V jakých situacích je třeba zadat o územní rozhodnutí nebo územní souhlas?

V jakých situacích může vydat stavební úřad územní souhlas

Územní souhlas vydává stavební úřad u staveb, které splňují zároveň tyto podmínky:Jedná se o stavební záměr v zastavěném území nebo v zastavitelném územíStavba výrazně nezasáhne do poměrů v územíKvůli realizaci stavby není potřeba rozšiřovat infrastrukturu, nap.
Archiv

Kdy je třeba ohlášení stavby

Pokud budete stavět drobnou stavbu kolem domu, vyměňovat okna v bytě nebo domě, střešní krytinu za krytinu s podobnými vlastnostmi, nemusíte ohlašovat nic. Pokud stavíte nebo rekonstruujete běžně velký rodinný dům nebo chalupu v zástavbě podobných domů, pak stačí ohlášení.

Jaké stavby podléhají ohlášení

(katastrální vyhláška), tj. stavba je větší než 16 m2 zastavěné plochy a výšky 4,5 m budovy, potom taková stavba podléhá zápisu do katastru nemovitostí. Bližší specifika a požadavky na doložení potřebných dokladů vám sdělí na příslušném katastrálním úřadě.

Jaký je rozdíl mezi územním rozhodnutím a stavebním povolením

Územní rozhodnutí znamená (stejně jako územní souhlas), že máte povolení umístit na pozemku stavbu. Neřeší však dílčí technické detaily stavby. Abyste mohli začít kopat do země, potřebujete ještě povolení provedení stavby — souhlas s ohlášením nebo stavební povolení.

Kdy je třeba územní rozhodnutí

Územní souhlas lze vydat v případě, když je záměr v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše (lze zjistit z územního plánu obce), poměry v území se podstatně nemění a záměr nevyžaduje nové nároky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu.

Kdy se vydává územní rozhodnutí

Souhlas s umístěním a provedením stavby se vydává, pokud není žádný problém, do 30 dnů, územní rozhodnutí se stavebním povolením pak do 60 dnů. Problém nastane, když se účastníci řízení odvolávají a tím proces prodlužují.

Kdy se nemusí ohlašovat stavba

Stavby, které nevyžadují povolení ani ohlášení

Chystáte-li se provést rekonstrukci menšího rozsahu, nebo na zahradě realizovat menší stavbu, na úřad vůbec nemusíte. Týká se to především staveb u rodinných domů se zastavěnou plochou do 25 m2 s jedním nadzemním podlažím a výškou maximálně 5 metrů.

Kdy stačí uzemní souhlas

Kdy je možné využít územní souhlas Územní souhlas lze vydat v případě, když je záměr v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše (lze zjistit z územního plánu obce), poměry v území se podstatně nemění a záměr nevyžaduje nové nároky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu.

Co mohu postavit na zahradě bez stavebního povolení

Stavební zákon nám říká, že u některých staveb stavební povolení nepotřebujeme. Jde o stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky, s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metrů a na pozemku rodinného domu nebo stavby určené pro rodinnou rekreaci.

Co je potřeba pro územní rozhodnutí

Jak vyřídit územní souhlasVyplněnou žádost (najdete na úřadě)Výpis z katastru nemovitostí/kupní smlouvu.Souhlas vlastníka pozemku, pokud není váš.Plnou moc, pokud někoho zastupujete.Seznam a adresy osob, která mají práva k pozemkům či stavbám, pokud nejsou vaše.

Co lze postavit na pozemku vedeném jako zahrada

Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.

Na jakém pozemku lze stavět

Výstavba je možná na pozemcích, které jsou v územním plánu vedené jako zastavitelné. Druh pozemku není v tomto případě rozhodující. Pozornost je třeba věnovat pouze pozemku, který je evidován jako orná půda.