Kdy byla první pizza?

Kdy vznikla první pizza

Pizza v té nejjednodušší podobě vznikla už v dávné minulosti. Sama historie této placky sahá až do roku 500 př. n.l, kdy si v dobách Perské říše vojáci pekli chlebové placky na svých štítech. Ve středověku Řekové a Féničané pekli chlebové placky na horkých kamenech a kořenili je čerstvými bylinkami.
Archiv

Kdo udelal prvni pizzu

Dnes známá podoba pizzy pochází z italské Neapole, avšak její předchůdci pocházejí z Řecka (hlavními ingrediencemi byly sýr a olivy) a Egypta.

Kde se zacala péct pizza

Pizza, oblíbené jídlo spojované s Itálií, měla své předchůdce už ve starověkém Řecku a Egyptě. První pizzerie začaly v Itálii vznikat již na konci 17. století – pekly se v nich tehdy placky z kynutého těsta, na které se rovnaly další ingredience.
Archiv

Z jaké země pochází pizza

Prakticky je známá všude – doma, v restauracích, na ulici. Pizza je v podstatě pečený koláč italského původu, který se skládá z mělké chlebové krusty pokryté kořeněnou rajčatovou omáčkou (případně smetanou), sýrem a často dalšími dodatečnými ingrediencemi, jako je například klobása nebo olivy.
Archiv

Kde se vyrobila první pizza

Jak pizza vznikla Bylo to v úterý nebo ve středu, kdy začali lidé ve Starověkém Egyptě chystat ploché koláče. Ty velmi zachutnali, za nějaký čas se jejich móda rozšířila a nápad převzali Římané. Recept se postupně upravoval, až se z holých pečených placek stala placka obložená sýrem a dalšími ingrediencemi.

Kdy byla vymyšlená pizza

Oblíbená italská legenda vypráví, že pizza Margherita byla vymyšlena v roce 1889, kdy nejznámější neapolský pizzař dostal za úkol vytvořit pizzu na počest královny Margherity, která přijela navštívit město Neapol.

Kdo vymyslel pizzu Havaj

Pizzu havaj vymyslel v roce 1962 kanadský restauratér řeckého původu Sam Panopoulos z Ontaria, který rád experimentoval a ze zajímavosti chtěl zkusit spojení sladkého ananasu se slaninou.

Proč nepatří ananas na pizzu

Na pizzu patří plody moře a ne ananas

Prezidenti by neměli mít neomezenou moc,“ napsal. „Na pizzu bych doporučil plody moře,“ dodal prezident, který působil před nástupem do úřadu jako profesor politické historie. Osmačtyřicetiletý Jóhannesson byl zvolen prezidentem loni a mezi Islanďany je nesmírně populární.

Kdo dal ananas na pizzu

Ilustrační foto. V Kanadě zemřel ve čtvrtek ve věku 83 let restauratér Sam Panopoulos, jemuž je připisováno, že jako první dal na pizzu ananas. Na menu v jeho podniku se tato neobvyklá pochoutka objevila v 60. letech minulého století.

Jak se má jíst pizza

Rukama můžete jíst pizzu téměř všude. Výjimku tvoří luxusní restaurace, kde společenská etiketa doporučuje pizzu (stejně jako kuřecí stehna) jíst příborem. Pizza se má strávníkům podávat horká a rozkrájená na úhledné trojúhelníky od kraje do kraje.

Kdo vymyslel Hawaii

Každý, kdo alespoň někdy jí oblíbenou pizzu, musel narazit na takzvanou „Havaj“, která je s ananasem. Celosvětově legendární jídlo má i svého konkrétního stvořitele – byl jím Kanaďan řeckého původu Sam Panopoulos.

Co se pije k pizze

Ke klasické pizze Napoletana se nejlépe hodí lehčí červené víno s ovocným charakterem a dobrou kyselinkou, která pěkně vyváží chuť rajčat. Vyzkoušejte vína z odrůdy Barbera d'Asti, Sangiovese, Frappato. Šumivá vína nabízejí nejlehčí a nejpřesvědčivější přechod od piva k pití vína s pizzou.

Co jedí Italove

Mistři jí těstoviny jen vidličkou

Pokud si v Česku v restauraci objednáte těstoviny, místo nože k vidličce dostanete lžíci. Italové ale zvládají jíst i dlouhé těstoviny, jako jsou špagety, tagliatelle, linguine nebo makarony, pouze vidličkou. „V Itálii se k těstovinám i v restauracích dává jen vidlička.

Kdo vymyslel ananas na pizzu

Pizzu havaj vymyslel v roce 1962 kanadský restauratér řeckého původu Sam Panopoulos z Ontaria, který rád experimentoval a ze zajímavosti chtěl zkusit spojení sladkého ananasu se slaninou.

Jak se jí v Itálii pizza

Italové u své pravé pizzy příbor neuznávají a říkají, že se má jíst rukama, kdy se začíná od tenkého středu a pokračuje se až ke křupavým okrajům. Tento způsob je nejčastější a nejednoduší. Rukama můžete jíst pizzu téměř všude.

Jaké víno se hodí k pizze

Jaké víno se hodí k pizze

Vyzkoušejte vína z odrůdy Barbera d'Asti, Sangiovese, Frappato. Šumivá vína nabízejí nejlehčí a nejpřesvědčivější přechod od piva k pití vína s pizzou. Výborně osvěží zejména pizzu s krémovým nebo sýrovým základem. Vyzkoušejte Franciacortu, Lambrusco nebo Prosecco.

Na co si dát pozor v Itálii

Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.

Co to je Dolce Vita

Tento výraz je synonymem pro italský životní styl. Co to ale přesně znamená Radostný život plný jednoduchého luxusu. Je o prožívání obyčejných každodenních momentů.

Co je to coperto

Účtuje se zde za "prostření stolu", ke kterému patří jako základní nápoj džbán s vodou. Na jídelním lístku ho najdete pod názvem coperto či servizio a může to být třeba jedno euro na osobu. V případě, že na jídelním lístku není, očekává se od hostů, že obdobnou částku nechají obsluze navíc.

Jaké víno se hodí k těstovinám

Těstoviny s omáčky s rajčatovým základem – díky chuti rajčat jde ve výsledku o kyselejší omáčky, proto je vždy podávejme se středně plnými červenými víny. Vína, která nezvládnou tuto kyselost pak mají nevýraznou chuť. Dobře se hodí vína odrůd Cabernet Sauvignon, Grenache, Merlot nebo Sangiovese.

Kam v září k moři autem

I v září můžete vyrazit autem do Itálie, do Chorvatska, Slovinska, Černé hory, na Korsiku, letos velmi oblíbeného Polska k Baltu nebo na Rujánu v Německu.

Jak se tankuje v Itálii

v Itálii a Švýcarsku, jsou velmi populární samoobslužná čerpadla. Na italských pumpách jsou obvyklé stojany, jež přijímají bankovky – automat vydá množství paliva odpovídající vložené bankovce, proto je třeba se ujistit, že se nám vejde do nádrže, jinak nebudeme moci přebytek natankovat.

Kdy vychazi Dolce Vita

Dolce Vita

Číslo Datum, kdy bude časopis rozesílán
9/2023 7.9.2023
10/2023 5.10.2023
11/2023 2.11.2023
12/2023 30.11.2023

Jak jedí Italové

Italský oběd (pranzo) bývá vydatný a Italové mu věnují hodně času. Začíná obvykle předkrmem (antipasto), následuje první chod (primo), kterým bývá polévka, těstoviny nebo risotto, pokračuje se druhým chodem (secondo), kterým je masové nebo rybí jídlo a na závěr může ještě přijít dezert (dolci) nebo ovoce (frutta).

Co si dát k jídlu v Itálii

Pizza: typické italské jídlo.Lasagne: Vrstvené těstoviny z Itálie.Rizoto: Klasický hlavní chod.Ragu alla Bolognese: Italské národní jídlo.Gnocchi: Lahodné a jedinečné jídlo.Ravioli: Plněné těstovinové jídlo.Bagna Cauda: Klasická omáčka pro sváteční sezónu.Špagety Carbonara: Klasické italské těstoviny.