zabrání přemrzání pletiv stromků. Opěrné kůly používáme zejména u prostokořených stromů a keřů.

Co zasadit k jehličnanům

Rostliny pod jehličnany

Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.

Jak zachránit jehličnan

U jehličnanů pomůže pravidelné přihnojení hořkou solí. V akutních případech lze hnojivo aplikovat na list, kde jsou potřebné látky přijímány rychleji, ale lze ho přidat i ke kořenům. Obejděte svoji zahradu a opravdu pečlivě svoje stromy a keře prohlédněte, zda výše uvedenou pomoc také nepotřebují.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Proč schne stříbrný smrk

Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného.

Kdy se sází smrk

Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.

Jak rychle rostou jehličnany

Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Co dát pod jehličnany

Rostliny pod jehličnany

Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.

Jak kombinovat jehličnany v zahradě

Výborné je kombinovat druhy s různými tvary a barvami se vždyzelenými dřevinami (vavřín, skimmie, rododendron) a okrasnými travami. Ve skupině by měl vždy převažovat jeden druh a ostatní by měly kompozici nenásilně doplňovat.

Jak daleko od sebe sázet jehličnany

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí. Smrky trpívají v uzavřených, vlhkých polohách reznutím jehlic, houbovou chorobou, sypavkou. Další jehličnany sázíme podle druhu. Pokud se rozrůstají do šířky 80 cm, měla by rozteč být asi 70 až 80 cm.

Které stromy rostou nejrychleji

U nás patří mezi již ověřené rychle rostoucí dřeviny topoly, vrby, jasany, olše a líska, ověřuje se pajasan, pavlovnie a jilmy a jako perspektivní se ukazují růže (zejména trnité), lípy a jeřáby. Vyloženě nežádoucí jsou u nás baobaby.

Jak dlouho se rozkládá jehličí

Nejprve shrabte jehličí a následně ho uložte na stinné, vlhké místo a ideálně do ohrádky. Také ho můžete proložit hlinitou zeminou s nízkým pH, ale nezapomeňte na to, že hrabanka by měla být tvořena ze tří čtvrtin pouze jehličím. Pak už jen čekáte, a to přibližně 2 roky.

Co dělat s jehličím

Můžete jej normálně kompostovat, stejně jako všechnu biomasu materiály ze zahrady. Jen pozor, kyselé jehličí by umělo proces rozkladu v kompostéru zpomalit. Snažte se, aby podíl jehličnaté složky v objemu kompostu nepřesáhl 10 %, a byl dobře promíchán. Rozklad jehličí můžete urychlit tím, že jej nasekáte.

Kam zasadit jehličnany

Pěstování jehličnanů je snadné, pokud jde o lokalitu, jsou poměrně nenáročné. Pokud dostanou dostatek živin, světla i vláhy, a budete se o ně pravidelně starat, zejména je stříhat, resp. zaštipovat, budou dělat radost dlouhá léta. Většině druhů se lépe daří na slunných či polostinných stanovištích, ale zvládnou i stín.

Který jehličnan rychle roste nejrychleji

U jehličnanů nejrychleji roste kříženec, cypřišovec (Cupressocyparis leylandii). Po zakořenění má roční přírůstky přes 1 metr, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. Snáší tvarování, stejně jako porosty tvořené smrkem ztepilým (efektu plotu docílíte až po delší době).

Proč opadává stříbrný smrk

Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Co se dá dělat s jehličím

Jehličnatý mulč se tradičně používá ke sterilizaci půdy, kolem nemocných stromů. Tam vyživuje substrát, a přitom vytváří kysele nehostinné prostředí pro patogeny. Vytváří tedy podmínky pro regeneraci dřevin.