Na co je dobrý kedluben?

Jak jsou zdravé kedlubny

Živiny, vitaminy a minerály

Zelená bulva je bohatá na vitamin B3 a kyselinu listovou. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Kedlubna je také zdrojem minerálů (zejména draslíku, vápníku, hořčíku a železa).

Jak jíst kedluben

Nejjednodušší cestou jak si kedlubnu vychutnat je v její čerstvé formě – stačí ji oloupat, nakrájet a servírovat jako běžnou čerstvou zeleninu – k pečivu, k hlavnímu jídlu či do salátu. Hodí se také jako svěží svačinka do práce: kedlubnu nakrájíme na tenčí hranolky a lehce namáčíme do hummusu.
Archiv

Co Jime u kedlubny

Konzumují se nejčastěji lehce stravitelné hlízy (syrové, vařené, smažené) nebo listy (obvykle vařené), které mají násobně více vitamínu C a vápníku než hlízy.

Co s listy z kedlubny

Jak využít kedlubnové listy

V kuchyni je můžeme používat různým způsobem. Spolu s nasekanými lodyhami se hodí do krémových polévek a jako doplněk do teplých jídel, kde jinak při vaření dáváme pouze bulvy. Můžeme je přimíchat do různých salátů, hodí se i jako část náplně do zelných listů, paprik nebo třeba do tortilly.
Archiv

Jak připravit kedlubnu

Kedluben oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Přidejte ho do základu a ochuťte vše solí a drceným kmínem. Duste pod pokličkou asi 10 – 15 minut nebo do změknutí. V případě potřeby lehce podlijte horkou vodou.

Proč kedlubny Dřevnatí

Když kedlubny během růstu polehávají, nevadíto tak moc, jako když jsoupříliš hluboko. Kedlubny dřevnatí: Pokud zalévámemálo, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že při nadměrném suchu začnou dřevnatět.

Jak uchovat kedlubny

Kedlubny uchováváme při teplotě kolem 0°C pro lepší zachování čerstvosti a relativně vyšší vlhkost 90 – 95%. Delší dobu než 2 týdny však kedlubny v lednici nevydrží, začnou postupně měknout a tzv. “babčet”. V paneláku se zkrátka smiřte s tím, že ji buď zavaříte, zamrazíte nebo sníte do dvou týdnů.

Jak se dělá zelí z kedlubny

Postup přípravy receptu

Oloupané a očištěné kedlubny nastrouháme na hrubém struhadle. Na kostičky nakrájenou cibuli orestujeme na oleji přidáme kedlubny, mírně podlijeme vodou a okořeníme kmínem. Když je zelí téměř měkké, zaprášíme je hladkou moukou a dodusíme. Dochutíme.

Jak se dělá Kedlubnová polévka

Cibuli pokrájejte nadrobno, 2 a půl kedlubny a brambory na menší kostičky, česnek na plátky. V kastrolu zpěňte lžíci másla, cibuli orestujte dosklovita, přidejte kedlubny a restujte asi 2 minuty. Přidejte brambory a česnek, zalijte vývarem, přiveďte k varu a na mírném plameni vařte doměkka asi 15 minut.

Jak se dělá Kedlubnová omáčka

Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.

Jak dlouho dusit kedlubny

Kedlubny oloupeme, nakrájíme na čtvrtky, a čtvrtky nastrouháme na lupínky (co nejtenčí). Na sádle osmažíme cibulku s klobásou, přidáme kedlubny, nakrájený česnek, osolíme, opepříme, pokmínujeme, podlijeme 0,1 l převařené horké vody, necháme 15-20 minut dusit pod pokličkou.

Proč kedlubny nedělají bulvy

Praskání hlíz: Kedlubny je bezpodmínečně nutnézalévat zvláště za vyšších teplot, jinak dochází ke stagnaci růstu a po obnovení zálivky (stačí letní bouřka) začnou hlízy pukat. Nevyrovnaná zálivka tak způsobuje praskání hlíz, které pak jsou ohroženy infekcemi a nedorostou tak, jak bychom chtěli.

Kdy dát ven kedlubny

Kedlubny pro letní sklizeň se vysévají v první polovině dubna a vysazují koncem května, sazenice pro podzimní úrodu se vysévají v květnu a červnu a vysazují nejpozději do poloviny července. Kedlubny se rychle vyvíjejí a během růstu nepotřebují mnoho péče s výjimkou pletí.

Jak zpracovat kedlubny na zimu

Kedlubny si, stejně jako další zeleninu, můžete uchovat na zimu kvašenou. Mléčné kvašení je pro náš organismus velmi příznivé, díky němu se vytváří v pokrmech potřebná probiotika. Kedlubny si můžete nechat kvasit samostatně jako zelí nebo ji přidat do směsi a připravit si čalamádu (pickles).

Kdy se sklízí kedlubny

Sklizeň Nejranější kedlubny, jak bílé tak i modré, sklízíme, jakmile bulvy dorostou průměru pěti centimetrů; tehdy jsou nejkřehčí a nejšťavnatější. Největší kedlubny k přímé konzumaci jsou modré pozdní Violeta s bulvami kolem sedmdesáti dekagramů a již zmíněný Gigant.

Jak dlouho se vaří Kedlubnove zelí

KROK 5: Na pánev přisypte nastrouhanou kedlubnu, ochuťte solí, cukrem a octem. Zamíchejte. KROK 6: Stáhněte teplotu na třetinu a duste bez poklice asi 15 minut. Za tu dobu kedlubna krásně změkne a jíška zelí zjemní a zahustí.

Jak dlouho se vaří kedluben

Kedlubnu okrájíme, očistíme a omyjeme. Zeleninu nakrájíme na kousky. Vaříme v páře asi 10 minut, dokud kedlubna není úplně měkká. Pokud je potřeba, přidáme kojeneckou vodu či mateřské mléko, aby se příkrm lépe mixoval.

Jak se vaří kedluben

Kedlubny oloupejte, nakrájejte na plátky a pak na hranolky o síle 1 x 1 cm. Vložte je do kastrolu s vroucí osolenou a citronem okyselenou vodou (mladé lístky povařte spolu s kedlubnou) a pomalu vařte asi 5 minut (kedlubny by měly zůstat pěkně křupavé).

Co s Drevnatou Kedlubnou

Mladé kedlubny jsou křehké, sladké a šťavnaté. Staré kedlubny jsou dřevnaté, ty používáme spíše na vývar. Nevyhazujeme ani slupky od kedluben, ty využijeme na přípravu vývaru. Syrový, nastrouhaný kedluben se hodí do salátů či do pomazánek.

Kdy se můžou dát ven kedlubnu

U letních odrůd kedlubny se semínka sází v březnu nebo v dubnu. Délka vegetačního období je 100 – 140 dní. Když preferujete spíše letní sklizeň, zvolte raději kedluben modrý (bílé rané odrůdy kedlubny nesnášejí vyšší letní teploty). Délka vegetace je 110 dní a můžete jej zasadit v první polovině května.

Jak dlouho rostou kedlubny

Brassica oleracea acephala gongylodes

Kedluben patří do čeledi brukvovitých a tudíž jeho pěstování je rychlé a jednoduché. Semínka jsou kulatá a mají hnědou barvu. Klíčky ke konzumaci vypěstujete během 5-6 dnů.

Jak dlouho vydrží kedlubna

Pro co nejdelší dobu uskladnění nezbavujeme kedlubnu kořenů. V chladném sklepě ji i s kořenovým balem dáme do vlhkého písku a občas vlhkost zkontrolujeme. Takto by kedlubny měly vydržet 2 – 3 měsíce.

Jak zmrazit kedlubny

Kedlubny oloupeme, omyjeme a dáme do hrnce. Zalijeme vodou, osolíme a vaříme 20 minut. Scedíme vodu a vychladnuté nakrájíme a kostičky. Vložíme do sáčků a dáme do mrazáku.

Kam zasadit kedluben

Kedluben je rychle rostoucí zelenina vhodná pro pěstování na zahradě i ve fóliovnících. Daří se jí ve středně těžké, snadno záhřevné půdě bohaté na humus a živiny, nejlépe s neutrální nebo slabě alkalickou reakcí. Doporučuje se podzimní vyhnojení půdy dobře rozloženým kompostem a častá a pravidelná zálivka.

Co se hodí ke Kedlubnovemu zelí

➜ Co ke kedlubnovému zelí

Kedlubnové zelí podávejte teplé, podobně, jako byste servírovali běžné dušené zelí. Hodí se k pečeným i dušeným masům, zejména k vepřovému, ale také k pečené kachně nebo huse. Dále na talíř přidejte houskový knedlík, bramborový knedlík nebo vařené brambory.