Co znamená Klaret u vína?

Jak se dělá Klaret

Označení „claret“ „klaret“ i „clairet“ znamenají každý trochu něco jiného, ale v zásadě se jedná o bílá či narůžovělá vína vniklá lisováním z nepodrcených hroznů kdy dochází jen k minimálnímu kontaktu slupek s moštem.
Archiv

Jaké jsou druhy vín

Třídění vínaVíno.Likérové víno.Šumivé víno.Perlivé víno.Částečně zkvašený hroznový mošt.Bílé víno.Růžové víno (rosé)Červené víno.

Jak se dělá růžové víno

Mnoho lidí se stále domnívá, že růžové víno vzniká slitím červeného vína s bílým. Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů (rmutu). Říká se, že růžové začíná svůj život jako červené víno, ale pak jej žije jako víno bílé.
Archiv

Odkud je víno

První důkazy o výrobě vína pocházejí z Íránu z období před 7 000 lety: první nálezy výrobních nádob na víno a samotných semínek vinné révy v Arménii jsou 6100 let staré. Ze starověkého Sumeru, z doby před 5 550 lety, již existují doklady o obchodu s vínem.

Jak dlouho zraje víno

K lahvové zralosti dochází u běžných jakostních a kabinetních vín okolo jednoho až tří let po sklizni. Pozdní sběry a výběry z hroznů zrají tři až šest let a bobulové výběry, ledová a slámová vína zrají minimálně tři roky. Bílé víno zraje v lahvích rychleji než víno červené.

Kdy zacne kvasit víno

Bouřlivé kvašení trvá kolem dvou týdnů. Pak nastane zvolnění procesu kvašení, kdy můžeme demižon dát do chladnější místnosti. Celkově kvašení trvá od několika týdnů do několika měsíců.

Co to je tiché víno

Tiché víno je takové víno, které nešumí (nejde o šumivé či perlivé víno) a je klidné. Někdy se může jednat i o označení odrůdy a ročníku a někdy se takto označují vína s nulovou spotřební daní. Všechna označení se vztahují na jednu a tutéž věc – obyčejné víno.

Jak poznat sladké víno

Z hlediska zbytkového cukru dělíme víno do 4 skupin:Suché víno – obsah zbytkového cukru do 9 gramů/litr.Polosuché víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 4-12 gramů/litr.Polosladké víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 12-45 gramů/litr.Sladké víno – obsah zbytkového cukru nad 45 gramů/litr.

Jak se pije růžové víno

Růžové víno se obvykle pije mladé ideálně z aktuálního nebo předešlého ročníku. Aby se růžové víno mohlo představit v plné kráse, mělo by být vychlazeno na teplotu od 8 do 12 stupňů. Růžové může být podáváno dokonce přímo na ledu či ve svůdných koktejlech.

Co je to oranžové víno

Oranžové víno je víno vyrobené z odrůd bílého hroznu technologií červeného vína. Po rozdrcení bobulí vinných hroznů se jejich pevné zbytky jako slupky, stopky a jádra neodstraní, ale zůstanou v nádrži, kde se během macerace dostanou do kontaktu s moštem.

Co je likérové víno

Likérová, dezertní, fortifikovaná vína či vína portského typu. To všechno jsou různá označení pro stejný, nebo velmi podobný typ vína vyráběného u nás i v zahraničí. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o vína s vyšším podílem obsahu cukru a alkoholu.

Jak se pozná zkažené víno

5 způsobů, jak poznat zkažené vínoVíno nesmí chutnat jako korek.Bílé ani červené víno by nemělo mít netypickou barvu.Perlit by mělo jen skutečně perlivé nebo šumivé víno.Zkažená vejceKyselou chuť nechme místo vína okurkám.

Jak staré víno se dá pít

Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.

Jak nahradit vinné kvasinky

Nezbytné suroviny pro výrobu šípkového vína

Dále potřebujete živnou sůl pro kvasinky. Kvasinky je možné nahradit běžnými kvasnicemi nebo burčákem. Živná sůl pro kvasinky je fosforečnan amonný.

Jak dlouho kvasí domácí víno

Celkově kvašení trvá od několika týdnů do několika měsíců. Po skončení kvasného procesu víno opatrně stočíme do jiné nádoby tak, aby přišlo do co nejmenšího kontaktu se vzduchem a také tak, abychom v kvasné nádobě nerozvířili na dně usedlý kal s kvasinkami.

Co se stane když vypiju zkažené víno

Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.

Jak se pozná kvalitní víno

Víno dobré kvality bude mít vždy intenzivní a zářivou barvu. Ta je také indikátorem jeho věku: v případě červeného vína platí, že čím je odstín bližší červené dooranžova tzv. „cihlové“, tím starší to bude ročník; je-li víno jasné a jeho barva se blíží spíše fialově nachové, je mladší.

Jaké je nejsladší víno

Synonyma sweet, suss, dulce, doux. Jedná se o nejsladší kategorii, obsah zbytkového cukru je u těchto vín vyšší než 50g na litr. Z přívlastkových vín sem spadají výběry z bobulí, výběry z cibéb, ledová, slámová a ostatní likérová vína.

Jak se má pít víno

Víno se nalévá do jedné až dvou třetin sklenice, aby se ním mohlo jemně zakroužit a tím se nám víno více “otevřelo”. Uvolní se tím z něj jeho aromatické látky a my si tak můžeme lépe vychutnat jeho vůni. Sklenici s vínem držíme za stopku (ne za tělo ani za patku), abychom víno neohřívali.

Co se hodí k růžovém vinu

K růžovému vínu podáváme také sýry, neměly by však být výrazné chuti. Přitom k výrazně kořeněným pokrmům asijských kuchyní se lehké rosé také hodí. Nasládlá nebo i sladká rosé ideálně doplňují lehké dezerty, barevně rosé navíc dobře ladí s ovocem, které má růžovou a červenou dužinu (jahody, meloun, maliny a další).

Jak vznika oranzove víno

Oranžové víno je typ vína vyráběné z bílých hroznů, které se nechají ležet na vlastních slupkách v kontaktu s vinným moštěm, což způsobuje, že finální víno má barvu do oranžových odstínů. Pro lepší porozumění by také šlo napsat, že se bílé hrozny zpracovávají způsobem, jakým se výrábí červená vína.

Jak se vyrábí oranžové víno

Stejně jako červené, bílé, šumivé a růžové víno i oranžové se vyrábí lisováním a kvašením hroznů. Oranžové víno se podle barvy označuje také jako jantarové. Jedná se v podstatě o bílé víno, při kterém se při výrobě slupky neoddělují od vína. Zůstávají v kontaktu se šťávou několik dní nebo dokonce měsíců.

Co je portské víno

Portské víno, známé také pod názvy Oporto, Porto, „Portské“, nebo v portugalském originále Vinho do Porto, je fortifikované (dolihované) víno produkované v údolích podél řeky Douro na severu Portugalska. Výroba portského vína podléhá pravidlům, která jsou průběžně upravována.

Kdy se zkazí víno

Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.

Kdy stočit víno

Stáčení probíhá do demižonu či jiné nádoby, například do lahví. Pravý okamžik pro stáčení přichází, když se víno vyčistí. Po prvním stočení bude ale ještě kalné, proto je potřeba ho stočit i podruhé. Teprve poté můžeme víno začít ochutnávat.