Jak nejlépe oloupat červenou řepu?

Jak Odšťavnit červenou řepu

Odstředivý odšťavňovač: Zpracuje řepu bez problémů a nevyžaduje žádné zvláštní přípravy. Horizontální šnekový odšťavňovač: Nakrájejte řepu na užší hranoly, odšťavní se lépe. Vertikální šnekový odšťavňovač: Nakrájet řepu na užší hranoly je nutností, protože vertikály jsou více náchylné k poškození tvrdými surovinami.

Jak spotřebovat červenou řepu

Stejně jako u vařené řepy, pečenou řepu můžete upéct předem ve větším množství a neoloupanou uchovávat pár dní v lednici. A stejně jako vařenou řepu, i pečenou řepu lze použít do salátu, do polévky, na naložení do zálivky nebo třeba do rychlých těstovin k večeři.
ArchivPodobné

Jak nejlépe zavařit červenou řepu

Oloupanou červenou řepu nakrájíme na kostky a rovnáme do zavařovacích sklenic, nejlépe opatřených šroubovacím uzávěrem. K plnění sklenic se nám bude hodit nálevka, abychom nezabarvili skleněné okraje. Můžeme přidat několik plátků čerstvého křenu. Řepu zalijeme nálevem, opět pomocí nálevky.

Jaké koření na červenou řepu

Příprava červené řepy není složitá. Vyžaduje koření jako je tymián, oregano nebo koriandr – chuť krásně zvýrazní a tyto bylinky mám na zahradě nebo doma za oknem po ruce.

Jak dlouho vařit červenou řepu před Zavařováním

Červenou řepu důkladně omyjeme, dáme na 30 minut vařit do vroucí vody. Potom ji rychle studenou vodou zchladíme a oloupeme. Malé řepy můžeme nechat vcelku, větší nakrájíme na plátky nebo proužky. Naplníme do sklenic, zasypeme malým množstvím koření, proložíme kolečky křenu a zalijeme svařeným nálevem.

Jak ochutit červenou řepu

Rozhodně nešlápnete vedle, když k ní přidáte vařenou, nakládanou nebo čerstvou hrušku, jablka nebo křen. Pečená červená řepa se pak hodí k další pečené zelenině, jako je brambor, dýně, mrkev, petržel, celer nebo batáty. Dochutit ji můžete koprem, česnekem, anýzem, pomerančovou kůrou nebo olivovým olejem.

Jak uložit červenou řepu

Ideální skladovací podmínky pro červenou řepu

Ideální teplota pro uskladnění je 0°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%. Při správné teplotě a vlhkosti vydrží zhruba 3 až 5 měsíců.

Jak se dělá nálev na červenou řepu

Nálev: 1 l vody, 3,5 dl 8% octa, 100 g cukru a 40 g soli. Červenou řepu důkladně omyjeme, dáme na 30 minut vařit do vroucí vody. Potom ji rychle studenou vodou zchladíme a oloupeme.

Kdy vytáhnout červenou řepu

S její sklizní příliš nespěchejte, počasí si ale ohlídejte a skliďte ji těsně před tím, než začnou první mrazíky. Namrzlé bulvy sice můžete zužitkovat, ale k uskladnění se příliš nehodí. Jestli to jen trochu půjde, vyberte si ke sklizni červené řepy slunné a suché počasí. Bulvy červené řepy vytáhnete z půdy snadno.

Jak zmrazit červenou řepu

Předtím, než ji do mrazničky dáte, je vhodné ji předem krátce povařit. Malé bulvičky je možné jen blanšírovat ve vroucí vodě. Po vychladnutí řepu vložte do sáčku nebo obalte fólií a zamrazte až na půl roku.

Čím hnojit červenou řepu

Necháme růst rostlinky s nejtmavšími lístky. V průběhu vegetační doby (pohybuje mezi 60 a 120 dny) porost řepy přihnojíme prosetým vyzrálým kompostem nebo zkvašenými slepičinci. Ovšem nikdy ne později než zhruba 35 dní před předpokládanou sklizní. Záhon s červenou řepu pravidelně kypříme a odplevelujeme.

Co zamrazit na zimu

Nejvhodnější je mladá křehká zelenina, mladé klíčky a výhonky a samozřejmě bylinky. Zmrazit můžete hrášek, fazolové lusky, chřest, špenát, mangold, brokolici, květák, karotku, celer, kořenovou petržel, cukrovou kukuřici, papriky.

Jak uchovat řepu

Ideální skladovací podmínky pro červenou řepu

Ideální teplota pro uskladnění je 0°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%. Při správné teplotě a vlhkosti vydrží zhruba 3 až 5 měsíců. Nejlepší je sklep, ovšem i lednice je vhodným místem pro uskladnění červené řepy.

Jak daleko od sebe sázet červenou řepu

Semena vyséváme v řádcích vzdálených 30 až 40 cm od sebe. Rostlinky protrháváme na vzdálenost 8, nejvýše 10 cm. Jen tak se vyvinou stejnoměrně veliké bulvy. Během vegetace porost řepy přihnojujeme plným hnojivem, uzrálým kompostem nebo rostlinnými výluhy.

Kdy zasít řepu

Červenou řepu vysévejte od poloviny dubna do konce května. Když ale chcete sklízet lahodně menší bulvičky, vysejte semínky až později. Semena vysévejte v řádcích vzdálených zhruba 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2-4 cm. Po vysetí opatrně řádky přihrňte, přišlápněte a zalijte.

Jak správně Zamrazovat

U zamrazování platí, že bychom měli zamrazovat vždy jen čerstvé potraviny. Například u ovoce a zeleniny je ideální zamrazovat hned po sklizni. Když se naopak pustíte do mrazení jídla, které jste právě uvařili, vždy ho nejprve nechte vychladnout na pokojovou teplotu.

Jak zmrazit čerstvý kopr

Mražení v sáčcíchNejdůležitější je čerstvost. Ujistěte se, že zamrazujete jen čerstvé a svěží kousky kopru. Před zamražením je umyjte a vysušte.Kopr vložte do sáčků. Ideálně tak, aby v každém sáčku byla přibližně jedna porce kopru.Takto připravený kopr stačí vložit do mrazničky. Skladovat jej můžete až rok.

Kdy se vytahuje řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Jak sázet červenou řepu

Červená řepa nemá zvláštní nároky na půdu, nesnáší jen půdy kyselé a štěrkovité. Je typickou rostlinou druhé tratě, pěstujeme ji tedy po raných zeleninách hnojených chlévským hnojem (např. po bramborách). Semena vyséváme v řádcích vzdálených 30 až 40 cm od sebe.

Co nesmí do mrazáku

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

V čem skladovat vývar v mrazáku

Zeleninové a masové vývary ‒ My máme vývar v mrazáku vždy, protože ho rádi využíváme při vaření. Můžete je mrazit v tvořítkách na led, v krabičkách, ale i v pevných zip sáčcích. Když z nich vymáčknete vzduch a budete vývar mrazit „naležato“, ušetříte hodně místa a bude se vám později i dobře rozmrazovat.

Jak udrzet kopr cerstvy

Čerstvý celé měsíce

Typickým způsobem je zamrazení. Je to poměrně účinná metoda, není však jediná. Optimálnější možností, jak mít kopr po ruce ještě i po konci období jeho růstu, je ve skleněných nádobách v lednici.

Jak zpracovat čerstvý kopr

Použití v kuchyni:výborně se hodí k rybám, ale dát jej můžete i k bílému masu nebo k hovězímu.skvělý je do dresinků a dipůdo smetanových omáček.a samozřejmě ideální je přidat k nakládané zeleniněvždy ho ale přidávejte až na konec, takřka před samotným podáváním.

Co nepatří do mrazáku

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Jaká jídla se dají zamrazit

Mrazit se vyplatí maso, ryby, uzeniny. Nikdy je však nedávejte do nádoby spolu s přílohou. Právě brambory, těstoviny i rýže totiž na mrazení vhodné nejsou. Stejně jsou na tom jídla, která obsahují smetanu, jogurt či mléko.