Na co mám nárok v těhotenství?

Na co mám právo v těhotenství

Těhotná žena smí být přeložena mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen na vlastní žádost. Těhotná žena má právo žádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Archiv

Kdy je možné jít na rizikové těhotenství

Mezi důvody pro rizikové těhotenství a vystavení neschopenky ošetřujícím gynekologem patří mimo jiné i rizikové faktory nepřímo související s těhotenstvím. Je to například vyšší věk (nad 35 let), srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka, astma, prodělaný potrat, prodělaný předčasný porod a další důvody.
Archiv

Co nejíst na začátku těhotenství

Pozor na potraviny, které mohou obsahovat nedovařená nebo jen lehce tepelně upravená vejce. Jedná se například o saláty, dresinky, vaječný koňak a zmrzlinu. Během těhotenství byste měla jíst pouze zcela uvařená, pasterizovaná vejce. V nedovařeném nebo syrovém mase se může vyskystovat listerie.

Co si doprat v těhotenství

Zdravá a vyvážená strava vám pomůže cítit se dobře i během těhotenství a poskytne tělu vše, co vy a vaše dítě potřebujete. Zaměřit byste se měla hlavně na proteiny, komplexní sacharidy, zdravé tuky (omega-3), vitamíny a minerály.

Kdy oznámit zaměstnavateli těhotenství

Dobrá zpráva je, že zákoník práce ženám neukládá, aby těhotenství zaměstnavateli oznámily. „Žádná zákonná lhůta, do kdy graviditu oznámit, neexistuje.

V jakém týdnu těhotenství jít k lékaři

I lékař nedokáže potvrdit těhotenství pouze pár dnů po početí, proto pokud nemáte potíže, vyčkejte, až bude těhotenský test pozitivní. V ideálním případě byste měla ke gynekologovi poprvé dorazit dříve, než dosáhnete konce 12. týdne těhotenství.

Kdy může lékař napsat vycházky

Vycházky se stanovují v době od 7 do 19 hodin. Lékař povolí vycházky pouze v takovém případě, kdy jsou vhodné s ohledem na zdravotní stav pacienta. Pacient tedy může svého ošetřujícího lékaře o vycházky požádat, ten mu ale nemusí vyhovět. Ve výjimečných případech může ošetřující lékař povolit neomezené vycházky.

Co Nedelat v Rizikovem těhotenství

Co dělat při rizikovém těhotenství

Žena by se měla vyvarovat velké zátěži, náročným sportů, nošení těžkých předmětů a v některých případech dodržovat klid na lůžku. V nejtěžších případech může dojít k hospitalizaci.

Co se nesmí pít v těhotenství

A jakým nápojům se v těhotenství vyhnoutAlkohol.Kofeinové nápoje.Přeslazené minerálky.Džusy, které nejsou ze 100% ovocné šťávy.

Jaké pohyby nedělat v těhotenství

Pro těhotné maminky mohou být některá cvičení nevhodná, jsou to zejména ty, při kterých se tělo příliš zatěžuje nebo jsou příliš fyzicky náročná. Další kategorií pohybu, které je dobré se v těhotenství vyhnout, jsou kontaktní sporty a ty u kterých je větší riziko pádu či zranění (např.

Co je dulezite v prvnim trimestru

První trimestr

V prvním trimestru kromě kyseliny listové je vhodné užívat i vitamin B6, vitamin D a jód. Hned první dny, týdny, jsou v těhotenství zásadní. Dochází k řadě procesů, které jsou důležité pro správný vývoj miminka.

Jaké jogurty jíst v těhotenství

Řecký jogurt obsahuje více bílkovin než běžný jogurt, proto je pro těhotné obzvláště vhodný. Ale jakýkoliv jogurt je kvalitním zdrojem vápníku, který je ve výživě těhotných také naprosto nepostradatelný.

Jak dlouho můžu pracovat v těhotenství

Dál pohodově pracujte Jestliže nemáte žádné komplikace, měla byste být schopná pracovat až do několika týdnů, nebo dokonce dnů před porodem. Nezapomeňte si však naplánovat pravidelný odpočinek (15 minut většinou stačí), kdy můžete vypnout a naladit se na svět svého dítěte.

Kdy nejdříve pozná gynekolog těhotenství

Pokud menstruace stále nepřichází, ale těhotenský test neukazuje dvě čárky, navštivte svého gynekologa. Odebere vám krev, ze které už jednoznačně pozná přítomnost hormonu HCG. Výsledky se obvykle dozvíte hned druhý den. Na test se doporučuje jít nejdříve dva týdny od ovulace.

Kdy se pozná těhotenství u gynekologa

I lékař nedokáže potvrdit těhotenství pouze pár dnů po početí, proto pokud nemáte potíže, vyčkejte, až bude těhotenský test pozitivní. V ideálním případě byste měla ke gynekologovi poprvé dorazit dříve, než dosáhnete konce 12. týdne těhotenství.

Kdy nejčastěji chodí kontrola na nemocenské

V každém případě je dobré počítat s tím, že kontrola může dorazit prakticky kdykoliv během doby, kdy je „na neschopence“. Kontrola přitom může proběhnout i v prvních třech dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které nenáleží žádná výplata (tzv. doba karenční).

Kdo platí rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství a neschopenka

Při rizikovém těhotenství jsou stejné jako při jiné pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, tedy na 60 % z redukované hodinové mzdy, která se vypočítává na základě průměru za poslední 3 měsíce za poslední kalendářní čtvrtletí.

Na co si dát pozor v prvním trimestru

Čeho se vyvarovat v 1. trimestru V průběhu vašeho těhotenství zanechte kouření i pití alkoholu. Dbejte na svou životosprávu a raději se vyhněte plísňovým sýrům, syrovému masu i dalším tepelně neošetřeným potravinám živočišného původu.

Jaké čaje nepít v těhotenství

Bylinkové čaje: Kopřivový je dobrá volba, na třezalku pozor

Jsou ale i čaje, které byste měla během těhotenství omezit nebo se jim zcela vyhnout. Mezi takové čaje patří například bylinné směsi, které obsahují třezalku tečkovanou, ženšen, řebříček, pelyněk či lékořici.

Jaké ovoce jíst v těhotenství

Z ovoce se zaměřte nejlépe na lokální potraviny jako jablka a také na ovoce, které je zrovna v sezóně. Zařaďte do jídelníčku bobulovité ovoce, které má největší podíl antioxidantů. Můžete si dopomoct i Acai (viz. výše).

Proč Nemýt okna v těhotenství

Co se týče mytí okem a věšení záclon, tak tady je potřeba si uvědomit, že v těhotenství často dochází k výkyvům krevního tlaku, které často vedou k závratím a někdy i mdlobám, proto je dobré, aby se maminky těchto činností vyvarovaly, kvůli riziku případného pádu.

Co se nesmí cvičit v těhotenství

Důležité je cvičit s mírnou zátěží a tělo nepřetěžovat. Nevhodné jsou hluboké dřepy a předklony (mrtvý tah) a ostatní cviky namáhající silově břicho a pánevní dno. Cviky tlakové, vyžadující zatínání břicha. Ve druhém a hlavně třetím trimestru jsou nevhodné cviky v lehu na zádech a cviky rotační!

Co může Uskodit plodu

Problematické mohou být třeba některé typy antidepresiv, některé léky užívané na akné, léky proti srážlivosti krve, léky na vysoký krevní tlak, imunosupresiva a cytostatika i léky proti epilepsii.

Jaké ovoce v těhotenství

Z ovoce se zaměřte nejlépe na lokální potraviny jako jablka a také na ovoce, které je zrovna v sezóně. Zařaďte do jídelníčku bobulovité ovoce, které má největší podíl antioxidantů. Můžete si dopomoct i Acai (viz. výše).

Jak v těhotenství nepřibrat

V těhotenství dbejte na pravidelný přísun kyseliny listové. Doplníte ji například z listové zeleniny, květáku, brokolice, ale i jater či vlašských ořechů. Z vitamínů by vám neměl ve stravě chybět vitamíny A, E, B a vitamín C. Pokud dbáte na plnohodnotnou vyváženou stravu, nemusíte se nedostatku vitamínů a minerálů bát.