Co uvařit ze smržů
Nedejte na první pohled, smrž chutná výborně. Zkuste 5 NEJ receptůChřestová polévka se smrži. Smrže chutnají výborně v kombinaci s chřestem, který je v květnu také běžně dostupný.Nadívané smrže. Jelikož je smrž dutou houbou, vyzkoušejte jej naplnit směsí.Smrže jako čína.Pomazánka ze smržůOmáčka ze smržů k masu.
Archiv
Jak chutná Smrž
Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami. Podobně jako kačenky jsou smrže perfektní houba pro ochucení omáček.
Kdy sbírat smrže
Roste od dubna do května, ale někdy se první plodnice začínají objevovat už v březnu. Roste převážně jednotlivě, na jenom místě se jen výjimečně dá posbírat více než nakolik málo kusů.
Archiv
Jak zmrazit smrže
Sušené smrže lze také zmrazit a později použít v polévkách nebo pyré. Nejlepší metodou pro jejich zmražení je „rychlé zmražení“. Pusťte na ně studenou vodu nebo je vložte na několik minut do kbelíku s vodou a nechte je namočit, poté je rozprostřete na plech a vložte do mrazáku.
Kde hledat smrže
Smrž polovolný
Roste v lužních lesích, hlavně lipových nebo olšových, a v údolních jasanových hájích. Klobouk nemá přirostlý ke třeni pouze na temeni, jako kačenka česká, ale přibližně v polovině jeho výšky. Má tenkou a křehkou dužninu s nenápadnou vůní i chutí.
Jak usušit smrže
Sušené houby jsou nejvoňavější. Po očištění je nakrájíme na tenké plátky, rozprostřeme je na podnos nebo plech na pečení a necháme je usušit na vzdušném místě, v sušičce nebo při 60 °C v troubě, přitom necháme dvířka trouby trochu otevřená. Sušené houby ukládáme do dobře uzavíratelných skleníc.
Kde v ČR rostou smrže
Smrž polovolný
Na něj narazíte v dubnu a květnu nejspíš jen ve středních a severních Čechách. Roste v lužních lesích, hlavně lipových nebo olšových, a v údolních jasanových hájích. Klobouk nemá přirostlý ke třeni pouze na temeni, jako kačenka česká, ale přibližně v polovině jeho výšky.
Kde sbírat smrže
Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.
Kde rostou kačenky a smrže
Výskyt. Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.
Jak dlouho vařit smrže
Mícháme, houby pustí vodu, která se opět vypaří a ještě je trochu opečeme. Celková doba přípravy cca 15 minut. Před dokončením přidáme zelenou petrželku a ještě prohřejeme. Podáváme s chlebem.
Co s houbami po sběru
Zpracování přebytků hub
Nebo si houby připravíme na pozdější použití (na zimu atd.) a část jich zamrazíme nebo usušíme. Tak vydrží až do další houbové sezóny (ty sušené, mražené je nutné zpracovat dříve), a my je můžeme použít v průběhu roku kdykoliv – třeba do polévek nebo pod maso.
Jak dlouho roste smrž
Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.
Jak Ususit smrže
Nejsnazší je rozkrojit plodnici napůl, vypláchnout ji čistou vodou a pak sušit. Jeden z nejlepších způsobů úpravy čerstvých smržů je nadívat velké plodnice. Hodí se také k masitým jídlům a omáčkám. Sušením se zintenzivní jeho vůně, což zlepší většinu jídel.
Kde a kdy rostou smrže
Smrž obecný roste spíše nehojně na jaře (březen – květen) v křovinách nebo lesích, na neobdělané půdě, na příkopech u cest a nepoužívaných železničních tratích.
Jaký je rozdíl mezi Kačenkou a Smržem
Kačenka česká má klobouk posazený na vrcholu nohy, smrž má klobouk k celé horní třetině nohy přirostlý. Smrže mají navíc na rozdíl od kačenek nohu dutou.
Kde hledat Kacenky české
Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.
Jak zmrazit rizky z hub
Zamrazení hub na řízky
Pouze si houby očistěte, nakrájejte na kusy a následně je můžete dát do mrazicích krabiček. Jednotlivé kusy oddělte potravinovou fólií, aby je bylo možné následně oddělit od sebe. Po vytažení z mrazáku ihned smažte, jinak vám z hub vyteče voda a budou hodně gumovaté.
Jak dlouho vydrží hřib
Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici. Ale je třeba dodržet určité podmínky. „Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte.
Jak hledat smrže
okolí vápenek, cementáren, ale i ruiny budov a nebo stará smetiště se stavebním nepořádkem-hledejte pod jasany, jilmy, vrbami, buky, (ptačími)třešněmi, ve starých sadech a zarostlých zahradách, v lužních lesích se zaměřte na místa s kopřivami a popencem-na posledně jmenovaných místech ve stejné době vyrážejí i první …
Proč jít na houby brzy ráno
Vyrazit do lesa hned ráno má i řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a tím se Vám pak budou doma i lépe zpracovávat. Chlad a pevnost plodnic opravdu dělá své. Houby vypadají v ranním čase nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví.
Co to je Smrž
Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.
Co to je smrž
Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.
Jak podusit houby
Spolehlivě a rychle toho dosáhnete spařením vroucí vodou. "Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier.
Jak dlouho vydrží houby
Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici.
Co udělat s houbami
Vedle bramboračky, smaženice, kuby, houbového guláše či omáčky dnes na talířích v českých domácnostech čím dál častěji spočívá houbový krém, těstoviny s houbami, italské houbové rizoto nebo houbový quiche. Skvělé jsou i zapečené houby se smetanou, houbová pizza, nákyp, slaný koláč či nádivka.