Proč pukají rajčata?

Jak zabránit praskání rajčat

Praskání rajčat lze předejít pravidelnou závlahou a mulčováním, abychom zredukovali výkyvy v půdní vláze, ochranou plodů před deštěm (ve skleníku, pod přesahem střechy) a pěstováním odrůd, které jsou k praskání méně náchylné – například Tica, Divoké červené, Divoké havajské, Bite Size, Trixi a z keříčkových rajčat …

Co s prasklými rajčaty

Vzhledem k tomu, že pukání plodů nezpůsobuje ani škůdce, ani choroba, nemusíte se bát prasklé plody konzumovat. Je ale třeba rajčata často kontrolovat a sklízet, ideálně je sklidit hned jakmile prasknou a nenechávat je na keříku. Také je hned po sklizni zpracovat. Praskliny jsou totiž náchylné k tvorbě plísně.
Archiv

Jak nejlépe nechat dozrát zelená rajčata

Pokud chcete celý proces zrání urychlit, můžete k rajčatům přidat i kousek jablka. Pokud máte na rostlině velké množství nedozrálých rajčat, můžete vyzkoušet další způsob dozrávání. Uřízněte celou rostlinu, zbavte jí všech listů a pak zavěste do místnosti vzhůru nohama.

Jak se správně starat o rajčata

Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!

Proč praskají rajčata ve skleníku

Mezi nejčastější příčiny praskání plodů rajčat patří silný přísun vláhy po delším období sucha (nepravidelná závlaha, náhlý déšť), dlouhodobě deštivé počasí, expozice plodů přímému slunci a zaštipování bočních výhonů, které způsobuje vyšší citlivost k praskání plodů u tyčkových rajčat v porovnání s keříčkovými a …

Proč praskají plody rajčat při dozrávání

Praskání plodů rajčat je způsobováno nejčastěji nepravidelnou zálivkou. Tam, kde jsou rostliny pěstovány na poli nebo přímo na záhonech, je to běžným jevem v rámci dlouhodobějšího období sucha a pak následných vydatných dešťů.

Co dělat s Nedozrálými rajčaty

Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.

Jak poznat zralé rajče

V době zralosti začnou světle zelené pruhy na plodu žloutnout, plod je na omak měkčí a začne jemně vonět. Jestli máte rádi výraznou chuť, sklízejte plody dříve, když chcete více cukrů, nechte déle dozrát. Nenechávejte ale plody na keřících příliš dlouho. Osobní zkušenost se sklizní je u tohoto rajčete nenahraditelná.

Kdy se Zaštipují rajčata

Jakmile boční výhonky nasadí květy, už se vám je navíc nebude chtít vylamovat. Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Jak urychlit růst rajčat

Rajčata vyséváme 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky rostlin vysadit ven, případně do skleníku. Vyšší teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit (doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenům a sazeničkám dopřejeme), rychlejší klíčení podpoříme i máčením.

Jak zpracovat popraskaná rajčata

Rajčata pustí hodně vody, ale pokud je to potřeba, můžeme mírně podlít vodou na začátku vaření. V průběhu varu vsypeme cukr, sůl a ocet. Vaříme do úplného rozvaření a požadované hustoty.

Jak urychlit zrání rajčat

Rajčata vyskládejte v jedné vrstvě do krabice spolu s jedním zralým a pevným rajčetem. Ještě lepší je jablko. Z jablka se uvolňuje etylén, který způsobuje dozrávání plodů. Krabici zakryjte papírem a dejte na teplé místo (třeba nahoru na kuchyňskou linku).

Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer

Jak a kdy rajčata sklízet Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno.

Kdy začnou červenat rajčata

Srpen je důležitým obdobím pro budoucí úrodu rajčat. Právě začínají červenat první plody a keříčky slibují bohatou úrodu. Aby stačila dozrát, nesmíme se bát razantního zásahu.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Jak Odštipovat rajčata

Jak vyštipovat rajčataVyštipují se jen tyčková rajčata.Pryč patří všechny boční výhony (tzv.Pomocí prstů se výhony buď vylomí nebo můžete zapojit nehty a vyštípnout je.Na vyštipování nepoužívejte nůžky nebo nůž, riskovali byste přenos chorob mezi jednotlivými rostlinami.

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Co udělat s úrodou rajčat

Z rajčat můžeme dělat saláty, vařit z nich nebo je zavařit. Můžeme je i sušit a mrazit. Rajská jablka (rajčata, tomaty) může pěstovat téměř každý. Existuje jich nespočet druhů od keříčkových, skleníkových, tyčkových přes polní a divoká až po balkonové mini.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Kdy odstranit listy z rajčat

Částečné otrhávání listů u rajčat se doporučuje pouze u spodních listů v době, kdy už má rostlina dostatečnou listovou plochu. V této době můžeme odstranit spodní listy, které se dotýkají půdy, protože je u nich mnohem větší riziko infekce houbovými chorobami.

Jak přírodně hnojit rajčata

Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Kdy stříhat listy u rajčat

Stříhání listů rajčat

Nikdy však nestříhejte všechny listy, ale jenom nezbytnou část. A razantní střih se provádí až v době, kdy rajčata na plody nasazují.

Jaké je nejlepší hnojivo na rajčata

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Jak nejlépe hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.