Jak se pozná kvalitní burčák?

Jak silný je burčák

Výborně se tak pročistí celý organismus. Procento alkoholu obsažené v tomto nápoji je kolem 6%.

Jak poznat zkažený burčák

3. Barva by měla být mléčně bílá až světle žlutá (u burčáku z bílých hroznů), narezlý až průhledný vzhled mohou být prvními ukazateli falšování, tedy ředění vodou. Naopak tmavý (nahnědlý) odstín může poukazovat na už příliš prokvašený nápoj nebo na přidání jablečného moštu.
ArchivPodobné

Jak urychlit kvašení burčáku

Postupně, když kvašením alkohol dosáhne hodnoty asi 4 %, začíná nápoj "bouřit". Urychlit – zahřátím např. vystavením slunci nebo ponořením PET do teplé vody.

Jak správně pít burčák

Dávkujte si ho po troškách. Ačkoli jde o alkohol, burčák rozhodně zdravý je, pokud se ovšem pije v přiměřeném množství. Dávka odpovídající množství krve u dospělého člověka, což je 4,5–6 litrů, se určitě nemá vypít během jednoho večera, ale v průběhu celé sezóny, která podle zákona trvá od 1. srpna do 30.
Archiv

Jak dlouho vydrží burčák v lednici

Skladováním burčáku v lednici zpomalíme proces kvašení a vydrží tak déle sladký a v kondici. Čtyři dny v lednici by měl zvládnout, pokud dodržíte podmínku přístupu vzduchu. Jestli máte rádi přísnější burčák, můžete ho nechat kvasit při pokojové teplotě tak dlouho, než vám bude chutnat, třeba i do druhého/třetího dne.

Kdy je červený burčák

U nás se začíná vyrábět z odrůd Irsai, Oliver, Müller Turgau, a poté se dostanou na řadu lahodné bobule jako Veltlínské zelené, Muškát moravský a Chardonnay. Během druhé poloviny září mají svou hlavní sezónu modré odrůdy, ze kterých se vyrábí růžový nebo červený burčák.

Jak dlouho vydrží v lednici burčák

Skladováním burčáku v lednici zpomalíme proces kvašení a vydrží tak déle sladký a v kondici. Čtyři dny v lednici by měl zvládnout, pokud dodržíte podmínku přístupu vzduchu. Jestli máte rádi přísnější burčák, můžete ho nechat kvasit při pokojové teplotě tak dlouho, než vám bude chutnat, třeba i do druhého/třetího dne.

Jak dlouho nechat kvasit burčák

Mladé víno pracuje, jeho teplota stoupá a to naznačuje, že se začíná blížit stádium nejkvalitnějšího burčáku. . Burčák necháváme kvasit cca 10 – 15 dní dle teploty v místnosti. Potřebné množství již hotového burčáku poté stáčíme do lahví a ihned jej můžeme začít konzumovat.

Jak zastavit kvašení burčáku

Podchlazení je určitě zaručený způsob, jak kvašení zastavit. A navíc při malém množství vína je to způsob velmi jednoduchý. Jenže až se víno dostane zpět na běžnou teplotu, tak se fermetace zase rozběhne… Takže já chápu podchlazení vína jen jako prostředek k dočasnému pozastavení kvašení.

Jak zmrazit burčák

Burčák v obľúbenej kvalite dáme do fliaš, zatvoríme a dáme do mrazničky. Vhodné sú 0,3 alebo 0,5 litrové, alebo proste také, aké skonzumujeme na jeden raz. Pretože burčáková sezóna je krátka a tento mok nám chutí, pristupujeme k jeho zachovaniu. Keď dostaneme chuť, rozmrazíme pri izbovej teplote a hneď vypijeme.

Jak převážet burčák v autě

Ideální je tedy převážet a skladovat burčák v plastové nádobě, která není úplně plná. Volný prostor je na unikající oxid uhličitý. Zátku nedotahujte zcela, ale nechte tak, aby mohl přetlak CO2 volně unikat a nedošlo k natlakování nádoby.

Na co je dobrý burčák

Burčák má přímo léčivé účinky na zažívání (především ten ve druhé fázi), podporuje srdeční činnost a působí blahodárně třeba i na pokožku. Lidová moudrost praví, že bychom měli v sezóně vypít tolik burčáku, kolik máme krve.

Jak zacházet s burčákem

Nejlepší je burčák ihned po zakoupení vypít, popřípadě ho vypít maximálně druhý den. Pokud si jej koupíte v tom nejlepším, není na co čekat a je ho potřeba vypít ihned. Jakmile se přehoupne do fáze, kdy již převládá alkohol nad cukrem, většinou již není tak dobrý.

Co se hodí k burčáku

Burčák je vyhlášenou sezónní specialitou a užívat si ho můžete také v kuchyni. Tento nápoj je možné používat všude tam, kde přikyselujete a přislazujete pokrmy, tedy například do svíčkových nebo rajských omáček a do různých dipů. Burčák umožňuje opravdu originální začlenění do nejrůznějších jídel.

Jak dlouho vydrží otevřený burčák

Skladováním burčáku v lednici zpomalíme proces kvašení a vydrží tak déle sladký a v kondici. Čtyři dny v lednici by měl zvládnout, pokud dodržíte podmínku přístupu vzduchu.

Proč se s burčákem Netuka

Blahodárně působí na zažívací ústrojí (díky kyselině pantotenové), na nervovou soustavu i na pleť (kyselina nikotinová a nikotinamid). Je to zkrátka přímo elixír zdraví! Ale pozor, určitě si pamatujte, až ho příště budete pít, že burčákem se neťuká!

Kdy se pije burčák

Jedná se o období od 1. srpna do 30. listopadu příslušného kalendářního roku. V srpnu se obvykle jedná o burčák z hroznů, které jsou dovážené ze Slovenska či Maďarska.

Kdy končí burčák

Burčák musí být vyroben pouze z hroznů vypěstovaných a zpracovaných v České republice. Burčák se může prodávat pouze od 1. srpna do 30. listopadu.

Co se hodí k bílému vinu

Bílé víno podáváme ke světlým masům (drůbeží, telecí, rybí, plody moře), světlým omáčkám, zeleninovým salátům a většině sýrů. Červené víno se zase hodí k tmavým masům, kořenitým jídlům, těstovinám a sýrům s výraznou chutí.

Kdy je nejlepší burčák

Štáva z hroznů se nechá rozkvasit, je to tedy částečně zkvašený hroznový mošt, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Burčák se smí prodávat od 1. srpna do 30. listopadu, ale jeho hlavní sezóna je v září.

Co se hodí k vínu Pálava

Víno Pálava a párování s pokrmy

Perfektně doplní pokrmy z bílého masa (kuřecí, krůtí, králičí) či ryb a mořských plodů. Pálavu si vychutnáte i s paštikou, silně kořeněnými pokrmy jako například indické kari a s masem se sladkým kořením (skořicí, badyánem).

Jaký sýr k červenému vinu

Sýry s bílou plísní vhodně doplní všechny odrůdy červených vín. Sýry s modrou plísní je ideální kombinovat se zralými červenými víny. Polotvrdé a polotuhé sýry lze zkombinovat se suchými bílými víny anebo středně plnými červenými víny. Tvrdé sýry naopak nejlépe vyniknou se suchými svěžími bílými víny.

Jaký sýr k bílému vinu

K pařeným sýrům se hodí výraznější bílá vína. Kozí a ovčí sýry si skvěle rozumí s ovocnými bílými nebo růžovými víny. Sýry typu romadúr neb uzený sýr je vhodné doprovodit mladými jakostními víny. Tavený sýr se může kombinovat s lehkými suchými víny.

Jaký sýr k červenému vínu

Sýry s bílou plísní vhodně doplní všechny odrůdy červených vín. Sýry s modrou plísní je ideální kombinovat se zralými červenými víny. Polotvrdé a polotuhé sýry lze zkombinovat se suchými bílými víny anebo středně plnými červenými víny. Tvrdé sýry naopak nejlépe vyniknou se suchými svěžími bílými víny.

Proč se k vínu podává sýr

Tučné sýry skvěle ladí se sladšími víny

Sladkost ve víně pomáhá vyvážit specifické aroma v sýru a zklidňuje ho. A podobně, "vůně" sýru pomůže vyvážit sladkou chuť vína.