Kam zasadit mochyni?

Kam zasadit Physalis

Mochyně mají rády hodně živin (půdu obohacenou hnojem), hodně slunce a teplo, jsou totiž doma v tropické Jižní Americe. Mně se osvědčilo je pěstovat před jižní zdí domku. V průběhu července a srpna se mochyně hodně rozroste a rozvětví a je třeba ji přivázat k opoře (třeba k bambusové tyčce).

Kde pěstovat mochyni

Mochyni pěstujeme podobně jako rajčata. Vyžaduje umístit na slunnou stranu záhonu nebo zahrady. Daří se jí v hluboce zrytých půdách, které jí poskytnou dostatečný prostor a živiny. Semínka vyséváme do chráněných prostor již v únoru.
Archiv

Která mochyně je jedlá

Mochyně mexická (Physalis Ixocarpa) je u nás méně známá, ovšem ve své domovině velmi oblíbená. Její plody se užívají jako zeleniny, jsou světle žluté, zelené či fialové a jejich váha dosahuje 30–60 g.

Jak nechat dozrát mochyně

Vděčná bude za pravidelné přihnojování. Plody sklízíme na podzim a uložíme je v chladu a suchu, kde vydrží i několik měsíců. Pokud nejsou před příchodem prvních mrazíků plody dozrálé, můžeme úrodu sklidit a nechat dozrát na okenním parapetu, případně přesadíme celou rostlinu do nádoby a plody sklidíme po dozrání doma.

Kdy zasadit mochyně

Sazenice mochyně mají stejnou pozici v osevním postupu jako rajčata. Před výsadbou je třeba záhon pohnojit, ovšem stačí i jen kvalitní kompost. Ven můžeme mochyni vysazovat až po polovině května – po ledových mužích. Semena mochyně vyséváme do truhlíků v březnu až dubnu.

Jak se suší mochyně

Sušení mochyně

Její sušení je velmi snadné: větvičky trháme v době, kdy jsou lampiónky dostatečně vybarvené, většinou koncem září či počátkem října. při sušení pověsíme větvičku ve stejném směru jako rostla v přírodě – v opačném případě by vám uschlé lampiónky trčely nepřirozeně vzhůru.

Jak přezimovat mochyně

Přestože se na záhonu pěstuje mochyně peruánská jako jednoletka, zkuste ji přezimovat doma. Ještě před příchodem mrazů mochyni vyryjte a zasaďte do květináče (průměr volte raději větší) s běžným substrátem pro pokojové rostliny. Přes zimu ji mírně zalévejte a dopřejte jí co nejvíce slunce a světla.

Kdy se sází mochyně

Semena mochyně vyséváme do truhlíků v březnu až dubnu.

Jak rozmnožit mochyni

Pokud máte rostlin velké množství, je možné provádět rozmnožování odkopáním části vegetace. Tuto činnost provádějte také na jaře, do podzimu se můžete dočkat chutných plodů. Během vegetačního období, zvláště pak za sucha, pravidelně zalévejte a okolí rostlin zbavujte plevelů.

Jak pěstovat mochyně

Rostlina vyžaduje slunné polohy (polostín) a ochranu před větrem. Sazenice mochyně mají stejnou pozici v osevním postupu jako rajčata. Před výsadbou je třeba záhon pohnojit, ovšem stačí i jen kvalitní kompost. Ven můžeme mochyni vysazovat až po polovině května – po ledových mužích.

Jak se sází mochyně

Před výsadbou je třeba záhon pohnojit, ovšem stačí i jen kvalitní kompost. Ven můžeme mochyni vysazovat až po polovině května – po ledových mužích. Semena mochyně vyséváme do truhlíků v březnu až dubnu. Mochyni vysazujeme do sponu 80 × 100 cm.

Kdy stříhat mochyni

Mnohými odborníky na výživu jsou bobule mochyně peruánské považovány za superpotravinu, protože obsahují antioxidanty a podporují látkovou výměnu. Po sklizení, nejpozději pak na začátku listopadu, odstřihněte všechny zbývající výhony, kolem rostlin rozhoďte kompost a přikryjte chvojím.

Čím hnojit mochyni

Mochyni peruánskou někdo zbožňuje, jiný ji naopak nemusí. Rostliny potřebují výživnou půdu, proto na podzim zapravím do záhonu hnůj.

Kdy se seje mochyně

Ven můžeme mochyni vysazovat až po polovině května – po ledových mužích. Semena mochyně vyséváme do truhlíků v březnu až dubnu. Mochyni vysazujeme do sponu 80 × 100 cm. Sazenice můžeme nastlat bílou či černou netkanou textilií.

Kdy sadit mochyně

Teplomilná mochyně nesnese mráz, ven se vysazuje až v půli května. V té době můžete sazeničky zakoupit – ale nejsou ani zdaleka tak běžně k dostání, jako třeba rajčata nebo papriky. Když již koncem ledna nebo v únoru vysejete semínka, můžete si za oknem předpěstovat sadbu vlastní.

Jak sázet mochyně

Semena mochyně vyséváme do truhlíků v březnu až dubnu. Mochyni vysazujeme do sponu 80 × 100 cm. Sazenice můžeme nastlat bílou či černou netkanou textilií. Ovšem do studeného pařeniště lze mochyni vysazovat již od konce dubna.