Čím vyčistit skvrnu od kávy na koberci?

Jak se zbavit skvrn na koberci

Pokud doma nemáte nějaký osvědčený "zázračný" čistič, posypte flek solí, pracím práškem nebo jedlou sodou a místo vykartáčujte navlhčeným kartáčkem. Dobře zabírá také obyčejné mýdlo s jelenem. To můžete použít i na koberec vlněný, jen dejte pozor, abyste koberec zbytečně nepřemokřili.
Archiv

Jak odstranit kávu z koberce

Pokud se Vám nepodařilo odstranit čerstvou skvrnu od kávy pod vlažnou vodou, pokapejte skvrnu citrónovou šťávou a nechte alespoň 10 minut působit. Potom stačí pouze očistit vlažnou vodou či hadříkem. Takto jednoduše odstraníte skvrnu od kávy i z koberce.
Archiv

Jak odstranit skvrny od kávy ze zdi

Ocet a voda

Rozmíchejte jeden šálek bílého octa v malém kbelíku vody. Namočte houbu do roztoku a vyždímejte přebytečnou tekutinu. Naneste na skvrny, které chcete vyčistit. Jakmile jsou všechny skvrny pryč, nechte zeď zaschnout nebo použijte k setření vlhkosti suchý hadřík.

Jak vyčistit kafe z gauče

Káva, kakao, krev nebo žvýkačka

Na zaschlou kávu a víno použijte pastu ze sody bikarbony. Smíchejte ¼ hrnku sody a 1/8 vody. Pastou pak pouze poprášíte špinavé části sedačky a jemným hadříkem vyčistíte. Krev vyčistíte studenou mýdlovou vodou nebo citronovým roztokem (lžíce citrónové šťávy a 100ml vody).

Jak vyčistit koberec pomocí sody

Jak vyčistit koberec pomocí jedlé sodyKoberec pečlivě vysajte nebo vyklepejte.Nasypte na něj větší množství jedlé sody.Kartáčkem sodu zapracujte do hustého vlasu koberce.Nechte působit ideálně přes noc.Sodu vysajte nebo koberec vyklepejte.

Jak vyčistit koberec babské rady

Vsaďte na babské rady

Jedlá soda a ocet si perfektně poradí s mastnými skvrnami a zašlou barvou koberce. Pastu vytvořenou z jedlé sody a octa v poměru 1:1 naneste na celý koberec a nechte působit nejlépe přes noc. Druhý den koberec vyluxujte nebo velmi pečlivě vyklepejte. Barvy budou opět dokonale zářivé.

Jak vyčistit koberec jedlou sodou

Jak vyčistit koberec pomocí jedlé sodyKoberec pečlivě vysajte nebo vyklepejte.Nasypte na něj větší množství jedlé sody.Kartáčkem sodu zapracujte do hustého vlasu koberce.Nechte působit ideálně přes noc.Sodu vysajte nebo koberec vyklepejte.

Jak vyčistit koberec od čokolády

Od čokolády: na čokoládu použijeme pouze teplou vodu, výjimečně ředěný šampon na koberce. Od rtěnky: nejšetrnější způsob – postižené místo navlhčíme vlažnou vodou, potřeme koncentrovaným tekutým saponátem, opatrně překartáčujeme a nakonec dobře propláchneme vodou.

Jak odstranit křídu ze zdi

Chlebová střídka

"Obyčejný" chléb vám skutečně pomůže vyčistit špinavou zeď. Odstraňte z něj kůrku a ze střídky si umačkejte hmotu, kterou pak obrázky jakoby "vygumujte". Sice trochu nadrobíte, ale stěnu budete mít čistou.

Jak odstranit tužku ze zdi

Použijte jedlou sodu

Prostě a jednoduše vezměte hadřík, navlhčete jej a poté ho namočte do jedlé sody. Pokud pak kresby lehce přejedete tímto hadříkem, měly by zmizet.

Jak se zbavit skvrn na gauci

Teplá voda je zakázaná! Potřete nečistotu studenou vodou a potom se ji pokuste vyčistit vlažnou mýdlovou vodou. Pokud je skvrna starší, pomůže voda s přídavkem čpavku. Mezi osvědčené způsoby patří i deci vody smíchané s jednou lžičkou citronové šťávy, které se pokusíte vetřít do fleku.

Jak vyčistit skvrny na gauči

Spolehlivý čistící prostředek na koženou sedačku doma vytvoříte smícháním ½ šálku oleje s ¼ šálku octa. Použijte buď olivový, anebo lněný olej. Před čištěním roztok přelijte do rozprašovače, aplikujte na sedačku a přetřete jemným hadříkem. Ocet vyčistí nečistoty, olej dodá sedačce ztracený lesk.

Jak vyčistit špinavý koberec

Stejně jako je dobrým pomocníkem soda, tak i ocet, který máte běžně doma, Vám dokáže zatočit se skvrnami na koberci. Pomocí octa můžete oživit barvy zašlého koberce. Stačí, když namícháte 20 ml octa s 1 l vody. Koberec touto tekutinou vydrhněte a nechce zhruba půlhodiny působit.

Jak vyčistit skvrnu od čokolády

Čokoláda jsou nejen kakaové boby, ale často také velké množství tuku. Zkuste tedy skvrnu potřít i klasickým přípravkem na nádobí, který obsahuje speciální činidla, která tuk absorbují. Poté promněte skvrnu v rukou nebo očistěte houbičkou na nádobí či jemným kartáčkem. Následně dejte vyprat.

Jak odstranit skvrny od kakaa

Kakao z textilu dostanete horkým mlékem. Skvrnu polijte horkým mlékem a jemně poklepávejte. Poté vyperte běžným způsobem.

Jak odstranit mastný flek

Dobrým způsobem, jak si ulehčit čistění mastných skvrn, je nejdříve opatrně odstranit všechny pevné části (např. zbytky jídla) a poté skvrnu zasypat savým práškem. Dobře funguje kukuřičný škrob či dětský pudr. Nechte prášek působit asi čtvrt hodiny a pak jej opatrně odstraňte.

Jak vymalovat bez fleků

Malíři k zakrytí skvrn používají barvu Remal Flek-stop. "Je to vodou ředitelná akrylátová barva, kterou lze nanášet na rozdíl od jiných i velkou malířskou štětkou. To se hodí při malování velkých ploch. V našem případě si ale vystačíme i s malým štětcem.

Jak vyčistit stěny

Na většinu zdí postačí teplá mýdlová voda. Jestli vám připadají hodně špinavé, vyzkoušejte 100 g mycí sody se čtyřmi litry vody. K lepší desinfekci poslouží voda s bílým octem. Můžete asi ale také vyrobit voňavý roztok, když smícháte lžičku levandulového oleje s litrem vody a nalijete do rozprašovače.

Jak dostat ze zdi propisku

Mastné pastelky a propisku dostanete ze zdi, podlahy i nábytku lihem. Pokud jej nemáte doma, stejně funguje i klasická Alpa. Navíc vám v místnosti zůstane příjemný mentolový odér. Jen pozor na některé povrchy se líh opravdu nedoporučuje.

Jak se zbavit skvrn

Oděv namočte do studené vody s trochou pracího prášku či mýdla. Zaschlou krev po namočení posolte, poté můžete skvrnu potřít bílým octem či tříprocentním roztokem peroxidu vodíku, který je však kvůli bělicímu účinku vhodný jen pro bílé a odolné materiály.

Jak se zbavit skvrn na gauči

Na látkový gauč funguje obecně voda s trochou prášku na praní. Skvrnu opatrně přejíždějte jemným silikonovým kartáčkem, ať zbytečně nesedřete potah. Na pomoc si můžete vzít i žínku a zkusit nečistoty odstranit pěnovým čističem na čalouněný nábytek.

Jak vyčistit sedačku od kávy

Na skvrny od kávy přistupujte vždy s chladnou hlavou a studenou vodou. Nikdy košili, sedačku nebo koberec nedrhněte velkou silou, můžete ale použít hadřík k vysátí tekutiny. Hlavně čistěte od kraje skvrny do středu, aby se flek více nezvětšoval.

Jak odstranit mastnotu z čalounění

Mastné skvrny

Menší flíčky odstraníte teplovou vodou s mýdlem nebo kapkou saponátu na nádobí. Na větší fleky použijte nejlépe speciální přípravek na čalouněný nábytek. Předtím však zbytek mastnoty odstraňte jídelním nožem nebo lžičkou.

Jak vyčistit čokoládu na sedačce

Na mastnotu také pomáhá čistý líh (technický). Čokoládu, kečup a kafe spolehlivě odstraní studená voda. Čistící prostředek můžete na skvrnu aplikovat v koncentrovanějším množství a doufat, že se špína uvolní. Pomoci tomu můžete mechanickým drážděním materiálu hadříkem nebo kartáčkem.

Jak odstranit skvrny od šťávy

Skvrny od meruněk, jablek ovocných i zeleninových šťáv

Stačí skvrnu nejdříve namočit a poté potřít žlučovým mýdlem a promnout. Nechte působit 15 minut a potom prádlo opláchněte nebo vyperte v pračce. Žlučové mýdlo seženete v Tescu.