Jak velký truhlík na rajčata?

Jak velký Truhlik na rajčata

K výsadbě vám bude stačit prakticky jakýkoliv květináč, do kterého se vejdou sazenice (postačí květináč o průměru cca 20 cm). Díky úspoře místa jsou velmi oblíbené například parapetové nebo závěsné květináče. U tyčkových rajčat je třeba počítat s tím, že tato odrůda potřebuje pro svůj zdravý růst dostatečný prostor.
Archiv

Jak velký květináč na Balkonova rajčata

Rajčata potřebují dostatek vody i půdy. Ideální květináč pro jedno rajče je o velikosti 40*40 cm , tedy 18l půdy pro jednu rostlinku. Jako vždy doporučuji samozavlažovací květináče. S normálním květináčem budeme mít úrodu také, jen budete muset víc kontrolovat zálivku.
Archiv

Jak sázet rajčata do truhlíku

Rajčata sázejte hlouběji, než rostla v květináči a mírně zešikma. Stonek ještě prokoření. Při kombinované výsadbě si nezapomeňte označit odrůdy nebo minimálně použít rozlišovák (barevný provázek) u keříčkových a tyčkových rajčat. Do truhlíků vysazujte drobná rajčata, která nevyžadují oporu.
Archiv

Jak velký květináč na keříčková rajčata

Používejte opravdu velké květináče

Pro jednu rostlinu potřebujete květináč, který má alespoň 30 cm2 – lepší je ale 60 cm2 na jednu rostlinu. Někteří zahradníci navrhují pěstovat ve stejném květináči také bylinky. Avšak je to asi věc názoru, protože rajčata potřebují konzistentní množství vlhkosti.
Archiv

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jak často zalévat rajčata v květináči

Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby.

Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.

Co s velkým množstvím rajčat

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co zasadit k rajčatům

Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.

Jak často se hnojí rajčata

Rajčata. Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.

Co s přebytkem rajčat

Rajčata se dají i zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ radí Alice Kouřilová. Klasikou, jak využít přebytky rajčat, je zavařování.

Co s rajčaty na zimu

Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava. Ideální jsou zralé a sladké plody i cherry rajčata. Ty větší opařte horkou vodou, následně prudce zchlaďte, zbavte slupky, nakrájejte na menší kousky a vložte do plastových krabiček či sáčků, které jsou vhodné do mrazničky.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jaké je nejlepší hnojivo na rajčata

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Čím je nejlepší hnojit rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Jak zpracovat velké množství rajčat

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Jak se loupou rajčata

Připravíme si rajče (rajčata), hrnec s vodou, pěnovačku a případně nožík. Vodu v hrnci přivedeme k varu. Z rajčete odstraníme zbytek stopky a jeho spodní stranu nařízneme do kříže. Pro snadnější stáhnutí slupky z rajčete jej nakrátko ponoříme do vroucí vody a počítáme do 8 až 10, dokud se naříznutá slupka nezkroutí.

Jak uchovat rajčata co nejdéle

Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.

Co skodi Rajcatum

Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Jak nejlépe zpracovat rajčata

Nejoblíbenější formou zpracování rajčat je kečup a rajčatová polévka. Ale to není vše, co se s těmito voňavými červenými plody dá dělat. Existuje několik způsobů, jak si doma udělat bohaté rajčatové zásoby na mimosezónní měsíce. Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava.

Jak dlouho se vaří rajčata

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.

Proč loupat rajčata

Přichází ale otázka, proč bychom rajčata vlastně měli loupat. Má se to tak, že je vlastně loupat vůbec nemusíte, pokud vám nevadí malé ruličky ze slupek, které se jako jediné nerozvaří ani po dlouhém vaření. Navíc slupka obsahuje mnohem víc lykopenu, což je silný antioxidant, kterého se odstraněním slupky zbavujete.

Proč nedávat rajčata do ledničky

Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti. Chlad také ničí buněčné membrány rajských jablíček, a tím se jejich dužina stává moučnatou.