Za co lze získat Nobelovu cenu?

Za co se dává Nobelova cena

Nobelova cena – je udílena švédskou Královskou akademií věd jednou ročně v pěti kategoriích: za fyziku, chemii, fyziologii a medicínu, literaturu a za úsilí o mír. Cena je hrazena z Nobelovy nadace, kterou založil Alfréd Nobel, vynálezce dynamitu, v roce 1895.

Jak získat Nobelovu cenu

Získat ji člověk může v oboru fyziky, chemie, ekonomiky, literatury, lékařství a za mír. Spousta slavných držitelů této prestižní ceny jíž poumírala a jejich vnuci a pravnuci, kteří se například dostali do svízelné finanční situace, tyto ceny prodávají ve dražbách.

Kteří Češi dostali Nobelovu cenu

Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.
Archiv

Kde se predavaji Nobelovy ceny

Zároveň byla vytvořena Nobelova nadace (Nobelstiftelsen), která s odkázanými penězi hospodaří. Slavnostní ceremoniál udílení Nobelových cen se koná ve stejný den ve Švédsku i v Norsku, a to 10. prosince, kdy Alfred Nobel v roce 1896 zemřel. Ve Švédsku se Nobelovy ceny udílí ve stockholmské koncertní síni.

Kdo má nejvice Nobelových cen

V absolutních číslech (do nichž jsou započítáni vědci podle jejich občanství v době ocenění, nikoli podle rodiště) vedou Spojené státy (269) s velkým náskokem před Velkou Británií (89), Německem (69) a Francií (31).

Kdo obdržel Nobelovu cenu v roce 1901

Je také jedinou Nobelovou cenou udělovanou v Oslu. Prvními laureáty Nobelovy ceny za mír byli v roce 1901 zakladatel Červeného kříže Henry Dunant a tehdejší přední světový pacifista Frédéric Passy. Mezinárodní komise Červeného kříže byla také nejoceňovanější organizací, cenu získala celkem třikrát.

Kdo má nejvice Nobelovych cen

V absolutních číslech (do nichž jsou započítáni vědci podle jejich občanství v době ocenění, nikoli podle rodiště) vedou Spojené státy (269) s velkým náskokem před Velkou Británií (89), Německem (69) a Francií (31).

Který český vědec získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) byl český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959.

Kdo dostal první Nobelovu cenu

Chemie, literatura a fyzika

Prvním držitelem Nobelovy ceny české národnosti byl Jaroslav Heyrovský (1890–1967), fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie. Cenu za chemii získal roku 1959 a jeho dílo připomíná například Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze.

Co vymyslel Nobel

DynamitGelignitRozbuška
Alfred Nobel/Vynálezy

Kdo dostal 2 Nobelovy ceny

Vícenásobní nositelé

John Bardeen – za fyziku, 1956, 1972. Frederick Sanger – za chemii, 1958, 1980. Karl Barry Sharpless – za chemii, 2001, 2022.

Co obsahuje Nobelova cena

Nobelova cena je udělována na základě závěti Alfreda Nobela od roku 1901. Cena se skládá z medaile, osobního diplomu a peněžité prémie, která je vyplácena z úroků z částky, kterou věnoval Alfred Nobel.

Kdo získal první Nobelovu cenu za literaturu

Wikizdroje:Nobelova cena za literaturu

Rok nositel národnost
1901 Sully Prudhomme Francouz
1902 Theodor Mommsen Němec
1903 Bjørnstjerne Bjørnson Nor
1904 Frédéric Mistral Francouz píšící okcitánštinou

Který český vědec obdržel Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) byl český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959.

Co to je dynamit

Dynamit je výbušnina založená na explozivním potenciálu nitroglycerinu, který se v ní vyskytuje absorbován v křemelině. Oproti klasickému tekutému nitroglycerinu se vyznačuje mnohonásobně vyšší stabilitou oproti tlaku nebo nárazu. Dynamit vynalezl švédský chemik Alfréd Nobel v roce 1866, patent získal v roce 1867.

Čím se proslavil Alfred Nobel

Alfred Nobel získal patent na dynamit v roce 1867. Vynález dynamitu omlouval Alfred Nobel celkem právem jako dobrodiní, jímž chtěl lidstvu poskytnou spolehlivou a bezpečnou důlní třaskavinu.

Za co dostal Heyrovsky Nobelovu cenu

Celých 37 let po vynálezu polarografie 10. prosince 1959 převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava Adolfa VI. ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.

Co objevil a Nobel

DynamitGelignitRozbuška
Alfred Nobel/Vynálezy

Co je to Nitrak

Glyceroltrinitrát (nitroglycerin), přesněji (tri)nitrát glycerolu, je po chemické stránce trojnásobný ester alkoholu glycerolu s kyselinou dusičnou. Je to olejovitá bezbarvá až nažloutlá kapalina, která se velmi snadno explozivně rozkládá za uvolnění značného množství energie.

Jak vynalezl dynamit

Tehdy se Nobel zapřísáhl, že učiní práci s nitroglycerinem bezpečnější. Jeho snaha byla nakonec úspěšná. V roce 1867 si nechal patentovat dynamit. Smíšením kapalného nitroglycerinu s hlinkou vytvořil tvarovatelnou hmotu, se kterou lze bezpečně manipulovat.

Proč se podávají léky pod jazyk

Ačkoli mohou vypadat podobně jako perorální tablety, jsou umísťovány pod jazyk, kde se velmi rychle vstřebávají. Pokud je lék spolknut, jeho absorpce a působení se zpomalí.

Co znamená po jídle

Jídlo a nápoje mohou významně ovlivňovat účinek nebo snášenlivost léčivých přípravků. Potrava nám může ovlivnit rychlost nástupu, zvýšit nebo naopak snížit účinek. Někdy může způsobit naprostou neúčinnost léku nebo naopak může dojít k projevu nežádoucího účinku.

Co to je placebo

Termínem placebo se myslí látka, která neobsahuje žádné léčivé složky, ale lékař o ní pacientovi řekne, že to je výborný lék. Ukazuje se, že u některých nemocných se poté projeví pocit většího či menšího zlepšení zdravotního stavu (tomu se pak říká placebo efekt).

Co nejíst na lačno

Citrusy jsou dráždivé Citrusové plody mohou dráždit žaludek a způsobit pálení žáhy.Z rajčatové šťávy pálí žáha.Káva a čaj nesvědčí tráveníBanány ohrožují srdce.Hrušky mohou poranit žaludek.Studený jogurt není ideálníKoření podpoří kyseliny.

Jak dlouho po jídle je nalačno

Pokud nalačno, rozumí se tím, že byste ho měli brát nejdříve dvě hodiny po posledním jídle.