Proč třídit sklo?

Proč třídit plasty

Třídění plastu vás oplotí!

Z vytříděného a následně recyklovaného plastu se totiž vyrábí i plastové ploty. Je to tak: šetrné k přírodě a od dřevěných nerozeznatelné – jupijou!

Co patří do odpadu na sklo

Do bílého kontejneru vhazujeme sklo čiré. Tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit. Do nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla.
Archiv

Kam patří víčka od sklenic

Nevymyté sklenice můžete s klidným svědomím vyhodit i nevymyté a i s víčky do barevného kontejneru určeného pro sběr skla. Mimochodem, těch je v České republice přes 80 tisíc.
Archiv

Kam s Tabulovým sklem

Tabulové sklo je sice podobné čirému sklu z lahví a sklenic, ale světe div se, zbytky rozbitých oken nebo dveří nepatří do bílého kontejneru na čiré sklo. Tohle vysypané neštěstí patří do zeleného kontejneru na barevné sklo, ve větším množství je lepší jej odvézt do sběrného dvora.

Proč je dobře třídit papír

Papírenský průmysl je energeticky náročné odvětví. Recyklace papíru tuto spotřebu významně snižuje. Druhým významným důvodem, proč třídit papír, je to, že je to významný zdroj suroviny pro papírny. Těžba dřeva ani zdaleka není schopna pokrýt potřeby papíren.

Proč bychom měli recyklovat

Recyklací odpadu také pomůžete ušetřit značné množství energie a přispějete ke snížení produkovaného CO2. Vždy je snazší vyrobit novou věc ze správně vytříděného odpadu než vyrábět z primárních surovin novou. Třeba taková sportovní fleecová bunda je 100% recyklátem.

Kam patří sklo od svíček

A jak tedy sklo správně třídit Pro oddělený sběr skla slouží kontejnery zelené, případně bílé barvy. Do nich můžeme třídit sklenice od vína, sirupů, zavařovačky, prasklé skleničky, skleněné obaly od vonných svíček, skleněné flakonky od parfémů i tabulové sklo.

Kam vyhodit tvrzené sklo

Zrcadlo ani autosklo do zeleného kontejneru nepatří

Podobně tomu je s otázkou kam vyhodit autosklo. Neobsahuje pouze sklo, nýbrž i fólie, pryskyřice či pokovení, a tak patří do černého kontejneru na směsný odpad.

Jak se likviduje sklo

Tabulové sklo patří vždy do zeleného kontejneru, který právě pro tento druh odpadu na boku štěrbiny. A sklo, především sklenice a lahve, není nutné vymývat či zbavovat etiket, nevadí ani víčko.

Kam vyhodit celni sklo

Čelní sklo auta je vybaveno ochrannou fólií (ostatní ne). Autoskla není možné recyklovat spolu s běžným sklem, proto je do kontejnerů na sklo neházejte. Mimo fólie obsahují i různé pryskyřice a tónovací pokovení. Autoskla dávejte do objemného komunálního odpadu nebo do popelnice.

Jak probíhá recyklace skla

Jak probíhá recyklace skla V Česku máme přes 80 tisíc nádob na třídění skla. Z kontejnerů sklo putuje na střepiště, následně se sklo třídí pomocí laseru, který na sklo svítí, a fukarů, který odfoukne případné nečistoty, jako jsou zbytky od etiket nebo potravin.

Kam se hází krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Co se stane s tříděným odpadem

Vytříděné odpady z barevných kontejnerů odváží svozové firmy na dotřiďovací linky, kde se dotřiďují a upravují na druhotnou surovinu pro další zpracování. Na těchto dotřiďovacích linkách jsou odpady dále tříděny na různé druhy, podle jejich materiálového složení nebo podle potřeb a technologií konečných zpracovatelů.

Kam vyhodit duši od kola

Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.

Kam s plechovkou od piva

Patří do kontejneru na třídění kovů. Aby ale bylo jasno hned na začátku – rozumíme lehkých kovů a nefalšovaným králem lehkých kovů je hliník! Železo a další barevné kovy patří do sběrných surovin nebo do sběrných dvorů. O tom, jak se sbírají u vás, se v případě nejistoty informujte ideálně na obecním úřadě.

Jaký typ skla nepatří třídit do kontejneru na sklo

Zelený kontejner na sklo

Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit! Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné. Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla.

Kam patří staré pečivo

Do bioodpadu patří: zbytky ovoce a zeleniny včetně pecek a jádřinců, zbytky obilovin a pečiva, kávová sedlina, použitý čaj i čajové sáčky, skořápky od vajec a ořechů, uschlé květiny, rostliny a jejich odumřelé části, chlupy z domácích mazlíčků, dřevěné piliny, které sloužily jako podestýlka pro domácí hlodavce, a …

Jak správně třídit sklo

Skleněné obaly se odkládají do zeleného nebo bílého kontejneru. Máte-li ve sběrném hnízdě oba, je důležité třídit sklo i podle barev. Tedy barevné do zeleného a čiré do bílého. Pokud máte kontejner na sklo jen jeden, vyhazuje se sem sklo bez ohledu na barvu.

Jak třídit porcelán

Porcelán nebo keramika ale NENÍ sklo a tedy do zelené či bílé popelnice nepatří. Můžete je hodit do černého kontejneru.

Kdo vykupuje sklo

Recyklace skla probíhá ve sklárnách a firmách, které provozují recyklační linky. Skleněný odpad můžete i zpeněžit. Využijte výkup skla, který provozují některé obchody, sběrné dvory a další specializované firmy. Ovšem pro významnou finanční odměnu potřebujete opravdu velké množství čirého, bílého nebo barevného odpadu.

Kam patří plata od léků

Jsou kombinovaným obalem. Nejčastěji z plastu a hliníku, které od sebe v běžném recyklačním procesu nelze oddělit. Nepatří proto do kontejneru na plast ani na kovy, ale do směsného odpadu. Pozor, ta, která ještě obsahují léky, patří samozřejmě do lékárny!

Kam patří plata od vajíček

Obaly od vajíček a toaletní ruličky

Tak jak teda Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru.

Co se děje s odpadem na skládce

Směsný komunální odpad (SKO) nelze dále vytřídit a končí na skládce nebo v zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO). Tříděný odpad z obcí nejprve projde třídící linkou nebo putuje přímo ke zpracování (papír, sklo) a poté je v co největší možné míře zpracován v zařízeních k materiálovému využití.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam patří popel

Doporučujeme popel skladovat v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl) a do popelnic vkládat až po několika dnech. Nemáme-li takovou možnost, je lépe popel před vsypáním do popelnice zchladit, například kropenou vodou.