Jak zazimovat převislé jahody v truhlíku
Zazimování jahod v truhlících je specifické
Zcela speciální kapitolou je zazimování jahod v truhlících. Květináč můžete dát přímo na zahradu a ošetřit jej stejně, jako je tomu u jahod přímo v zemině. Jestliže zahradu nemáte, pak ostříhejte převislé výhonky, jež jsou delší, a následně květináč přikryjte chvojím.
Kdy zazimovat jahody
Tento úkon provádějte nejpozději do poloviny října, aby nebylo srdce jahodníku příliš odhaleno a stihlo obrůst, než přijdou první mrazy. Pokud jsou na rostlinách ještě poslední plody, zhodnoťte v souvislosti na počasí a jejich barvě, zda má cenu je ještě nechat dozrát. Pokud jsou plody zelené, odstraňte je rovnou.
Archiv
Jak zalévat jahody v truhlíku
Dostatek vláhy je důležitý, a proto zalévejte pravidelně každý den a udržujte kořeny stále vlhké. Zalévejte nejlépe zespodu do misky nebo do truhlíku mimo listy. Vždy jahodám dopřejte dostatek světla a slunce. Ideální je tedy orientace na jih nebo západ.
Archiv
Jak zazimovat jahody na zahradě
Jahody mráz nemilují
Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.
Jak pěstovat převislé jahody v truhlíku
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Jak pečovat o Stáleplodící jahody
Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.
Jaké jahody do truhlíku
Nejlepší jahody do truhlíku
Mé nejoblíbenější jahody jsou Mara de Bois, které plodí opravdu celou sezonu a chuť je vynikající. Pokud byste chtěli změnu, můžete zasít i měsíční jahody, které jsou pododrůdou lesních jahod a jež si všichni jistě pamatujete z dětství z lesních procházek.
Čím zakrýt rostliny na zimu
lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.
Co do truhliku s jahodami
SUBSTRÁT Nádoby naplňte substrátem pro jahody, případně kvalitním zahradnickým substrátem nebo univerzálním eko substrátem. Při přípravě zapracujte organominerální hnojivo pro jahody, granulované nebo tabletové vícesložkové hnojivo či eko hnojivo pro jahody.
Jak daleko od sebe sázet jahody v truhlíku
Hluboko sázené rostliny špatně rostou, mělké výsadby s obnaženými kořeny trpí naopak suchem. Jamku pro výsadbu vyhloubíme dostatečně velkou, aby v ní kořeny sazenic byly volně rozprostřeny. Sázíme v řádcích 10 – 15 cm od sebe.
Jak pěstovat jahody v trubce
Rozhodněte se, jakou délku trubky budete potřebovat (využívat) a podle toho zvolte i vnitřní zalévací trubku, která by měla být o 10 cm delší. Navrtejte do ní otvory ale jen do 2/3, ne po celé délce. Voda by zbytečně protékala až dospodu. Uzavřete ji ve spodní části a můžete tam udělat ještě jeden otvor.
Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Kdy hnojit Stáleplodící jahody
Živiny pro jahody
Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem. Z přírodních hnojiv obsahuje draslík a fosfor slepičinec. Můžete ho střídmě přidat do zálivky na jahody.
Kdy hnojit jahody v truhlíku
Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.
Jak zazimovat truhlíky
v žádném případě nesmí teplota klesnout pod bod mrazu, naopak vyšší teploty způsobují přílišné vytahování roslin (tvoří se světlé a hubené výhony). Zálivku velmi omezíme. Platí, že čím nižší teplota, tím méně přes zimu zaléváme. Vyvarujeme se především přemokření, protože by nám mohly rostliny snadno uhnít.
Kdy zazimovat rostliny
Rostliny byste měli zazimovat před prvními nočními mrazíky. Zimní ochranu lze většinou odstranit od března, když opětovně panují teploty trvale vyšší než 10 °C. V tendenčně chladnějších oblastech může být vhodné vyčkat na čas ledových mužů.
Jak si udělat pyramidu na jahody
Nejjednodušší je použít ke stavbě jahodové pyramidy duté zahradní tvarovky, které jednoduše vyskládáme vedle sebe a na sebe, načež vyplníme dutiny zeminou a na jaře vysadíme sazenice jahod.
Jak se pěstují jahody
Ideálním stanovištěm pro pěstování jahodníku je slunná část pozemku. Záhon by neměl být vystaven průvanu a zemina by rozhodně neměla být podmáčená. V polostínu jahodník bude taktéž plodin, ale počítejte s menší úrodou. Půdu je třeba zpracovat přibližně dva až tři týdny před výsadbou a perfektně ji odplevelit.
Co dělat s odnožemi jahod
Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.
Co sázet po jahodách
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Čím hnojit jahody na zimu
Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem. Z přírodních hnojiv obsahuje draslík a fosfor slepičinec.
Jak hnojit jahody v truhlíku
Pro přihnojování bio jahod volíme Organické hnojivo pro jahody a drobné ovoce s privátním označením Biokont (značka produktů vhodných pro ekologické zemědělství). Hnojivo je vyrobeno z fermentovaného slepičího trusu od slepic z volného chovu, melasy a následně sušeno.
Čím nejlépe hnojit jahody
Pokud víme již na podzim, že nás čeká jarní výsadba, můžeme místo připravit tím, že zapravíme dobře odleželý hnůj, či kompost. Pakliže jsme toto nestihli, lze zapracovat kompost (hnůj ne) ještě dva až tři týdny před samotnou jarní výsadbou. Důležité je přidat i základní hnojiva, typu Cererit a NPK.
Co dát do truhlíku na zimu
Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.
Jak pečovat o převislé jahody
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.