Na co použít sušená rajčata?

Jak se připravují sušená rajčata

Rajčata pokapejte olivovým olejem a posypte solí a pepřem. Promíchejte rajčata, aby se obalila v oleji. Rajčata položte řezem nahoru na připravený plech. Sušte v předehřáté troubě po dobu 4–8 hodin nebo v sušičce po dobu 6–10 hodin, dokud rajčata nejsou uschlá.
Archiv

Jak poznám že jsou rajčata usušená

Správně usušená rajčata by měla být suchá (neměla by z nich vytékat žádná šťáva), ale stále poddajná. Pokud je budete sušit příliš dlouho, budou tvrdá a kožovitá. Když je naopak nedosušíte, začnou rychle plesnivět.
Archiv

Jak dlouho vydrží sušená rajčata

Uchovávat usušená rajčata můžete samotné ve vakuovém sáčku, ideálně v mrazáku a nebo ještě lepší je, naložit je do oleje. Takto vám v lednici vydrží i několik měsíců.

Jak naložit sušená rajčata do oleje

Připravíme si čisté skleničky, naskládáme do nich rajčata, lehce je osolíme, přidáme nakrájený česnek (1 stroužek na skleničku), snítku až dvě tymiánu a zalijeme olejem tak, aby bylo vše ponořené. Uzavřeme a necháme alespoň týden naložené.

Jak mají vypadat sušená rajčata

Sušení větších kusů rajčat bude trvat 3 až 4 dny, plátky silné asi 1 cm budete sušit přibližně dva dny. Přes noc je schovávejte dovnitř, aby nezvlhla rosou. Správně usušená rajčata jsou kožovitá a vláčná, zbavená většiny tekutiny, ale nejsou tvrdá a lámavá.

Co se sušenými rajčaty jak je uskladnit

Délka sušení se vždy odvíjí od vodnatosti rajčat, pokud je máte hodně vodnatá, bude trvat déle než se z nich voda odpaří. Uchovávat usušená rajčata můžete samotné ve vakuovém sáčku, ideálně v mrazáku a nebo ještě lepší je, naložit je do oleje. Takto vám v lednici vydrží i několik měsíců.

Proč rajčata v sušičce černají

Nízká teplota je u rajčat totiž víc než podstatná. Když zkusíte proces popohnat tou vyšší, vodnatá rajčata pustí šťávu, ta začne na pečicím papíře či plechu karamelizovat, posléze černat, k tomu se přichytí i rajčata a vás v lepším případě čeká pře- skládávání celé várky na čerstvý plát papíru.

Jak dlouho vydrzi otevrena sušená rajčata

Rajčata se dají použít za 3 dny, ale jsou lepší za 3 týdny. V chladničce vydrží po 6 měsíců.