Proč mladá Švestka nekvete?

Proč Švestka nekvete

Nepoměr kořenů a korunky je tak velký, že to stromek nezvládá a někdy i uschne. Stromek může 2-3 vegetační období živořit, než kořeny převládnou a stromek se ,,rozjede". 2. vegetační rok – pokud narostly větve do délky jednoho a více metru, zkušený pěstitel je musí zastřihnout o 30-50%, aby se zpevnily kosterní větve.
Archiv

Co napadá švestky

Puchrovitost švestky (to samé jako kadeřavost a strupovitost) Puchrovitost švestky způsobuje houba Taphrina pruni, kterou účinně likviduje například fungicid Kuprikol 50. Puchrovitost švestky poznáte podle jakýchsi nádorů na ještě zelených plodech slivoní. Houba napadá švestky již ve fázi květu.

Proč neplodí slivoň

Máte-li na zahradě slivoň, která každý rok sice bohatě kvete, ale prakticky neplodí, zpozorněte. Důvodem může být pilatka švestková, která dokáže ohrozit až 90 % úrody. Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) je asi pět až šest milimetrů velký blanokřídlý hmyz podobný vosičce (někomu připomíná spíš mouchu).

Proč padají švestky

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Proč švestky nerodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém.

Kdy hnojit švestky

Hnojení švestek začíná na jaře, kdy se použije první dávka hnojiva. Druhá by měla přijít krátce po odkvětu, aby posílila růst plodů. Doporučuje se ještě třetí dávka ve chvíli, kdy začne docházet k přirozenému opadávání nezralých švestek.

Co způsobuje Červivost švestek

Pilatky na slivoních

Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost.

Jak vypadá Šárka na švestce

Charakteristika choroby

Na listech meruněk se Šarka projevuje ve formě žlutozelených nebo světlezelený kreseb, proužků, prstenců nebo skvrn, které jsou nejvýraznější v první polovině vegetačního období.

Jak hluboko se sází Švestka

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Proč opadávají plody

Pokud naše ovocné stromy trápí nedostatek dusíku, jeho listy budou zespoda žlutozelené, plody budou značně menší a ve velké míře začne opadávat dříve, než stihne dozrát. Pokud bude naše stromy trápit nedostatek fosforu, listy budou zvláštně bledé, ovoce malé a také velmi rychle opadá.

Co se spadanými švestkami

Protože patogen choroby přežívá v opadaném listí, nejsnáze šíření rzi švestkové zabrání, když budeme pečlivě spadané listí shrabávat a pálit. Jako prevenci pak používáme fungicidní postřiky typu Abilis Ultra nebo Lynx. Další chorobou, která decimuje plody švestek, je monilióza, známá i na jabloních.

Jak a čím hnojit švestky

Co se týče hnojení, někteří pěstitelé hnojí popelem ze dřeva. Stačí vám 500 gramů popela na deset litrů dešťové vody. Dále švestku můžete přihnojit vápenatým ledkem, draselnou solí a superfosfátem. Co se týká množství jednotlivých hnojiv, smíchejte 10 gramů ledku, 20 gramů draselné soli a 30 gramů superfosfátu.

Kdy postřik proti obaleči

První ošetření proti první generaci obaleče se doporučuje od začátku do poloviny června a druhé ošetření za 10 až 14 dnů poté. Proti druhé generaci se doporučuje začít s ošetřením na začátku srpna s obdobným opakováním.

Jak se zbavit červů ve švestkách

Postříkejte všechny stromy několik dní po náletu, který zjistíte díky lepovým páskám (feromonové lapače CF). Mezi účinné postřiky patří insekticid Kalypso, Dimilin nebo třeba Insegar.

Jak se projevuje Šárka na švestkách

Šarka se projevuje skvrnami na listech a plody, které mají propadliny na slupce jako po neštovicích, předčasně opadávají a nejsou sladké, ani chutné. Šarku léčit nelze, vše proto závisí na prevenci. Ta spočívá především ve výsadbě tolerantních odrůd, které se s chorobou vyrovnají a stále obstojně plodí.

Jak se říká Šárce

Odvozeniny a varianty

Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

Jak se starat o švestky

Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.

Jak daleko od sebe sázet švestky

Pokud chceme zasadit více stromků, je doporučena vzdálenost mezi jednotlivými vřeteny slivoní asi 1,5 – 1,8 metru průměrně. Pokud máme podnož Myrobalánu nebo St. Julienu, tedy podnože většího vzrůstu, sázíme 4,5×2,5 metru (vzdálenost mezi řadami × vzdálenost mezi stromky v řadě).

Proč padají jablka ze stromů

Nadměrné opadávání může být způsobeno chorobami (např. šarka u švestek), červivostí, velký vliv na úrodu má také počasí (větší sucho, kroupy apod.), stanoviště (větrné místo) nebo to, zda jsou stromy prořezávány. Problém může být i ve výživě stromů – hnití jablek často způsobuje např. nadbytek dusíku v půdě.

Proč usychají plody třešní

Moniliová hniloba plodů

Napadené plody buď opadávají nebo vysychají a zůstávají viset na stromech. Ve skladech plody celé zčernají. Vyskytuje se hlavně u plodů napadených škůdci (např. obaleči, vosy) či jinak poškozených (krupobití).

Co s přebytkem švestek

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Co způsobuje Červivost jabloní

Obaleč jablečný, latinsky Cydia pomonella, je drobný motýl, který způsobuje červivost jablek. Je to nejničivější škůdce jablek na světě. Dospělí motýlci sice škody nepůsobí, ale larvy obalečů napadají plody jabloní a hrušní, někdy také ořešáků, meruněk, kdoulí, broskvoní a slivoní.

Proč mám doma červy

Nejvíc mu chutnají sypké potraviny jako je mouka, cukr, káva, ořechy, ale i těstoviny a cornflaky. Larvy najdete v potravinách, mola uvidíte poletovat po bytě a housenky mohou být zakuklené také v rozích potravinových skříněk.

Jak se zbavit Šárky

Proti šárce jakožto virovému onemocnění bohužel žádné účinné chemické látky neexistují. Nejdůležitější tedy je, vysazovat pouze zdravý sadbový materiál pocházející z prověřených školkařských center. Ideální je, pokud vysazujeme odrůdy, které nejsou k tomuto onemocnění náchylné.

Jak vzniklo jméno Šárka

Etymologický původ je zřejmě velmi starý a váže se k pohořím a skálám. Srovnejte s korsickým slovem sarra („horský hřbet“, „návrší“), se španělským sierra nebo albánským sharane.