Bitcoin Black Swan

Istnieją różne odmiany krytyków kryptowalut. Są niedźwiedzie finansowe, które nie widzą na rynku długoterminowego potencjału wzrostu. Są też krytycy technologiczni, którzy twierdzą, że kryptowaluty to moda, a blockchain nie jest chwytliwym rozwiązaniem technologicznym, jakim czasami się wydaje. Istnieją ugruntowane interesy, takie jak banki, które obawiają się potencjału kryptowaluty do obalenia tradycyjnego systemu monetarnego. Istnieją rządowi podżegacze strachu, którzy obawiają się, że inwestorzy zostaną oszukani na zegarku lub pieniądze z podatków przemkną im przez palce.

Ci prorocy FUD (strachu, niepewności i wątpliwości na scenie krypto-memów) wszyscy mają swoje miejsce na zdrowym, funkcjonującym rynku. Zapewniają coś w rodzaju diabelskiego adwokata, który sprawdza niektóre z szalonych twierdzeń dotyczących technologii blockchain.

Jednak czarny łabędź należy do zupełnie innej klasy. Wydarzenie czarnego łabędzia dla Bitcoina lub ogólnie kryptowaluty to absolutnie najgorszy scenariusz – niszczycielski i nieodwracalny.

Bitcoin Black Swan

Dlaczego ważne jest, aby wziąć pod uwagę scenariusze czarnego łabędzia? Jeśli zwykli FUDsterowie zapewniają zdrowy poziom przycinania na całym rynku, prognostycy czarnego łabędzia zachowują się jak glebogryzarka. Ich funkcją jest założenie, że rynek ulegnie dewastującemu załamaniu i może być konieczne rozpoczęcie od podstaw – lub przeniesienie ogrodu w inne miejsce. Jeśli jest to nieuniknione, warto wiedzieć, czego się spodziewać. Porównaj to z właścicielem domu, który instaluje schron przeciwatomowy w piwnicy. Prawdopodobnie nie będzie to kiedykolwiek potrzebne, ale okropnie miło jest mieć.

Oto krótka ankieta dotycząca niektórych z najgorszych scenariuszy zagłady, z którymi kryptowaluta może się zmierzyć w miarę dojrzewania rynku.

Wydarzenie Black Swan

Najpierw zdefiniujmy, czym jest czarny łabędź, a czym nie. Termin pochodzi od finansisty i autora Nassima Nicholasa Taleba. Pisząc o kryzysie finansowym z 2008 r., Taleb zdefiniował wydarzenie czarnego łabędzia jako całkowicie nieprzewidywalne z góry o niszczycielskich konsekwencjach.

Pomysł jest względny, dodał Taleb. Wydarzenie z czarnym łabędziem niekoniecznie musi oznaczać uderzenie meteorytu lub erupcję wulkanu, która wszystko zakłóca. Można go zlokalizować, a czarny łabędź na jednym rynku może być złotą gęsią na innym. Na przykład powszechna porażka w sektorze kryptowalut z konieczności otworzyłaby miejsce w innych sektorach technologicznych i finansowych. Błąd, o którym mowa, to tylko czarny łabędź w stosunku do kryptowalut. Poniższe przykłady przedstawiają wydarzenia, które byłyby katastrofalne dla sektora kryptowalut – prawdziwe czarne łabędzie – które niekoniecznie muszą wiązać się z wydarzeniem, które wstrząsnęłoby światem, a nawet rynkiem finansowym w ogóle. Te wydarzenia miałyby konsekwencje w dużej mierze ograniczone do kryptosfery, ale mimo to byłyby katastrofalne.

Młot Regulacyjny

Bitcoin i inne kryptowaluty działają obecnie w bardzo szarej legalnej strefie. Podjęto wstępne kroki w kierunku uregulowania kryptowalut w USA.Przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut zostały nieco wyjaśnione, aczkolwiek po stronie dość wysokiego opodatkowania. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozostawiła pytanie, czy kryptowaluty są papierami wartościowymi w poszczególnych przypadkach.

Ale prawdziwy młot tak naprawdę nigdy nie spadł na świat kryptowalut. Zdecydowana większość giełd działa w przestrzeni pozaprawnej, z niewielkim nadzorem rządu lub bez niego. W rzeczywistości większość wiadomości regulacyjnych dotyczących giełd koncentruje się wokół tego, czy zostaną one całkowicie zakazane.

Ban Bitcoin

Czy rządy mogą zakazać Bitcoin ?

To daje nam konfigurację dla naszego pierwszego scenariusza wielkiego czarnego łabędzia – całkowicie miażdżącej presji regulacyjnej na kilku głównych rynkach naraz. Gdyby, powiedzmy, Stany Zjednoczone i Korea Południowa zdecydowały jednocześnie, że kryptowaluty powinny podlegać ścisłej regulacji, miałoby to natychmiastowy efekt mrożący na rynku..

Być może gorszym scenariuszem byłoby natychmiastowe zamknięcie lub zakazanie giełd, potencjalnie zamrożenie milionów dolarów w zbiorowych aktywach.

Ten scenariusz, jak na ironię, stoi w obliczu oryginalnej wizji założyciela Bitcoin, Satoshi Nakamoto, dotyczącej globalnej waluty bez granic. Ponieważ znaczna część bogactwa krążącego na rynku kryptowalut jest zamknięta na giełdach, a nie w prywatnych portfelach, a jednym z jedynych sposobów wejścia na rynek kryptowalut dla użytkowników komputerów bez ASIC do zaawansowanego wydobycia są giełdy bramek fiducjarnych, ich powszechne zamknięcie zablokować rynek.

Krytycy tego konkretnego scenariusza wskazują na przetrwanie przez Bitcoin poprzednich zakazów, takich jak ten wprowadzony wcześniej przez Chiny. Chiny są jednak notorycznie złym rynkiem testowym ze względu na wysoki poziom kontroli rządu centralnego i nieco chwiejną dynamikę rynku. Zamrożenie w USA lub Korei Południowej może być znacznie bardziej katastrofalne.

Katastrofalna awaria kodu

Innym możliwym zdarzeniem Black Swan może być ogromny błąd wykryty i wykorzystany w kodzie kryptowaluty. Zdarzyło się to już niedawno w przypadku mniejszych walut, takich jak Verge, które zostały poddane złośliwemu atakowi, który pozwolił hakerom wydobywać bloki o wyjątkowo niskim poziomie trudności i wyprowadzać z nich miliony dolarów. 51% ataków jest również przygnębiająco łatwych do przeprowadzenia na mniejszych monetach, jak niedawno omówiliśmy.

Bitcoin do obliczeń kwantowych

Obliczenia kwantowe: jakie zagrożenie stwarza dla Bitcoina?

Jednak jest mało prawdopodobne, aby zdarzyło się to w przypadku Bitcoin, scenariusz, w którym Bitcoin został pomyślnie wykorzystany, może spowodować kradzież miliardów, a w rezultacie załamanie się waluty. Choć obecnie nie jest to możliwe, obliczenia kwantowe są w drodze:

Zdaniem ekspertów ds. Bezpieczeństwa ogromna moc obliczeniowa komputerów kwantowych będzie w stanie złamać zabezpieczenia Bitcoin w ciągu 10 lat.

Jednak Bitcoin niezliczoną ilość razy udowodnił, że jest odporny na ataki, więc należy znaleźć rozwiązanie, zanim stanie się to możliwe.

Zhakowany i rozwidlony

Mówiąc o niszczycielskim charakterze, cyfrowy charakter Bitcoina sprawia, że ​​jest on podatny na ataki technologiczne o charakterze kończącym się walutą. Może to być poważny włamanie do giełdy lub atak terrorystyczny finansowany przez Bitcoin, który wywołuje intensywną presję prawną lub polityczną, aby zdusić rodzącą się cyfrową walutę.

Istnieje również możliwość bardziej podstępnego wroga technologicznego – zwykłego widelca.

Bitcoin Forks

Przeczytaj nasz przewodnik po Bitcoin Forks

Rozwidlenia są często planowanymi odchyleniami w projekcie kryptowaluty, które powodują powstanie nieco innych wersji monety z nieco innymi wersjami kodu monety. Niektórzy twierdzą, że kryptowaluty, takie jak Bitcoin, mogą zostać dosłownie rozwidlone na śmierć. Jeśli projektowi brakuje jakiejkolwiek centralnej spójności, istnieje możliwość, że będzie on nieskończenie podzielony na wiele małych i ostatecznie nieistotnych projektów. Odwrotną stroną tego jest widelec, który przewyższa i wykracza poza główną walutę Bitcoin, który ostatecznie przejmuje prowadzenie – sytuacja, na którą liczą niektórzy mistrzowie Bitcoin Cash.

Niebezpieczeństwo polega na rozmyciu rynku. Nawet jeśli widełki ostatecznie się powiodą, przerzedzają stado dostępnej gotówki na stare monety, które wdarły się do adopcji. Wyobraź sobie frustrację, która wynikałaby z bicia własnych monet w każdym z 50 stanów USA. Był to rzeczywiście problem na bardzo wczesnym etapie narodu amerykańskiego i został on naprawiony dopiero przez ustanowienie jednej waluty krajowej..

W podobny sposób Bitcoin lub inna główna kryptowaluta może zostać podzielona i przeprojektowana na tysiące różnych odmian, z których każda kontroluje tylko małe segmenty rynku. To ostatecznie utrudniłoby przyjęcie i pozostawiłoby szeroko otwarte pole dla nacisków ze strony rządowych organów regulacyjnych, zakorzenionych instrumentów finansowych, złych aktorów i nie tylko.

Najbardziej nieprawdopodobne prognozy

Czarne łabędzie są z definicji trudne do zidentyfikowania z wyprzedzeniem. Z definicji są to również wydarzenia wstrząsające rynkiem. Warto spędzać czas na rozważaniu możliwych wydarzeń związanych z Bitcoinem z czarnym łabędziem. Sam Taleb był orędownikiem poglądu tego diabła, aby zidentyfikować potencjalne rosnące słabości na rynku. Jest to odmiana sposobu myślenia „przygotuj się na najgorsze”. Chociaż entuzjazm i potencjał w obszarze kryptowalut są niezwykle duże, należy pamiętać, że rynek jest wciąż młody i nieprzetestowany. To mogłaby być recepta na katastrofę, gdyby tylko kilka kluczowych wydarzeń miało miejsce – powszechna presja regulacyjna, niszczycielskie włamania, amok z widelcami itp. Pamiętając o możliwości wydarzenia czarnego łabędzia, może dać inwestorom małą perspektywę. W końcu, jeśli rynek kryptowalut nauczył nas czegoś do tej pory, to należy spodziewać się nieoczekiwanego.

Bibliografia

  1. https://www.investopedia.com/news/black-swan-risk-cryptocurrency-markets/
  2. https://www.independent.co.uk/news/business/news/bitcoin-bubble-investment-value-cryptocurrency-burst-digital-boom-currency-a8086256.html
  3. https://www.investopedia.com/terms/b/blackswan.asp
  4. https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/6x4rpj/what_is_the_most_likely_black_swan_event_for_btc/
  5. https://enablon.com/blog/2016/07/12/3-ways-to-be-better-prepared-for-black-swan-events
  6. http://www.businessinsider.com/9-black-swan-events-that-changed-finance-forever-2016-10

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me