Proč usychají květy u rajčat?

Proč opadávají květy rajčat

Teplotní výkyvy jsou nejčastější příčinou padání květů

Kolísání teplot a extrémní teploty (příliš vysoké nebo příliš nízké) mohou být důvodem opadu květů. Teplota vyšší než 29,5 °C ve dne a i v noci může způsobit opad. Také teploty pot 13 °C mají stejný účinek. Krátké období extrémních teplot by rostlině vadit nemělo.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Proč se mi kroutí listy u rajčat

Kroucení listů u rajčat

U některých odrůd je to přímo vzhled jejich listů. Listy se však nejčastěji rolují při nedostatku vody, přebytku živin v půdě (např. dusíku) a při poklesu teploty.
Archiv

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Kdy začínají kvést rajčata

Rajčata obvykle začínají kvést v červnu nebo červenci. Rostliny seřezávejte ráno, poté co rosa nebo noční déšť vysuší listy. Zamezíte tak šíření chorob rostlin. Rostliny prořezávejte, když jsou odnože dlouhé 5 až 10 cm.

Proč černají konce rajčat

Černání špičky plodů může nastat za různých podmínek, při nichž rostlina nemůže získávat dostatečné množství vody a/nebo má nedostatek vápníku. Nedostatek vody povede k poškození plodů, protože právě plody obsahují vláhu, kterou rostlina potřebuje.

Proč Nečervenají rajčata

Podle odborníků zůstanou rajčata bledě červená, nebo dokonce zelená, pokud se naruší „mikroklima“ ve vytápěném skleníku. V této „místnosti“ by neměla být příliš vysoká teplota. Indikátor by měl být menší než +30 stupňů. Jinak plody dozrávají příliš pomalu.

Jak se správně starat o rajčata

Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!

Co způsobuje kroucení listů

Nedostatek Vápníku (Ca)

a nebo rozdílným poměrem pH při každé zálivce, nadbytečné množství živin (jejich přebytek) nebo kombinace všeho dohromady. Kroucení listů je způsobeno většinou v domácím prostředí – v květináčích, nebo u rostlin ve fázi předpěstování.

Jak často se mají zalévat rajčata

Ideální zálivka Dvakrát denně Pokud to tedy bude jen trochu možné, zalévejte rajčata mírněji, ale pravidelně. Pokud k nim dorazíte (podle počasí) každé ráno a večer, pak rozhodně neuděláte chybu.

Jak zalévat rajčata v květináči

Zalévání rajčat v květináči

Rajčata zalévejte odstátou vodou ke kořenům a nejlépe ráno. Zavlažujte opatrně, abyste zbytečně nepolili i listy či plody, které by se pak mohly stát snadným cílem houbovitých onemocnění. Půdu pravidelně kypřete a zbavujte případné plevele.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Co proti plísni na rajčatech

Rajčata pěstujte na stanovištích s dostatkem slunce, vláhu jim dodávejte přímo ke kořenům. Chraňte je před deštěm, umístěte je pod stříšku nebo ke zdi. Zalévejte nejlépe ráno, aby slunce co nejdříve vysušilo vlhkost na listech. Rostliny vyvazujte k tyčkám a pravidelně zaštipujte.

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak vysoko nechat růst rajčata

Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.

Jak často zalévat rajčata v květináči

Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby.

Co napadá rajčata

Když je rajče nemocné aneb ochrana proti škůdcům a chorobámPlíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Proč usychají konce listů

Zjistili jste, že konce zelených nebo pestře zbarvených listů vašich pokojových rostlin začaly hnědnout Většinou to mají na svědomí nadbytečná zálivka, špatný odtok vody z květináče nebo nepatřičná výživa.

Jak pěstovat rajčata v květináči

Sázení rajčat do květináče

Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem.

Jak se pozná plíseň na rajčatech

Šedou hnilobu rajčat způsobuje Botrytis cinerea, která vytváří na celé rostlině šedé skvrny. Ty se postupně zvětšují, hnědnou, zasychají a pokrývají plody šedým povlakem. Pokud jste na rajčatech objevili právě tuto plíseň, sáhněte po fungicidním přípravku Teldor, který má vysokou účinnost a rychle se vstřebává.

Kdy postřik na rajčata

Postřik se provádí od června 3x po 5 dnech (v případě deštivého počasí 3x po 3 dnech). Mezi nejčastější škůdce napadající porosty rajčat patří bělavý motýlek – molice skleníková, dále mšice nebo sviluška chmelová.

Kde nejlépe pěstovat rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.