Která dýně je nejlepší?

Které dýně jsou jedlé

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš
Archiv

Která dýně je vhodná na kompot

Na kompot se hodí většina druhů. Na zavaření se přímo nabízí velkoplodá dýně Goliáš s hladkou oranžovou slupkou. Ideální do kompotu je dýně Hokkaidó, která má nasládlou chuť a navíc se jako jediná nemusí loupat, protože její slupka po krátké době vaření krásně změkne.

Co obsahuje máslová dýně

Najdeme v ní provitamin A (betakaroten), také vitamín E a malé množství vitamínů skupiny B a vitamínu C. Z minerálních látek je zde nejvíce zastoupen draslík (který pomáhá normalizovat hodnoty krevního tlaku), dále také hořčík a v malém množství také fosfor, železo a vápník.

Jaké listy má dýně

Listy mají dýně nedělené a nebo dlanitě laločnaté. Jejich plodem je vždy bobule různého tvaru a zabarvení. Z 90% obsahují vodu a důležité minerální látky (železo, hořčík, draslík, sodík), dále též alfa a beta karoten. Vzhledem k velkým rozdílům mezi bobulemi se dýně dělí na více variet.

Jak vypadá dýně Hokaido

Dýně Hokaido je japonská odrůda a existují dva druhy. Jeden má oranžovou barvu a druhý má slupku jen světle zelenou. Pokud si tyto dýně nepěstujete sami, musíte být při nákupu obezřetní. Zralý plod by měl mít tvrdou a hladkou slupku a být sytě zbarvený.

Co uvařit ze špagetové dýně

I špagetová dýně se dá podobně jako jiné druhy dýní různě plnit a zapékat. Máte-li rádi boloňské špagety, můžete dužninu dýně po upečení načechrat vidličkou, přidat boloňskou omáčku, povrch posypat mozzarellou a zapéct dozlatova v troubě.

Jak dlouho vařit dýni na kompot

Do hrnce nalijeme 2 litry čisté vody, přisypeme cukr a svaříme. Do vody přidáme dýni a vaříme asi 5 minut. Poté dýni vyndáme a naskládáme ji do čistých sklenic.

Jak dlouho zavařovat dýně

Vybereme hřebíček a dýni, naskládáme do čistých zavařovacích sklenic. Zalijeme ji nálevem, ve kterém se vařila. Sklenicím dobře otřeme hrdla, pevně je zavíčkujeme a sterilujeme asi 20–25 minut při 80 °C.

Jak je zdravá dýně

Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Která dýně se nemusí loupat

Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.

Kam zasadit dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Kdy je zralá dýně Hokaido

Počkejme si, dokud nebude mít hokkaido uschlou, nahnědlou a zvadlou stopku – to je teprve znakem času sklizně. Nedostatečně zralá dýně má tenkou lehce zranitelnou slupku a nevydrží dlouhé skladování, zatímco pevná slupka plod lépe ochrání. Dýně můžeme skladovat na suchém chladném místě.

Kdy se sklízí špagetová dýně

Zralé plody poznáte podle toho, že mají už zaschlou stopku. Pokud dýni podtrhnete ve chvíli, kdy ještě není zralá, mohou se skrz stopku dostat do dýně bakterie, které ji rychleji zkazí. Proto volte jen ty, které už mají zaschlou stopku, jinak je dýně náchylná k hnilobě.

Jak se pozná zralé hokaido

U dýně poznáme zralost tak, že začne usychat stopka. Dokud je zelená, stále přijímá živiny. Zralé dýně nenechávejte příliš dlouho na záhoně, mohly by hnít, nebo je napadnout slimáci.

Jak se vaří dýně

Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut. Pečení: Troubu předehřejte na 180°C.

Jak zavařit dýni bez cukru

PostupDýni očistíme, opláchneme a necháme okapat.Nakrájíme ji na kostičky a dáme do velké nádoby.Přidáme vodu, sladidlo DiaChrom, kyselinu citrónovou, ananasové aroma, zamícháme a necháme stát asi 2 hodiny.Připravenou směs přivedeme k varu a vaříme za stálého míchání než začne dýně sklovatět.

Jak konzervovat dýni

Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Jak se dělá dýňový kompot

Nakrájenou dýni vložíme do velkého hrnce a zalijeme roztokem, který se tvoří z 1,5 litru vody, šťávy z celého citrónu, 2 lžiček kyseliny citronové, 0,70 kg cukru, celé skořice, citronové a pomerančové kůry, šťávy z celého pomeranče a hřebíčku podle chuti. Necháme 3 hodiny odstát a poté vaříme na mírném ohni do měkka.

Jaké má dýně vitamíny

Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Co je dýně ovoce nebo zelenina

Dýně se řadí mezi zeleninu. Obsahuje 90% vody a některé důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo.

Jak se Zaštipují dýně hokaido

Nároky a péče o rostlinu

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Co se dá dělat z Hokaida

Hokaido se výborně hodí i na slano. V posledních letech je populární především díky krémové polévce, stejně dobře se hodí pro přípravu pomazanek, do rizot, k fazolím nebo jen tak upečená.

Kdy se sadí dýně

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Jak hluboko sázet dýně

Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.