Jak udělat Skládaný filtrační papír
Rychlejší je filtrace přes skládaný filtr. Filtrační papír nejlépe kruhového tvaru postupně skládáme jako harmoniku. Rozevřením získáme filtr, který filtruje celou plochou, protože se opírá o nálevku jen hranami, čímž se zvětší filtrační plocha (filtrace je rychlejší).
Čím je možné filtraci urychlit
Lze ji urychlit např. zvýšením tlaku filtrované kapaliny (přetlaková filtrace) nebo naopak odsáváním filtrátu (podtlaková filtrace). Nejjednoduším příkladem přetlakové filtrace může být použití stříkačkových filtrů – filtrovaná směs se nasaje do stříkačky, k níž se připojí filtrační membrána uzavřená v pouzdře.
Proč pracuje skládaný filtr rychleji
Skládaný filtr se opírá o nálevku pouze hranami, čímž se zvětší filtrační plocha, čímž se filtrace urychlí.
Kdy použít hladký filtr
Tohoto hladkého filtru používáme všude, kde nám jde o zužitkování tuhé látky, na něm zachycené, a je-li jí jen malé množství. Při pouhém čištění tekutiny používáme filtru francouzského – skládaného, filtrujícího neporovnatelně rychleji.
Archiv
Na jaké typy směsi se používá filtrace
Filtrace za horka se používá většinou při krystalizaci. – oddělování rozpuštěných složek stejnorodé směsi, při které dochází k vyloučení pevné složky v podobě krystalů. Využití: výroba cukru, získávání soli z mořské vody, čištění krystalických látek. Urychlení krystalizace lze provést prudkým ochlazením směsi.
Na čem závisí filtrace
Filtrace by měla být dokonalá a rychlá. Rychlost filtrace závisí na velikosti pórů filtrační přepážky, ploše filtru, viskozitě kapaliny a filtračním tlaku. Podle filtračního tlaku se postupy dělí na filtraci za atmosférického tlaku, podtlakovou a přetlakovou filtraci.
Jak proprat písek ve filtraci
Vypněte přívod elektřiny do filtračního čerpadla (např. shozením příslušného jističe nebo vytažením přívodního kabelu ze zásuvky) a hlavu 6 cestného ventilu posuňte z polohy FILTRACE do polohy ZPĚTNÉ PRANÍ. Znovu zapněte přívod elektřiny a vyčkejte tak dlouho, než z odpadního potrubí filtrace bude téct čistá voda.
Jak vypustit vodu z filtrace
Ve spodní části nádoby filtrace najdete vypouštěcí ventil, kterým nechte vytéct vodu z filtrační nádoby ideálně do nějaké nádoby, kterou budete průběžně vyprazdňovat. Tento krok si můžete o poznání urychlit vysavačem na vodu. 4. Po vypuštění či vysátí veškeré vody, zůstane ve filtrační nádobě pouze mokrý písek.
Kdy se používá skládaný filtr
Při pouhém čištění tekutiny používáme filtru francouzského – skládaného, filtrujícího neporovnatelně rychleji. 1. Lehce si zakreslíme kruh (lze použít kružítko) na filtrační papír dle velikosti filtrační nálevky tak, aby jeho poloměr byl o 0,5 cm menší než výška nálevky.
Jak se provádí filtrace
Nejprve vyzkoušíme filtraci s hladkým filtrem a následně provedeme filtraci se skládaným filtrem. Nádobu na filtrát podstavíme pod nálevku tak, aby se šikmo seříznutý stonek nálevky dotýkal delším koncem vnitřní stěny kádinky. Současně upravíme i výšku filtračního kruhu s nálevkou na laboratorním stojanu.
Jak fotit s polarizačním filtrem
Polarizační filtr funguje nejvíce tehdy, je-li namířen kolmo ke slunci. Jinak řečeno – pokud je světlo právě na jihu, polarizační efekt bude největší, pokud namíříte filtr na západ nebo na východ. Naopak pokud polarizační filtr namíříte ve směru rovnoběžném jako sluneční světlo, má nulový efekt.
Co to je ND filtr
ND (neutrální filtr) se používá k prodloužení doby expozice. Můžete tak docílit rozmazání pohybujících se objektů, oblohy, vody nebo třeba lidí. Hodí se i v situacích, kdy chcete fotit portréty s výrazně rozmazaným pozadím a popředím v ostrém světle.
Jak oddělit sůl od vody
K urychlení usazování lze využít odstředivou sílu. Odstředivka (centrifuga) se používá k oddělování složek malých množství suspenzí (např. oddělování krevních složek, odšťavovač, ždímačka,…). a) Do směsi nalijeme vodu, sůl se rozpustí.
Jak oddělit ropu od vody
Želatinová činidla. Pod pojmem želatinové činidlo si představte chemický prášek, který putuje do vody smíchané s ropou. Pomocí chemikálie se z ropy vytvoří pevnější želatina. Díky tomu se mastná kapalina oddělí od vody.
Jak často pouštět filtraci v jezírku
Biologický filtr odkalujte cca jednou týdně, kompletní údržbu provádějte dle kvality vody, v intervalu cca 1 krát za 3-4 měsíce. Voda v jezírku by se měla obměňovat, nestačí tedy dopouštět jen odpar, ideální je, když se za týden promění cca 10% objemu jezírka.
Kde se můžeme v praxi setkat s filtraci
Filtraci používáme, když potřebujeme oddělit pevné části směsi od kapalných. Je to například překapávaná káva. Jindy potřebujeme oddělit pevné části od plynných. Například vysavač nečistot ze vzduchu.
Co je Vyplach na filtraci
Při propírání dochází k vypouštění znečištěné vody do odpadu, a proto je nutno dávat pozor kolik vody se vypouští. Tuto vodu je pak nutno znovu dopustit do bazénu. Čistící výplach (Risnse) – používá proto, aby se zvířený písek usadil zpět ve filtrační nádobě. Průtok vody ze zvířenou nečistotou do odpadu.
Co dát do pískové filtrace
Čím naplnit pískovou filtraci. U pískových filtrací se nejčastěji používá jako filtrační náplň křemičitý písek různé frakce (hrubosti). Dle našich zkušeností doporučujeme písek hrubosti 0,6 – 1,2mm. Jako alternativní filtrační médium lze též použít Zeolit nebo Zelbrite.
Jak vypustit bazén přes filtraci
Vodu z bazénu lze vypustit i přes filtraci, stačí, když na svém filtračním zařízení nastavíte vypouštění (ventil dejte do polohy Odpad). Potom dejte bazénovou hadici do skimmeru (musí být ponořena ve vodě) a zapněte filtraci. Voda bude odcházet přes čerpadlo (mimo filtr) pryč z bazénu.
Jak fotit s ND filtrem
Většina fotoaparátů umožňuje nastavit nejdelší expozici 30 sekund. Pokud vyjde expozice delší, je nutné nastavit fotoaparát do režimu BULB nebo TIME a použít dálkovou spoušť. Je lepší použít pokročilejší spoušť s displejem, kde rovnou vidíte i odpočítávání délky expozice.
Kdy pouzit polarizační filtr
Nezbytným pomocníkem je polarizační filtr například při focení akvárií, vitrín nebo skrz sklo, kde jsou odrazy světla velmi výrazné. V tomto případě zapomeňte na postprodukci! Polarizační filtr může být použit i v nejrůznějších situacích i při fotografování krajiny.
Co je to CPL filtr
Polarizační filtr (CPL)
Odstraňují tzv. polarizované (odražené) světlo. Jde o světlo, dopadající na zem. To se odráží od drobných částeček v atmosféře, stejně jako od všech lesklých ploch: voda, sklo a další hladké povrchy.
Jak získat pitnou vodu v přírodě
Tekoucí voda je nejlepším vodním zdrojem kdekoli na světě. Díky proudění je v ní podstatně méně mikroorganismů než ve stojaté tůni nebo louži. V horách a podhůří se místo, kde může být potok nebo říčka, hledá poměrně snadno. Stačí sledovat terénní zářezy v krajině nebo se dostat na nejnižší bod údolí.
Jak oddělit písek a vodu
Odstředivka (centrifuga) se používá k oddělování složek malých množství suspenzí (např. oddělování krevních složek, odšťavovač, ždímačka,…). a) Do směsi nalijeme vodu, sůl se rozpustí. b) Směs přefiltrujeme, písek se zachytí na filtračním papíru, roztok soli proteče.
Jakou metodou se od sebe nejlépe oddělí směs křídy a vody
Rychlejší způsob oddělování složek směsí než usazování je odstřeďová- ní. Provádí se v odstředivkách s využitím odstředivé síly. K oddělování pevných složek od kapalných (popř. plynných) složek růz- norodých směsí v průmyslu, v laboratořích, ale i v domácnosti se nejčastěji používá filtrace.