Jak dlouho vydrží lilek?

Jak vypadá zkažený lilek

Lilek zkontroluj promačkáním, jestli už není měkký a jestli se nepokryl tmavými skvrnami. Ty ukazují na to, že by už mohl být zkažený. – Lilek se dá skvěle kombinovat s ostatní zeleninou a jinými dobrotami – s paprikami, rajčátky, houbami, česnekem…

Jak dlouho se smaží lilek

Lilky smažíme tak dlouho, až zezlátnou. Poté je otočíme, trochu osolíme a jemně ozdobíme sušeným oreganem. Druhou stranu smažíme jen krátce. Osmahnuté plátky vytáhneme z pánve a zbavíme přebytečného oleje na papírovém ubrousku.

Jak dlouho nechat vyplakat lilek

Jak vypotit lilekNakrájejte lilek na kostky nebo cca 1 cm silná kolečka.Každou vrstvu prosolte, nasypte do cedníku a ten nechte třeba ve dřezu.Položte na lilek talíř (zatěžkaný např. sklenicí s vodou), aby se snadno vylisovala hořká šťáva.Zhruba po půl hodině lilek osvoboďte, opláchněte sůl a osušte.
ArchivPodobné

Kdy je lilek jedovatý

Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.
ArchivPodobné

Jak se pozná že je zralý lilek

Plody sklízíme i se stopkou před plnou zralostí, měly by mít vysoký lesk a intenzivní vybarvení. Přezrálost poznáme podle vadnutí slupky a ztráty lesku, měknutí plodů a hnědnutí semen.

Proč lilek pálí

Tato pověra zřejmě souvisí s faktem, že bez tepelné úpravy je lilek hořký a obsahuje jedovatý solanin. Teplem však hořkost dužniny mizí a solanin se rozkládá, takže o své duševní zdraví nemusíte mít obavy. Lilek se však dá jíst i syrový, pokud ho předtím marinujete s vhodným kořením.

Jak správně připravit lilek

Lilek nakrájejte na kolečka a smíchejte s prolisovaným česnekem smíchaným s olivovým olejem a kořením. Poté lilek buď ugrilujte (viz recept na grilovaný lilek), nebo upečte v troubě. V tom případě troubu předehřejte na 220 stupňů, lilky vyskládejte na pečicí papír a pečte 20 minut.

Jak se smaží lilek

Lilky oloupeme, podélně nakrájíme na plátky (cca 1,5 cm silné ), osolíme a necháme "vypotit". Lilky pustí vodu a odstraní se případná hořkost. Nejlépe je plátky rozložit na sítko, aby tekutina mohla hned odkapat. Potom je osušíme, obalíme v klasickém trojobalu a osmažíme.

Jak dlouho nechat vypotit lilek

Lilek pokrájejte na kolečka a ty pak na kousky velikosti sousta. Dejte do většího cedníku, důkladně osolte a nechte alespoň 20 minut vypotit. Rajčata…

Co dělat s lilkem

Stačí si lilek rozříznout na půl a nechat vypotit, poté vydlabat a na pánvi osmahnout směs dle vašich chutí – například z cukety, žampionů, vydlabané dužiny lilku, oříšků, čerstvých bylinek nebo přidat také rajčatový protlak. Touto směsí naplníte vydlabaný lilek, zakápnete olejem a dáte zapéct do změknutí lilku.

Jak dlouho vydrží lilek v lednici

Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.

Proč je lilek hořký

Hořkost lilku způsobuje celá řada fenolických sloučenin, převážně kyselina chlorogenová, která je jedním z nejsilnějších protivirových mutagenů, navíc obsahuje i antimikrobiální látky. Lilek pomáhá snížit hladinu špatného cholesterolu a bojovat proti riziku nádorových onemocnění.

Co sázet vedle lilku

Lilek vejcoplodý bude skvěle prosperovat v sousedství fazolí, které ho perfektně ochrání proti mandelince, která ho napadá podobně často jako nať brambor. Stejně tak lilek ochrání merlík bílý, díky kterému tato zelenina získá rezistenci vůči škůdcům.

Jak dlouho roste lilek

Semena lilku vyklíčí za 8 až 14 dní. Poté je třeba počkat ještě 10 až 12 týdnů, než lilek přesadíte na konečné stanoviště. Teprve v druhé polovině května ale u nás obvykle pomíjí nebezpečí mrazu. Ideálním obdobím pro výsev semen je tedy od začátku do poloviny března.

Jak udělat lilek na pánvi

Oloupaný lilek nakrájíme asi na 5 mm plátky, necháme chvíli odpočinout. Osolíme, popepříme, potřeme rozetřeným česnekem a na pánvi , kterou si lehce polijeme olivovým olejem prudce opečeme z jedné strany a po otočení na druhou stranu poklademe plátky sýra podle libosti.

Jak se upravuje lilek

Lilek si nakrájejte na silnější kolečka, ty potřete olivovým olejem a dejte je péct do trouby na 180 stupňů. Jakmile je lilek měkký, vyndejte jej z trouby, kolečka pokrájejte na nudličky a dejte ho osmahnout do pánve na oleji. Přidejte koření a česnek a promíchejte.

Jak sterilizovat lilek

Do vroucí vody dejte lilek a vařte cca 4 minuty. Lilek vyndejte na tác vyložený papírovou utěrkou, trošku posolte, zasypte posekaným čerstvým kořením – dávala jsem tymián a oregano – a nechte zchladnout. Pak lilek naskládejte do sterilizované nádoby a proložte ho na plátky nakrájeným česnekem.

Co se jí z lilku

Většina vitaminů a minerálních látek je obsažena přímo ve slupce a těsně pod ní, proto by se lilek vždy měl konzumovat včetně slupky. Lilek se nesmí jíst syrový! Obsahuje totiž alkaloidy typické pro lilkovité rostliny (například solanin), které by při konzumaci syrového lilku mohly způsobit nevolnost a zažívací potíže.

Co se dá udělat z lilku

Výtečné recepty s lilkem! Pochutnají si vegani, vegetariáni i masožravci. Inspirujte se⭐ Zapečený plněný lilek se žampiony.⭐ Pečený lilek s česnekem.⭐ Lilek s mletým masem.⭐ Ajvar z pečeného lilku a paprik.⭐ Zapečený lilek se sýrem a rajčaty.⭐ Lilek na grilu.⭐ Lilková pomazánka.⭐ Lilek s bylinkami.

Jak Orestovat lilek

Lilek nakrájejíme na plátky, osolíme a necháme „vypotit“. Po 5 – 10 minutách lilek důkladně osušíme ubrouskem a nakrájejíme na menší kousky. V rozehřáté pánvi s olivovým olejem lilek ze všech stran opečeme, přidáme rozmáčklé stroužky česneku, větvičku rozmarýnu a tymiánu, papriku nakrájenou na kostky a opepříme.

Jak uchovat lilky

Po sklizni lilek uchováváme v chladu a temnu, ne v lednici, kde hrozí přemrznutí. Pro krátkodobé skladování lze zvolit právě suché a chladnější místo. Pro dlouhodobé uskladnění je vhodné lilek zamrazit či zavařit.

Jakou má chuť lilek

Lilek má lehce nahořklou chuť a to kvůli semenům, která jsou pokryta trpkými alkaloidy. Je houbový až gumový, strukturou podobný masu. Umí do své dužiny absorbovat oleje a příchutě, proto je tak kulinářsky oblíbený.

Co to je baklažán

Lilek vejcoplodý (Solanum melongena), známý rovněž pod názvem baklažán, patří společně s paprikami, rajčaty a bramborami do čeledi lilkovitých (Solanaceae). Obzvláště nápadná je jeho lesklá slupka, která má nejčastěji tmavě fialovou až černou barvu.

Co mají společného brambor a baklažán

Zkřížení umožnila skutečnost, že jak baklažán, tak brambor patří do stejné čeledi lilkovitých. A podle šlechtitelů je kořenový systém bramboru schopný poskytnout lilku dokonce lepší podporu než jeho vlastní kořeny. Braklažán není první rostlinou, kde se šlechtitelům podařilo spojit dva druhy do jedné.

Jak se starat o lilek

V létě lilek vydatně zalévejte a jednou týdně přihnojujte. Na podzim převislé výhony zkraťte na polovinu a rostlinu přeneste do světlé místnosti s teplotou 5 až 10 °C. Po zimě, ideálně v březnu, lilek přesaďte do čerstvé půdy a přesuňte do tepla. Brzy začne opět růst a pokvete.