Jak se tvaruje túje
Se střihem se může začít už první rok po zasazení, ale v roce jedna a dva se zastřihávají jen špičky. V dalších letech se doporučuje zastřihávat túje jednou až dvakrát ročně. Můžete je zastřihávat jak do výšky, tak i do šířky. Túje lze také velmi snadno tvarovat do tradičních i velmi bláznivých tvarů.
Archiv
Jak a kdy stříhat túje
Túje je ideální stříhat alespoň dvakrát do roka. První období nastává v červnu, kdy se odstraní převážně přečnívající výhonky. Druhý a větší řez se provádí na podzim. Tehdy je potřeba určit finální tvar rostlin a zabránit jejich rozrůstání nechtěnými směry.
Archiv
Jak stříhat túje aby rostly
Túje stříháme cca 2-3x ročně ze stran, vrchol necháváme dorůst do požadované výšky, až potom zastřihneme. Pokud chcete extra hustý plot, sestřihněte i vrchol, ten se pravděpodobně rozvětví na dva. Ideální je provést první řez na jaře v dubnu, druhý letní řez v červnu a poslední na konec srpna – září.
Čím stříhat túje
Vhodnou pomůckou jsou pro střih tůjí elektrické nůžky na živý plot. Elektrické nůžky je nejlepší vybírat podle recenzí. Užitečný je i napnutý provaz, který vám pomůže udržet správnou výšku i rovnou hranu. Pokud máte všechny potřebné pomůcky, stačí se už jen zamyslet nad požadovaným tvarem.
Archiv
Kdy sekat túje
Zastřihnout je můžete jak na výšku, tak na šířku. Nejčastěji voleným časem pro řez tújí je období od konce června a v srpnu. Tedy období, kdy slábne tok mízy a zároveň nové přírůstky ještě do zimy dobře vyzrají. Ale ještě vhodnější termín je období od začátku podzimu do předjaří.
Jak urychlit růst tújí
Nelitujte poškozených kořenů, keře a stromy si rychle vytvoří další, které je pomohou lépe ukotvit v zemi a dodají jim potřebnou sílu pro následný růst. Takové rostliny se i mnohem lépe adaptují, neboť dokáží vodu a živiny z okolní zeminy využít skutečně na maximum.
Jak škodí túje
Túje jsou totiž extrémně žíznivé jehličnany. Na suchém pozemku, kde moc neprší, se s ostatními rostlinami porvou doslova o každičkou kapku. Kdo je někdy sázel, prý si mohl všimnout kromě kotevních kořenů i té jemné a husté sítě tenkých kořínků, pomocí které získávají každou vodu, kterou mohou.
Jak zachránit uschlou tújí
U starších tújí se objevuje reznutí hlavně v důsledku nedostatku živin v půdě. Po letech se země vyčerpá a vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny hodně citlivé na nedostatek hořčíku, je třeba ho do půdy dodat. Většinou zabere takzvaná hořká sůl, která hořčík obsahuje.
Jak daleko od plotu sázet túje
Co se dá v takovém případě dělat ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků.
Co vysadit po Tujich
Předem si ale ujasněte, co přesně od něj čekáte. Hledáte-li stálezelený keř, vsaďte na střemchu, zimostráz či hlohyni. Pokud má plot jen opticky oddělit zahradu a zpestřit ji, vysaďte nižší keře jako mahonii nebo kalinu.
Co škodí Tújím
Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou.
Proč hnědnou Thuje
Příčin hnědnutí a zasychání tují může být opravdu mnoho, a tak je často nesnadné přesně určit důvod. Nejčastěji bývá příčinou reznutí tují sucho, napadení houbami, vliv posypových solí, molovka thujová nebo hniloba kořenů.
Co zasadit pod túje
Zaměřte se především na preferovanou pozici a základní živiny pro růst. Budou tady skvělé například brusinky. Cítí se dobře ve stínu, díky čemuž se nemusíte bát umístění pod keřem. V jejich společnosti se také budou cítit skvěle lilie, rododendrony nebo hortenzie.
Jak omladit túje
Zahradnice radí: "Na zimu přihnojit a přikrýt organickým materiálem. Můžete vystříhat poškozené větve a pokud jsou rány větší, zamazat je štěpařským voskem."
Proč tu je rezavý
U starších tújí se objevuje reznutí hlavně v důsledku nedostatku živin v půdě. Po letech se země vyčerpá a vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny hodně citlivé na nedostatek hořčíku, je třeba ho do půdy dodat. Většinou zabere takzvaná hořká sůl, která hořčík obsahuje.
Jak daleko od plotu túje
Co se dá v takovém případě dělat ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků.
Co škodí Tujim
Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou. Když začnou reznout túje, měl by si člověk zahrát na Sherlocka Holmese.