Čím odstranit lišejník?

Co na lišejník

Jako prevence se osvědčilo bílení kmenů vápenným roztokem. Vápnem se zničí řada škůdců přezimujících v kůře a obzvláště pak v borce starých stromů. Dále se kmínek vápnem desinfikuje, a hlavně se kůra stává zásaditou a nechytají se zde tolik mechy a lišejníky, které milují hlavně kyselé prostředí.
Archiv

Jak se zbavit lišejníků na střeše

Pokud chceme přece jen lišejníky a mechy ze střechy odstranit, lze použít vapku, konkrétní chemický přípravek a nebo roztok modré skalice. Chemii používáme za suchého počasí, kdy lišejníky a mechy roztok nasáknou, ten je naruší, načež se za deště a větru ze střechy uvolní.
Archiv

Jak odstranit mech a lišejník z betonu

Stačí si vzít špachtli nebo drátěný kartáč, dobrým pomocníkem v tomto případě může být i tlakový čistič. Na závěr je vhodné ošetřit povrch betonu vhodným fungicidním prostředkem. Mech lze z betonu odstranit mechanicky, příp. s pomocí dřevěného popele, soli, vápna či roztoku modré skalice.
Archiv

Co škodí stromům

imise, požáry, působení chemikálií nebo např. dopad z používání posypové soli..

Jak odstranit lišejník z ovocných stromů

Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem. Při aplikaci vápenného mléka se přidržte poměru 1,5 kg až 2 kg hašeného vápna na 10 l vody (BIO Plantella – nátěr na kmeny stromů).

Jak odstranit lišejník z plotu

Lišejníky a řasy je potřebné zahubit některým prostředkem proti mechům a řasám ( prodejny pro zahradkáře, Savo, a pod. ) , očistit a nechat na slunci dobře vyschnout. Následně je možná aplikace tenkovrstvého lazurovacího laku jako jsou S1033 Lazurol impregnační základ, S1035 Lazurol topdecor nebo S1023 Lazurol klasic.

Čím umýt střechu

Mech můžete sice můžeme ze střechy odstranit ručně pomocí špachtle, kartáče či smetáku, nejlepší je však vysokotlaký čistič, takzvaná vapka. Navíc se tak kromě mechů zbavíme i lišejníků na střeše. Ať již ale mech odstraníme jakýmkoli způsobem, vždy ve střeše zůstanou jeho zbytky, kořínky, a časem se mech objeví znova.

Co použít na mech na střeše

Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve.

Co použít proti mechu

Jaké přípravky a jak fungují

Co se hubení mechů v trávníku týče, dobře obstály i produkty Floria Mech Stop, Biopon Mech Stop, Grass Forestina Proti mechu a Cheminova Mogeton 25 WP nebo Forestina Zelená skalice. Všechno jsou to přípravky krystalické.

Co ničí mech

Účinné je například rozhodit zelenou skalici (síran železnatý) v dávce 5 kg/100 m2. Železo je sice stopovým prvkem pro rostliny, mechy jej však nesnášejí. Na trhu jsou také protimechové přípravky pod názvem Antimech.

Jak odstranit lišejník na stromech

Lišejníky – postřik

Pokud se přemnožených lišejníků nedokážete zbavit delší dobu, odstraníte je bezpečným postřikem, který stromům neškodí. Vhodnou volbou je fungicidní přípravek Kuprikol 50, pro zahrádkáře dobře známý měďnatý přípravek na ochranu nejrůznějších plodin proti houbovým onemocněním.

Co skodi smrků

Vedle dominantní kůrovcové kalamity, kdy především lýkožrout smrkový ničí smrkové lesy, poškozuje řada jiných hmyzích škůdců i ostatní jehličnany – borovice, modříny, jedle.

Jak se rozmnožují lišejníky

Lišejníky schopné pohlavního rozmnožování vytvářejí plodnice, jedná se například o miskovité útvary obsahující vřecka se sporami. Poté, co spory dozrají, se uvolní z vřecek do prostředí a začnou klíčit v houbové vlákno (hyfu). Je nezbytné, aby v přírodě našly svého partnera v podobě odpovídajícího druhu řasy či sinice.

Jak se zbavit lišejníků na ovocných stromech

Lišejníky – postřik

Pokud se přemnožených lišejníků nedokážete zbavit delší dobu, odstraníte je bezpečným postřikem, který stromům neškodí. Vhodnou volbou je fungicidní přípravek Kuprikol 50, pro zahrádkáře dobře známý měďnatý přípravek na ochranu nejrůznějších plodin proti houbovým onemocněním.

Co na mech na střeše

Chemické řešení

Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve. Směs míchejte vždy podle návodu výrobce, obvykle se používá cca 500 g modré skalice na 10 l vody.

Jak na mech na střeše

Postřikem proti mechu na střeše

Dávkování modré skalice je dle návodu uvedeném na obalu výrobku, nejčastěji 10–20 g látky na 1 litr vody. U hašeného vápna rozmícháte ve vodě takové množství, až vznikne řídká směs. Přípravky z obchodu se ředí vodou dle návodu, například u Mech-stop Buldok je to v poměru 1 : 4.

Jak zabránit růstu mechu na střeše

Vhodné je volit krytinu odolnější proti růstu mechu a lišejníků. Glazovaná či engobovaná pálená taška je dobrou volbou. Díky hladkému povrchu stéká voda z tašek dolů a nečistoty se tak na krytině tolik neusazují. Tyto podmínky růstu mechu nesvědčí.

Jak se zbavit mechu bez chemie

Chcete-li se vyhnout chemii, můžete zkusit mech odstranit mechanicky, ať už ručním nebo motorovým vertikulátorem. Ten „vyčeše“ nejen mech, ale i plevel a zbytky odumřelých rostlin. Vůbec nejlepší způsob, jak s mechem bojovat, je ale zabránit tomu, aby se vám na zahradě objevil.

Kdy davat stop mech

Návod k použití mech stop

Přípravek MechStop aplikujeme na jaře rovnoměrným rozhozem na suchý trávník v množství 100–140 g na 1m². Ideální je aby alespoň 24 hodin po aplikaci nepršelo. Mech v ošetřeném trávníku se během několik dní vysuší a uhyne. Potom ho můžeme z trávníku snadno odstranit.

Kdy proti mechu

Nejlépe hned na jaře provzdušníme trávník vertikutátorem, ten také naruší souvislé kořenění mechu. Tuto proceduru provedeme klidně do kříže, nebo dokud vidíme, že vertikutátor pořád mech vytahuje. Do takto připraveného trávníku je zapotřebí vpravit dlouhodobé hnojivo s dostatkem dusíku.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Jak rychle rostou smrky

Smrk roste tak rychle, že za prvních 20 let přiroste ročně průměrně 31 cm a dále od 21 do 40 let přiroste ročně průměrně 49 cm.

Co potřebují lišejníky k životu

Lichenárium stačí jednou za čas orosit, aby se lišejníky udržely při syté barvě. Ideální je polostín – řasy či sinice jsou fotosyntetizující organismy, jež světlo potřebují, ale většina z nich roste stíněná v podrostu. Jedno z velkých nebezpečí hrozících lišejníkům v "lichenáriu" je napadení plísněmi.

Kde rostou lišejníky

Lišejníky na horách

Hory jsou vedle polárních oblastí nejnápadnějším místem, kde rostou lišejníky ve velkém množství. Skalnatá stanoviště, suťové osypy či skalní bloky jsou extrémním biotopem, kde vyšší rostliny mají jen malou šanci se uchytit.

Kam ukazuje lišejník

Podle lišejníků na osaměle stojích stromech či podle mechu na stromech, pařezech nebo velkých kamenech se orientujeme podle toho, že tyto lišejníky a mechy rostou na severní a severozápadní straně. Samostatně rostlé stromy mají hustší větve na jižní straně a řidší na severní straně. Pařezy mají na severu hustší léta.