Bitcoin

W ciągu ostatniej dekady Bitcoin był najlepiej prosperującym aktywem na świecie, osiągając od groszy do tysięcy dolarów, osiągając rekordowy poziom 20 000 USD na koniec 2017 roku.

Przykładem jest Saifedean Ammous, profesor ekonomii i autor podstaw branżowych „The Bitcoin Standard”, zaobserwowano w październiku ubiegłego roku że Bitcoin (wówczas notowany na poziomie około 9000 USD) był o ponad 838 milionów procent wyższy niż pierwsza cena rynkowa aktywa, która była poniżej jednego centa.

Dziesięć lat temu sprzedano 5050 btc za 5,02 USD w pierwszej transakcji rynkowej za bitcoiny.

Dziś byłyby warte 42 171 792,50 USD.

Wzrost o 838078685%. https://t.co/yCvJ9TrrSn

– Saifedean Ammous (@saifedean) 12 października 2019 r

Byłoby uczciwie powiedzieć, że Bitcoin nie osiągnął gorszych wyników. Jednak według wiodącego ekonomisty i zwolennika kryptowalut aktywa mogłyby prawdopodobnie działać jeszcze lepiej, gdyby odpowiednie rozwiązania skalowania zostały wdrożone na czas przed poprzednim wzrostem..

Czy Bitcoin byłby wyższy, gdyby był skalowany??

W tweet opublikowany w poniedziałek, Jeffrey A.Tucker – pisarz ekonomiczny ze Szkoły Austriackiej, gałęzi myśli ekonomicznej, która jest znana ze swojej skłonności do przyciągania twardych pieniędzy, takich jak złoto (a czasem Bitcoin) – napisał:

Nie jestem pod wrażeniem ceny BTC 6 tysięcy dolarów. Byłem zdumiony, gdy rzecz osiągnęła 30 dolarów. Ale czy możesz sobie wyobrazić dzisiejszą cenę, gdyby przedmiot był odpowiednio wyskalowany?

Nie jestem pod wrażeniem ceny BTC 6 tysięcy dolarów. Byłem zdumiony, gdy rzecz osiągnęła 30 dolarów. Ale czy możesz sobie wyobrazić dzisiejszą cenę, gdyby przedmiot był odpowiednio wyskalowany?

– Jeffrey A Tucker (@jeffreyatucker) 30 marca 2020 r

Nastąpiło to wkrótce po tym, jak Tucker wyjaśnił w finansowanym przez państwo rosyjskim mediach RT, że podróż Bitcoina do głównego nurtu została poważnie utrudniona, ponieważ „nie została odpowiednio skalowana”. Ekonomista szczególnie przytoczył swoje zdanie, że zbyt niewielu konsumentów i handlowców wykorzystuje tę technologię.

Chociaż tweet Tuckera spotkał się z dużą sympatią, podkreśloną przez prawie 1000 polubień, wielu członków społeczności Bitcoin szybko odrzuciło ten sentyment.

Wielu uważało niepowodzenie „skalowanych” widełek Bitcoin, takich jak BCH i BSV, jako idealny przykład w punktach; rzeczywiście, pomimo dużych rozmiarów bloków, te dwa aktywa cyfrowe nadal są sprzedawane po znacznie niższej cenie niż BTC. Prawdopodobnie było to nawiązaniem do komentarzy Tuckera z 2017 roku, kiedy to chwalił BCH jako „użyteczny” zasób cyfrowy.

Yan Pritzker, współzałożyciel usług finansowych BTC, rozwijający SwanBitcoin, nazywa Opinia Tuckera „poważnie wprowadzona w błąd”, wyjaśniająca, że ​​Bitcoin „prawidłowo skaluje się” prawdopodobnie poświęciłby wiele cech, które nadają kryptowalutom znaczną część jej wartości:

Jak wyobrażasz sobie system, który nie ma pozwolenia, ale w jakiś magiczny sposób przenosi każdą transakcję z Ameryki do Chin, aby dotrzeć do każdego węzła i skalować w nieskończoność. Wszystko. Wysoki. Wydajność. Systemy. Są. Wybudowany. W. Warstwy. Lub. Są. Całkowicie. Scentralizowane.

Michael Goldstein z Nakamoto Institute powiedział, że nawet przy 6000 USD, Bitcoin „skaluje się zgodnie z harmonogramem”, odnosząc się do faktu, że potencjał ekonomiczny BTC rośnie wraz ze wzrostem ceny.

Krótko mówiąc, niewielu zagorzałych Bitcoinerów zgodziło się z Tuckerem.

Skalowanie się dzieje

Nawet jeśli teza Tuckera jest nieważna, jasne jest, że podejmowane są próby skalowania flagowego łańcucha blokowego, choć nie tak szybko, jak chcieliby niektórzy.

Wiodącym rozwiązaniem jest Lightning Network – rozwiązanie do skalowania drugiej warstwy, które przenosi transakcje z podstawowego łańcucha bloków Bitcoin, aby umożliwić błyskawiczne, efektywnie bezpłatne i międzyłańcuchowe transfery. Wiele osób porównuje rozwiązanie do otwartej karty na pasku.

Na początku tego roku dział kryptograficzny firmy Square Crypto, o odpowiedniej nazwie Square Crypto, zaprezentował zestaw Lightning Development Kit (LDK), który pozwoli programistom na tworzenie „niestandardowych” integracji sieci w „łatwy, bezpieczny i konfigurowalny sposób” za pośrednictwem interfejsu API, aplikacji demonstracyjnych i innych narzędzi technicznych.

Zasadniczo powinno to sprawić, że integracja sieci Lightning z istniejącym lub rozwijającym się oprogramowaniem kryptowalutowym będzie znacznie łatwiejsza niż jest, a zatem powinna przyspieszyć przyjęcie rozwiązania skalującego z odpowiednim czasem.

Dokonuje się również postępu w zakresie tak zwanych podpisów Schnorr, które są rozwiązaniem kryptograficznym, które pozwoliłoby zmieścić więcej transakcji w każdym bloku Bitcoin, zwiększając w ten sposób liczbę możliwych transakcji na sekundę.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me