Jak hnojit stromy na zimu?

Kdy hnojit stromy NPK

Tab. 3: Termíny aplikace hnojiv ovocných plodin

Hnojiva Základní hnojení Přihnojování za vegetace
Vápenatá hnojiva říjen až prosinec
Dusíkatá hnojiva březen až duben 1. polovina června
Fosforeč. hnojiva podzim nebo jaro
Draselná hnojiva podzim nebo jaro

Archiv

Kdy a čím hnojit jabloně

Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června. Granulovaný hnůj a průmyslové komposty je dnes již možné koupit i v obchodě.

Kdy a jak hnojit ovocné stromy

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Jak ošetřit ovocné stromy před zimou

Ovocné stromy bychom měli již od poloviny října, ještě předtím, než listí úplně všechno opadá, přestříkat roztokem s močovinou. Močovina je preventivní opatření před strupovitostí. Později, když je listí už všechno opadané, je vhodné strom ošetřit přípravkem Kocide 2000 s obsahem mědi.

Jak připravit ovocné stromy na zimu

Stromky aspoň jednou za rok obejděte a vystříhejte výhony, které vyrážejí z kořenů nebo kmene. Pak prohlédněte korunu a odstraňte větve, které se uvnitř ní kříží, případně jsou uschlé či napohled nezdravé. Základem je dobře prosvětlená koruna, která vám dá nejen lepší úrodu, zároveň strom chrání proti různým chorobám.

Jak používat hnojivo NPK

Lze ho aplikovat na jaře i na podzim. Po zapravení do půdy by se měla pohnojená zemina dobře zavlažit. Aplikace během sezóny je stejná, předepsaná dávka hnojiva NPK se nasype okolo rostlin, zapraví se do půdy a důkladně se zalije. Hnojivo NPK smíchané se substrátem lze dávat i do pěstebních truhlíků.

Čím se hnojí jabloně

Pro jabloně jsou nejvhodnější organická hnojiva, jako jsou kompost, hnůj nebo zelené hnojení. Je také důležité aplikovat správné množství hnojiva a postupovat správně při aplikaci.

Jak dlouho roste ovocný strom

Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.

Jak zabalit strom na zimu

Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.

Kdy se dává NPK

Hnojiva NPK se používají k základnímu hnojení půdy na začátku vegetace – tj. ještě před výsadbou rostlin. Některé rostliny jsou velmi náročné na spotřebu těchto tří základních látek, proto jim mohou být dodány pomocí hnojiva NPK také v průběhu sezóny.

Jak hnojit koňským hnojem

Toto hnojivo podporuje vývoj půdní mikroflóry a dobře se hodí třeba k přihnojování jahod, rajčat, paprik nebo brambor. Koňský trus také ideálně poslouží jako domácí hnojivo na růže a zároveň se používá i u plodin, které mají rády kořeny v teple, jako jsou například tykve.

Jak často hnojit Slepičincem

Neuvěřitelně blahodárně působí takto připravené hnojivo na růže. Kdy takto připravený roztok použít Kapalné slepičince můžeme používat v podstatě celou vegetační dobu, tedy od jara do konce srpna. Odborníci doporučují prolít půdu hnojivem na jaře a v létě a další rok postup opakovat.

Jak se starat o ovocné stromy

Aby měl strom dostatek vláhy, kterou pro dozrávání potřebuje, udělejte mu prostor okolo kmene. Odstraňte spadané plody a plevel, posekejte příliš vysokou trávu a půdu prokypřete. Pokud je potřeba, strom jednou týdně pořádně zalijte, aby se voda dostala i ke kořenům.

Co pěstovat pod ovocnými stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Čím obalit stromky

Stromky či keře můžete přímo obalit bílou netkanou textilií (pokud jsou většího vzrůstu doporučuji nejprve větve stáhnout k sobě provázkem), případně se dá ušít z těchto materiálů i jednoduchý návlek. Ten na stromek nasadíte a také ho zajistíte motouzem u kmínku.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Kdy se hnojí granulovaným hnojem

Na rozdíl od klasické chlévské mrvy je možné fermentovaná granulovaná hnojiva používat nejen na podzim, ale i na jaře a vlastně během celého vegetačního období. I dávkování je velmi jednoduché a zvládne ho každý. Pokud jen vracíme do půdy ztracené látky, postačí dávkování 0,5 kg na 1 m².

Co hnojit Slepičinci

Používáme je nejen na okurky, rajčata, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i muškáty, begonie, azalky, rododendrony, lilie apod. Pouze cibule a luštěniny (hrách, fazole) se tímto trusem hnojit nesmí. Toto po domácku vyrobené hnojivo sice libě nevoní, ale je účinné.

Jak udělat slepičí hnojivo

Odklizený trus z kurníku daváme do velkého plastového sudu cca 30l, dolejeme vodou a za dva týdny je trus dostatečně vykvašený a vy máte hotovo. Hotové hnojivo průběžně odebíráme. Množství, které chceme spotřebovat ještě naředíme tak 1:10, protože vykvašené slepičince jsou velmi silné.

Jak správně řezat ovocné stromy

Jak řezat ovocné stromy

Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.

Čím mulčovat ovocné stromy

Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Co kolem stromů

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.

Kdy sázet po hnojení

Kdy hnojiva vysadit a proč

Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Co zasadit do hnoje

Kompostovaným prasečím hnojem prokážeme dobrou službu především celeru, pórku a maliníkům. Ovčí, kozí a králičí hnůj se řadí k rychle se rozkládajícím hnojivům. Proto by s nimi měl každý zahrádkář zacházet obezřetně. Příliš mnoho dusíku může způsobit nepřiměřeně bujný růst.

Co se hnojí kravským hnojem

Kravský hnůj se obzvláště hodí ke hnojení zeleniny např. celeru, kapusty, zelí, květáku, plodové zeleniny (rajčat, paprik, okurek…), ale i okrasných zahradních rostlin (např. před výsadbou konifer).