Jak izoluje PUR pěna?

Co je stříkaná izolace

Stříkaná izolace je tepelná izolace nové generace, která dokonale přilne ke všem materiálům. Po aplikaci stříkané izolační pěny nevznikají žádné netěsnosti a tepelné mosty. Díky izolačním schopnostem stříkané pěny je možné snížit náklady na vytápění až o 50%.

Jakou tloušťku stříkané izolace

Záleží na energetické třídě daného domu, ale doporučuje se od 15 do 30 cm. Pokud není dostatečný prostor, tak je vhodné použit tvrdou pěnu s výrazně nižší tloušťkou nástřiku. Základní tloušťka izolace pro součinitel prostupu tepla U=0,23 W/m2*K – měkká pěna 10 cm, tvrdá pěna 6 cm.
Archiv

Jak se pracuje s montážní pěnou

Při práci vždy používejte rukavice, odstranění zaschlé pěny z rukou je velmi problematické. Aby se pěna nedostala na nevhodné místo, soustřeďte se na co nejpřesnější aplikaci. Přesnější nanášení pěny umožňuje použití speciální pistole. Aplikační pistoli přišroubujete na dózu a tlakem nanášíte pěnu tam, kam potřebujete.

Co to je polyuretanová pěna

Co je to PUR pěna Polyuretanová pěna je makromolekulární materiál převážně na organické bázi. Vzniká vzájemnou exotermní reakcí polyadicí diphenyldiisocyanátu a směsí vícesytných polyéter a polyester alkoholů, aktivátorů, katalyzátorů, stabilizátorů, retardérů hoření, vody a pomocných nadouvadel.

Jak vybrat montážní pěnu

Běžné typy montážních pěn lze aplikovat jen při teplotě nad bodem mrazu. Potřebujete-li v exteriéru vyplnit dutiny nebo namontovat okna a dveře v zimním období, zvolte zimní pěnu, s níž můžete pracovat při teplotě až do -15 °C. V zimní variantě se vyrábí jak nízkoexpanzní, tak vysokoexpanzní montážní pěny.

Jak na zateplení střechy

Střechu můžeme zateplit tradičním způsobem – vkládáním izolace mezi a pod krokve. Izolace střechy provedená v jedné vrstvě izolace, pouze mezi krokvemi, je z hlediska energeticky úsporného zateplení nedostačující. Je třeba počítat s tím, že prvky v konstrukci střechy, jako např. krokve, jsou výraznými tepelnými mosty.

Jakou izolaci mezi krokve

Izolace mezi krokve a pod krokve se vkládá se mezi dřevěnou konstrukci krovu a následně i pod krokve v jedné nebo ve dvou vrstvách. Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů.

Jak zateplit starou střechu

Systémy pro zateplení

V tomto případě je třeba sundat starou krytinu a latě, položit záklop na krokve, spodní opěrnou desku, parozábranu a pak nosné trámky Isover a mezi ně standardní minerální izolaci. Následuje ochranná difuzní fólie, kontralatě a pak podstřešní latě, na které klademe střešní krytinu.

Jak dlouho tvrdne PUR pěna

Teplotní odolnost vytvrzené pěny od -30°C do +80°C. Přibližně po 10 minutách již nelepí, cca po 25 minutách lze pěnu řezat a cca po 3 hodinách zatížit. K úplnému vytvrzení dojde po 5 až 8 hodinách (všechny údaje vycházejí z teploty +20°C).

Jak správně aplikovat montážní pěnu

Před aplikací dózu s PÚ pěnou důkladně protřepejte (cca 30 vteřin) – lépe se promísí složky.Dózu držte při aplikaci vždy dnem vzhůru – uvnitř je plyn, který by v opačné poloze mohl uniknout.Připravte pracovní otvor co nejpřesněji – čím přesnější bude otvor, tím menší bude spotřeba pěny.

Jaký je rozdíl mezi PUR pěnou a studenou pěnou

Studená (HR) pěna

Vzniká stejnou technologií jako PUR pěna, s tím rozdílem, že se vyrábí za studena. Díky tomu HR pěna získává lepších vlastností. Oproti PUR matracím mají matrace ze studené pěny jemnější strukturu, vyšší životnost, jsou pružnější, tvarově stálejší s vysokou odolností proti proležení.

Jak dlouho schne montážní pěna

Teplotní odolnost vytvrzené pěny od -30°C do +80°C. Přibližně po 10 minutách již nelepí, cca po 25 minutách lze pěnu řezat a cca po 3 hodinách zatížit. K úplnému vytvrzení dojde po 5 až 8 hodinách (všechny údaje vycházejí z teploty +20°C).

Čím nejlépe zateplit střechu

Materiály skelných izolací jsou oproti kamenným měkčí, díky tomu ideálně kopírují nerovnosti a minimalizují tak tepelné mosty vlivem netěsností mezi izolací a krokví. Jako další vrstvu izolace pod krokve můžeme použít opět materiály Isover (Orsik, Orset, Uni). Modul zde volíme dle rozměru materiálu, a to 600 či 625 mm.

Jaký typ zateplení je nejlepší pro šikmou střechu

Zvoleným tepelně izolačním materiálem je pěnový polyuretan. Pěnový polyuretan má nejlepší tepelně-izolační vlastnosti ze všech používaných materiálů a již při relativně malých tloušťkách izolační vrstvy lze vyhovět současným požadavkům na zateplení šikmých střech. Polyuretan však nabízí velkorysá řešení i do budoucna.

Jak správně zateplit půdu

Jako izolaci doporučujeme v tomto případě použít rolovaná minerální vlákna s předem nakašírovanou ochranou proti prachu, ze sortimentu Isover např. Domo Comfort. Zajímavějším řešením při zachování tepelně izolačních, odkladových a zároveň pochozích vlastností půdy je ale kombinace minerální vaty s pěnovým polystyrenem.

Jak dlouho vydrží montážní pěna

Zde je vždy u PU pěn upozornění, že pěna není po vytvrzení odolná vůči UV záření. V průběhu roku v jednotlivých ročních obdobích se tato odolnost mění podle intenzity UV záření. Odolnost PU pěn je tedy přímo závislá na době expozice na přímém slunci, uvádí se obvykle od 14 dnů do 3 měsíců.

Jakou pěnu na matrací

Všeobecně potom platí, že nejlepší je vybírat si z matrací s co nejvyšší hustotou pěny. Ideální typ tedy představuje pěna s hustotou 55 kg/m3 a s menším odporem proti stlačení. Taková pěna je velmi pohodlná a zůstává tvarově stálá dlouhá léta.

Co je PUR matrace

Polyuretanová pěna je materiál antialergický, který nepodporuje výskyt roztočů, plísní a bakterií. V porovnání s jinými materiály má však nižší vzdušnost (nehodí se pro vlhčí prostředí) a rychleji se opotřebovává. Obecně platí, že kvalita a doba použití takové matrace je přímo úměrná její výšce.

Jakou teplotu vydrží montážní pěna

Většinu zimních montážních pěn lze aplikovat až do -15°C. Pěna rychle tvrdne a po vytvrzení je mrazuvzdorná až do -40°C. MULTI KLEBER je označení pro řadu polyuretanových lepidel výrobce Den Braven. Jedná se o speciální hmotu na rozmezí montážních pěn a lepidel.

Jak správně izolovat střechu

Střechu můžeme zateplit tradičním způsobem – vkládáním izolace mezi a pod krokve. Izolace střechy provedená v jedné vrstvě izolace, pouze mezi krokvemi, je z hlediska energeticky úsporného zateplení nedostačující.

Jak se zatepluje půda

Jako izolaci doporučujeme v tomto případě použít rolovaná minerální vlákna s předem nakašírovanou ochranou proti prachu, ze sortimentu Isover např. Domo Comfort. Zajímavějším řešením při zachování tepelně izolačních, odkladových a zároveň pochozích vlastností půdy je ale kombinace minerální vaty s pěnovým polystyrenem.

Jak řezat izolační vatu

Pro řezání minerální vaty existuje speciální nůž s cca 350 mm dlouhou vlnitou čepelí. Nůž se hodí nejen na řezání desek, ale i minerální vaty v rolích. Práci s vatou velmi usnadní, jeho cena přitom začíná na pouhých 100 Kč.

Jak dlouho schne PUR pěna

ZiMnÍ pĚnA

Doba vytvrzení při teplotě 0°C je 5 až 7 hodin, při teplotě -10°C je 8 až 10 hodin.

Čím natřít montážní pěnu

Na povrch pěny nebo polystyrenu se většinou ještě nanáší další stěrka, cement nebo stavební lepidlo. Většinou se používají akrylátové (vodouředitelné) emaily, kterými se se povrch finálně upraví. V případě, že je povrch přetažen stavebním lepidlem apod.

Jak správně zateplit

Prvním krokem k zateplení fasády je montáž zakládacích soklových lišt, do kterých vložíte izolační desky. Izolační desky lepte na terče pomocí stěrkového tmelu a postupujte vždy odspodu, nahoru. Izolační fasádní desky byste měli dávat na vazbu, stejně jako třeba cihly.