Proč neplodí slivoň?

Proč padají švestky

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Kdy začne plodit slivoň

Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let. Plody jsou obvykle oválné nebo kulaté a mají ojíněnou slupku. I jejich velikost se podle druhu různí stejně jako barva.

Proč mi Švestka neplodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.
Archiv

Jak hluboko se sází Švestka

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Proč opadávají plody

Pokud naše ovocné stromy trápí nedostatek dusíku, jeho listy budou zespoda žlutozelené, plody budou značně menší a ve velké míře začne opadávat dříve, než stihne dozrát. Pokud bude naše stromy trápit nedostatek fosforu, listy budou zvláštně bledé, ovoce malé a také velmi rychle opadá.

Co je Puchrovitost

Charakteristickým příznakem puchrovitosti je deformace plodů švestek. Brzy po odkvětu se mladé plody zvětšují, prodlužují, různě se deformují a zkrucují, mohou také zakrňovat a ustávat v růstu. Často bývá poškozena jen část plodu, takže se na ovoci vytvářejí nepravidelné nádory.

Jak se starat o slivoň

Při růstu plodů potřebuje slivoň švestka dostatek vlhkosti a vydatnou zálivku, během suchého léta je třeba stromy dobře zalévat. Chceme-li vypěstovat kvalitní plody, měli bychom začátkem léta provádět probírku plodů. Slivoň švestka nasazuje až desetkrát více plodů, než je schopna dovést kdozrání.

Jak stříhat slivoně

V průběhu celého léta vystřihujte nemocné větve a také letorosty, které vyrůstají ze starého dřeva dovnitř do koruny (vlky). Dále zkracujte na 10cm větvičky, které rostou ze starých větví přímo vzhůru a chcete je použít pro omlazení původní větve.

Kdy hnojit švestky

Hnojení švestek začíná na jaře, kdy se použije první dávka hnojiva. Druhá by měla přijít krátce po odkvětu, aby posílila růst plodů. Doporučuje se ještě třetí dávka ve chvíli, kdy začne docházet k přirozenému opadávání nezralých švestek.

Kdy řezat slivoně

Pojďme si ji zodpovědět. Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat.

Jaké švestky na slivovici

Nejvíce se jim osvědčily odrůdy Gabrovská, Hanita, Stanley, Čačanská rodná a Top taste. Rozhodně záleží na lokalitě – aby švestky spolehlivě dozrály s co největší cukernatostí. V případě více druhů je také vhodné, aby vše dozrálo v podobný čas.

Jakou půdu potřebuje Švestka

Slivoním švestkám se nejlépe daří v teplejší oblastech v nadmořských výškách od 300 do 500 metrů, s průměrnou roční teplotou kolem 8 °C a s ročními srážkami 500 až 700 mm. Slivoň švestka upřednostňuje vlhčí, středně těžké, dobře propustné půdy s pH vyšším než 5.

Proč padají hrušky

Pokud naše ovocné stromy trápí nedostatek dusíku, jeho listy budou zespoda žlutozelené, plody budou značně menší a ve velké míře začne opadávat dříve, než stihne dozrát. Pokud bude naše stromy trápit nedostatek fosforu, listy budou zvláštně bledé, ovoce malé a také velmi rychle opadá.

Proč padají jablka ze stromů

Nadměrné opadávání může být způsobeno chorobami (např. šarka u švestek), červivostí, velký vliv na úrodu má také počasí (větší sucho, kroupy apod.), stanoviště (větrné místo) nebo to, zda jsou stromy prořezávány. Problém může být i ve výživě stromů – hnití jablek často způsobuje např. nadbytek dusíku v půdě.

Co napadá švestky

Slivoň – choroby a škůdciMoniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)Svilušky.Mšice na slivoních.Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)

Jaký postřik proti Pilatce švestkové

Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek.

Proč nekvete slivoň

Pokud květní pupeny a nebo květy nepoškodí silný jarní mráz, bývá to většinou problém pilatka švestková. Dokáže zničit až 99 % úrody, přesvědčil jsem se o tom v roce 2019, kdy jsem nestihl, pro nedostatek času, stromy nastříkat.

Kdy se řežou slivoně

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.

Jak omladit slivoně

V průběhu celého léta vystřihujte nemocné větve a také letorosty, které vyrůstají ze starého dřeva dovnitř do koruny (vlky). Dále zkracujte na 10cm větvičky, které rostou ze starých větví přímo vzhůru a chcete je použít pro omlazení původní větve.

Jak často hnojit Slepičincem

Neuvěřitelně blahodárně působí takto připravené hnojivo na růže. Kdy takto připravený roztok použít Kapalné slepičince můžeme používat v podstatě celou vegetační dobu, tedy od jara do konce srpna. Odborníci doporučují prolít půdu hnojivem na jaře a v létě a další rok postup opakovat.

Jak a čím hnojit švestky

Co se týče hnojení, někteří pěstitelé hnojí popelem ze dřeva. Stačí vám 500 gramů popela na deset litrů dešťové vody. Dále švestku můžete přihnojit vápenatým ledkem, draselnou solí a superfosfátem. Co se týká množství jednotlivých hnojiv, smíchejte 10 gramů ledku, 20 gramů draselné soli a 30 gramů superfosfátu.

Jak dlouho kvasí švestky na slivovici

Na povrch unikající kysličník strhává vzhůru pevné části, kterým se říká kvasný klobouk, koláč nebo taky deka. Pro vznikající kvas představuje ochranu – zabraňuje přístupu vzduchu i cizím mikroorganismům. Letní ovoce obvykle kvasí 2 až 3 týdny, pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.

Jak dlouho vydrží slivovice

Najdete rady., jak uchovat slivovici. Odborník tvrdí, že klasická slivovice vydrží 15 – 20 let.

Kam zasadit švestku

Slivoň švestka upřednostňuje vlhčí, středně těžké, dobře propustné půdy s pH vyšším než 5. Místo, kamšvestku zasadíme, by mělo být teplé, slunečné, dostatečně chráněné před prudkými studenými větry, dobře se jí daří i v mírném polostínu.

Proč hnijí jablka už na stromě

Původce moniliniové hniloby, Monilia laxa, škodí nejen v době dozrávání plodů na stromech, ale i po sklizni. Tvorba konidií, kterými se monilióza šíří, probíhá již při nízkých teplotách. Jejich masivní produkce nastává při teplotách nad 10 °C a šíření je velmi rychlé.