Proč ČEZ prodává elektřinu na burze?

Proč ČEZ prodává přes burzu

Rovnováha výroby a spotřeby. Výroba i spotřeba elektrické energie musí být v rovnováze, protože elektřinu nelze snadno a levně ve velkých množstvích skladovat. Protože nikdy není možné přesně odhadnout spotřebu, je trh s elektřinou na burze využíván k regulaci.

Proč je elektřina dráha když je jí v Česku dost

V případě Česka se to děje na energetické burze PXE v Praze. Elektřinu vždy vyrábějí ty nejlevnější elektrárny, které jsou dohromady schopny uspokojit poptávku. Cena elektřiny na trhu je pak ta, za kterou elektřinu vyrábí ten poslední (nejdražší) zdroj, který je ještě potřeba k uspokojení poptávky.

Jak se tvoří cena elektřiny na burze

Cena, kterou platí domácnosti a firmy

Spotřebitelské ceny u nás podléhají regulaci, kterou má na starosti Energetický regulační úřad. Burzovní cena, tedy silová cena elektřiny, tvoří jen asi 50 % ceny, kterou spotřebitel platí.
Archiv

Kdy vstoupil ČEZ na energetickou burzu

Akcie ČEZ se od 15. 6. 1993 obchodují na pražské burze a tvoří jeden z pilířů Indexu PX.

Jak funguje burza s elektřinou

Trh s elektřinou je primárně hodinový. Přicházejí na něj jednotlivé elektrárny a nabízejí elektřinu za určitou cenu. Na burze se všechny nabídky seřadí a závěrná elektrárna potom určí cenu i pro ostatní. Ve středoevropském regionu stanovují cenu především uhelné a plynové elektrárny.

Odkud bere ČR elektřinu

Většina elektřiny vyrobené v ČR pochází z uhelných (40,3 %, r. 2021) a jaderných (36,2 %, r.

Proč je v ČR vysoká cena elektřiny

Cena ale není primárně určována výrobními náklady ale poptávkou a nabídkou, tedy trhem s elektřinou. Poptávka po elektřině je nyní tak vysoká, že k jejímu plnému pokrytí musí být do výroby zapojeny i ty nejdražší plynové elektrárny.

Kdy bude levnější elektřina

V tuto chvíli je elektřina na roky 2023 a 2024 výrazně níž než na příští rok. Tříletá fixace tak vychází výrazně výhodněji, než například jednoletá. Ale bude samozřejmě záležet na vývoji cen elektřiny a plynu, což ovlivní zejména to, jak tuhá bude zima.

Která elektrárna určuje cenu elektřiny

Elektřinu vždy vyrábějí ty nejlevnější elektrárny, které jsou dohromady schopny uspokojit poptávku. Cena elektřiny na trhu je pak ta, za kterou elektřinu vyrábí ten poslední (nejdražší) zdroj, který je ještě potřeba k uspokojení poptávky.

Proč je u nás nejdražší elektřina

Cena ale není primárně určována výrobními náklady ale poptávkou a nabídkou, tedy trhem s elektřinou. Poptávka po elektřině je nyní tak vysoká, že k jejímu plnému pokrytí musí být do výroby zapojeny i ty nejdražší plynové elektrárny.

Kdo je majitelem ČEZu

Akcionářská struktura – podle typu subjektu

k 31. 12. 2022 Podíl na základním kapitálu
Právnické osoby celkem 86,4%
z toho: Česká republika 69,8%
ČEZ, a. s. 0,2%
Ostatní právnické osoby 16,4%

Kdo může nakupovat elektřinu na burze

Jednotlivé burzy mají konkrétní podmínky pro to, kdo se může obchodu s elektřinou zúčastnit. Dokládána je například licence na obchodování s energií nebo smlouva s clearingovou bankou. Po účastnících může být rovněž vyžadováno, aby byli subjektem zúčtování u provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav.

Který stát vyrábí v současnosti nejvíce elektřiny

Na světě nyní funguje 457 reaktorů v 31 zemích. Většina z nich vyrábí elektřinu v pěti zemích: USA (99), Francii (58), Číně (46), Japonsku (42) a Rusku (37). Jiný žebříček se ukáže, když se země seřadí podle podílu jádra v energetickém mixu. Třetí příčku v něm zaujímá Slovensko, jedenáctou Česko.

Kdo vlastní Temelín

Jaderná elektrárna Temelín
Plánovaná životnost 60-80 let
Náklady na výstavbu 98 mld. Kč
Vlastník ČEZ
Jaderná elektrárna

Kdo má nejdražší elektřinu v Evropě

Průměrná cena elektřiny zdražila nejrychleji v Rumunsku (o 113 %), v České republice (o 104 %) a v Dánsku (o 70 %). Typické evropské rodině stouply zálohy o 21 %. Elektřina zlevnila pouze v Nizozemsku (o 7 %) a na Maltě (o 3 %).

Co je lepší ČEZ nebo innogy

Možnou alternativou může být společnost Innogy, která si na profesionálním přístupu ke klientům zakládá. Pokud hledáte kvalitního a stabilního dodavatele elektřiny, který vám dokáže nabídnout více než jen nízkou cenu, je pro vás ČEZ tou správnou volbou.

Kdy spadnou ceny elektřiny

Situace se s největší pravděpodobností začne zlepšovat až v roce 2024, kdy obchodníci na velkoobchodním trhu očekávají pokles cen o 25 %. Tato sestupná tendence by mohla podle současných očekávání pokračovat i v roce 2025, kdy se předpokládá cenový pokles o dalších přibližně 20 %.

Kdy je elektřina nejdražší

Na jaře a na podzim (konkrétně v dubnu, září a říjnu) je spotřeba elektřiny vyšší než v letních měsících.

Kdy ČEZ zlevní elektřinu

Společnost ČEZ Prodej plní svůj slib a s ohledem na vývoj cen na trhu od 15. května opět zlevňuje ceníky u elektřiny i plynu. Tento rok už potřetí.

Kdo vyrábí elektřinu v ČR

Dominantním výrobcem elektřiny je akciová společnost ČEZ, která v Česku provozuje 7 uhelných, 2 jaderné, 31 vodních (z toho 3 přečerpávací), 1 paroplynovou, 12 fotovoltaických a 2 větrné elektrárny, dále 1 zdroj spalující čistou biomasu, 1 bioplynovou stanici, 3 teplárny (z toho jedna plynová) a více než 130 …

Kdo nechal privatizovat ČEZ

Privatizační peripetie po roce 2000

Vláda Miloše Zemana koncem roku 2000 chce privatizovat jak ČEZ, tak REASy, ale v lednu 2002 od záměru ustupuje. Důvod je prostý: nikdo ze zájemců není ochoten splnit všechny vládní požadavky, mezi nimiž je povinný odběr hnědého uhlí či záruky za Jadernou elektrárnu Temelín.

Co dělá ČEZ

5. 1992. Předmětem podnikání je výroba, distribuce a obchod s elektřinou, výroba a rozvod tepelné energie, obchod s plynem a s nimi spojené činnosti. Sídlo společnosti je v České republice na adrese Duhová 2/1444, 140 53 Praha 4.

Kdo vlastní burzu v Lipsku

EEX je burza, na které se zobchoduje celosvětově nejvíce kontraktů na elektrickou energii a je součástí skupiny Deutche Börse Group.

Kdo vyrábí nejvíce elektřiny v Evropě

EU energii vyrábí i dováží. V roce 2020 byla většina energie dostupné v členských státech EU z dovozu. Více než 40 % energie vyráběné v EU pocházelo z obnovitelných zdrojů a přibližně třetina byla vyrobena v jaderných elektrárnách. Hlavním dodavatelem fosilních paliv dovážených do EU je Rusko.

Co je větší Dukovany nebo Temelín

V Česku mámě dvě jaderné elektrárny, které se ve světovém žebříčku pohybují v sedmé až osmé desítce. O něco výkonnější je Temelín, jehož dva reaktory jsou schopny produkovat výkon až 2110 MW, zatímco Dukovany se čtyřmi reaktory mohou dosahovat až 2040 MW.