Čím Batikovat?

Co je potřeba na batikování

Co budete potřebovatjednobarevné tričko (nejlépe světlé)barvy na textil.gumičky či provázek.gumové rukavice.ocet.starší, dostatečně velký hrnec.vyřazená vařečka.
Archiv

Jak se Batikuje savem

Textil, na který tvoříte by měl být tmavý (aby efekt Savování – odbarvování) byl zřetelný. Použijte Savo Perex, ředěné cca v poměru 1: 3 s vodou (3 díly vody). Ideální je použít speciální rozprašovací pumpičku, která roztok rozpráší hezky rovnoměrně. Použít můžete ale také jiné rozprašovače od různých chemikálií.

Jak zafixovat batikování

Je dobré po obarvení obatikované oblečení vymáchat v octové vodě (velmi zředěný ocet). Ocet funguje jako fixátor barev. Rady se liší v době ponechání oblečení v lázni i koncentraci lázně. Někdo dokonce přidává ocet už do barvící lázně (některé barvy jsou k tomu uzpůsobeny).

Jak se dělá batika

Té nejjednodušší batiky docílíte klasickým namáčením textilu po částech do mističek s barvami či nastříkáním barvy na určitá místa. Pokud chcete docílit toho, aby se barvy překrývaly, vždy použijte nejprve světlejší odstín a poté tmavší, aby přechody pěkně vynikly a aby byla světlejší barva vidět.
Archiv

Jak prát Batiku

Vodu nepoužívejte příliš horkou, teplota vody by neměla přesáhnout 40°C. Barvy se vyšší teplotou úplně nezničí, reaktivní barvy tvoří s vlákny látky pevnou kovalentní vazbu. To je nejstabilnější chemická vazba, která zajišťuje větší stálost barev, než je tomu u barev přímých.

Jaké barvy na batikování

Cheds a Chevas (barvy určené k barvení a tepla i za studena, také bývají k sehnání ve větších drogériích a mají širokou paletu odstínů) Artemis (reaktivní barva k použití za studena, k dostání v aplikovacích lahvičkách) Terno colour (barva k použití za studena, také v aplikovacích lahvičkách)

Jak na batiku za studena

Napřed vždy dobře rozmíchejte ve vodě barvivo se solí a fixativem, potom teprve přidejte látku. Doba barvení je přibližně 60 minut. Obvyklé množství barviva, soli a sody na praní na 11 litrů vody a cca 0,5 kg textilu: Velmi světlé odstíny: 1/4 – 1/2 čajové lžičky barviva, 1 1/2 hrnku soli, 1/4 hrnku sody.

Kde koupit barvy na batikování

Pro dosáhnutí typických abstraktních vzorů se používá tzv. vázaná batika. Oblečení zafixujete do různých tvarů pomocí provázku nebo gumičky, až pak ho dáte barvit. Vyberte si vaše oblíbené barevné odstíny v dm online shopu a rozveselte váš šatník novými barvami!

Jak Batikovat v pračce

Barvení se příliš neliší od běžného praní

Jen místo prášku použijete barvu a místo aviváže ocet. Textilii namočíte a a vložíte do bubnu, který by neměl být zaplněný více než z poloviny. Do bubnu vsypete několik lžic soli, aby se barva v tkanině lépe zachytila. Zvolíte program na 80 až 90 °C a zapnete praní.

Jak se maluje na textil

Motiv si předkreslete na textil pomocí fantomového fixu či tužky. V případě použití šablony ji nezapomeňte na textil upevnit třeba pomocí lepidla na textil. Obtáhněte kontury a nechte je zaschnout. Barvy nanášejte v co nejtenčích vrstvách, aby se po zaschnutí z malovaného motivu nevytvořila tvrdá neohebná plocha.

Jak obarvit prádlo na černo

Černou barvu prádla pomohou osvěžit 2 šálky uvařené kávy přidané do máchacího cyklu. Zkusit můžete obarvit prádlo také v odvaru z černých fazolí. Dalším zdrojem tmavého barviva jsou i slupky od avokáda. K barvení textilu můžeme použít také odpad z konzumace avokáda.

Jaké použít barvy na textil

Nejlepšími barvami na textil jsou akrylové barvy, které jsou vyráběné na bázi polymerů. To znamená, že pigment neprochází skrze vlákna, ale pokrývá je „ochrannou fólií“. Struktura textilie se stává hustší a ztrácí svou pružnost. Textilie pokryté barvami se stávají barevnými, jasnými a jedinečnými.

Jak funguje fix na textil

Fixy na textil můžete ozdobit trička, tašky, povlaky, penály a podobně. Tvoření s nimi bude určitě bavit i vaše děti pro jednoduché použití. Po zaschnutí barvu jednoduše zafixujete zažehlením přes pečící papír, po zažehlení můžete prát v pračce.

Jak přírodně obarvit textil

Nejlepší zeleninová a ovocná přírodní barviva:Modrá přírodní barviva: borůvky a ostružiny.Červená přírodní barviva: maliny a řepa.Žlutá a okrová přírodní barviva: kůra z citronů a pomeranče, mrkev, kurkuma.Zelené přírodní barvivo: listy špenátu, mrkev.Oranžové přírodní barvivo: cibulové slupky, mrkev.

Jak obnovit černé oblečení

Do velké nádoby nalijte vroucí vodu a v ní nechte dvě až tři hodiny vyluhovat několik hrstí břečťanu. Poté břečťan vyjměte, do vody namočte své vybledlé černé oblečení a nechte ho ve výluhu několik hodin, nejlépe přes noc. Pak prádlo vyždímejte, nechte uschnout a vyperte.

Jak se Zažehluje barva na textil

Zažehlujte tak, aby žehlička nepřišla do styku s barvou a to ani po jejím zaschnutí. Zažehlení se provádí z rubu nebo přes pečící papír, zamezíte tím přenos barvy na žehličku nebo žehlící prkno. Teplotu žehličky nastavte podle typu textilie. Po fixaci jsou barvy více odolné běžnému užívání a také praní v pračce.

Čím se dá malovat na textil

Textil můžeme dekorovat nesčetnými způsoby. Můžeme použít barvy na textil, fixy na textil, látky můžeme obarvit či nabatikovat, zdobit slupovacími barvami, nažehlovacími fóliemi, aplikacemi atd.

Čím barvit na textil

Akrylové barvy se pro vícebarevné malovaní na tkanině snadno míchají, což umožňuje získat různé nové odstíny. Chcete-li fixovat akrylový nátěr, použijte sušení lehce nahřátou žehličkou. Akrylovými barvami se dají namalovat nejen kusy oblečení, ale můžete s nimi také zdobit textilní obuv, pomalovat kabelku nebo deštník.

V čem prát tmavé prádlo

Na černé prádlo vždy používejte prací gely – ideálně ty určené přímo na praní černého prádla. Prací prášek se nemusí dokonale rozpustit a na černém oblečení pak vznikají nevzhledné mapy. Zároveň také dodržujte dávkování pracího prostředku a nedávejte ho zbytečně mnoho.

Jaká barva drží na textilu

Nejlepšími barvami na textil jsou akrylové barvy, které jsou vyráběné na bázi polymerů. To znamená, že pigment neprochází skrze vlákna, ale pokrývá je „ochrannou fólií“. Struktura textilie se stává hustší a ztrácí svou pružnost.

Jak zafixovat barvy na textil

Fixace barev na textil

Zafixování probíhá pomocí žehlení přes tenké bavlněné plátýnko, nebo přes pečící papír. Žehlička musí být nastavena na stupeň bavlny a bez páry. Po 3-5 minutovém žehlení máme hotovo a výrobek lze prát naruby v pračce do teploty 40°C.

Jak třídit prádlo podle barev

Ideální je prát prádlo podle jednotlivých barev. Čím více jsou si barvy prádla podobné, tím méně ztrácí svou barvu. Pokud však nemáte dostatek prádla od jedné barvy, postačí rozdělení prádla na bílé, světlé, barevné a černé s tmavým. V případě, že máte vícebarevné prádlo, se rozhodujte podle převažující barvy oblečení.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Na co prát barevné prádlo

Vždy byste měli použít prací prostředek na barevné prádlo. Teplota vody by měla být 30 nebo 40 °C, pokud ale perete například barevné ručníky či kapesníky, je lepší zvolit 60 °C. A jako vždy – jemné prádlo raději perte samostatně a na mírný program.

Jak prát prádlo podle barev

Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.