Wenezuela

W obliczu stale pogarszającej się sytuacji gospodarczej Wenezueli, która jest w bezprecedensowe terytorium hiperinflacji, wielu zwolenników kryptowalut jest zainteresowanych spekulacjami na temat roli, jaką Bitcoin może odegrać w zmagającym się z problemami kraju Ameryki Południowej.

Jeszcze niedawno te uczucia odbiły się echem w Argentynie, kiedy A. nurkować w rodzimej walucie kraju, peso, któremu towarzyszyły nieoczekiwane wyniki prawyborów.

Przykład zastosowania Bitcoina w tak kłopotliwych ekonomicznie sytuacjach ma postać jego zdolności do obchodzenia kontroli kapitału i wykorzystania go jako środka do przechowywania wartości. W szczególności pogląd, że Bitcoin może być unikalnym aktywem bezpiecznej przystani obok złota, jest narracją, która również zyskuje na popularności.

Wenezuela

Ekonomiczne zmartwienia, kontrola kapitału, & Ciekawe badania

Sytuacja w Wenezueli jest więcej niż zła i kipi od lat. Wenezuela, niegdyś finansowa perełka Ameryki Południowej, pełna ogromnych rezerw ropy naftowej, pogrążyła się w chaosie politycznym i gospodarczym. W przybliżeniu 12 procent populacji Wenezueli uciekło kraj pośród problemów, stanowiący jedną z największych migracji uchodźców w historii Ameryki Południowej i rozszerzający negatywne skutki na kraje sąsiednie, które absorbują połacie zdesperowanych Wenezuelczyków.

W połączeniu z reżimem dyktatorskim, fałszywą propozycją kryptowalut (Petro), ścisłą kontrolą kapitału i spiralną inflacją, Wenezuela wydaje się być na krawędzi upadku.

Dla niektórych obserwatorów takie kryzysy nie powinny stać się sytuacjami spekulacyjnymi na temat wpływu, jaki może wywrzeć Bitcoin, ale argument posunął się naprzód niezależnie od tego, aw kilku przypadkach istnieją oznaki, że Bitcoin pomaga.

Na przykład, starając się ominąć kontrolę kapitału lub ocalić jakąkolwiek wartość (Bolivar jest praktycznie bezwartościowy), Wenezuelczycy coraz częściej zwracają się ku wymianie P2P LocalBitcoins.

Według CoinDance, tygodniowe wolumeny LocalBitcoins (w Bolivarach) od grudnia 2018 r. utrzymują się na parabolicznej trajektorii w górę. Ponadto niektóre doskonała analiza Matt Ahlborg w lutym szczegółowo opisał, jak niezależnie od baniek, handel BTC w Ameryce Południowej – głównie w Wenezueli – odnotowuje stały trend wzrostowy w każdym kwartale w historii LocalBitcoins.

Dodaj do tego fakt, że wolumeny LocalBitcoin mierzone jako „wykorzystanie na osobę ekonomiczną” są najwyższe w Wenezueli oraz w regionach uciskających finansowo lub politycznie, takich jak Rosja, Chiny, Nigeria i Iran, i widać, że Bitcoin jest faktycznie używany w wielu zamierzonych przypadkach.

Na poziomie mikro trudno jest stwierdzić, czy ludzie w takich regionach korzystają z Bitcoina ze względu na jego zdolność do ominięcia ścisłej kontroli kapitału lub wykorzystania go jako środka do przechowywania wartości, ale możemy połączyć wzrosty handlu bitcoinami z bardziej znaczącymi zdarzeniami makro, aby je zebrać kilka spostrzeżeń.

Na przykład CoinMetrics’s Dwunaste wydanie raportu o stanie sieci zagłębia się w pojawiającą się narrację dotyczącą wykorzystania Bitcoina jako bezpiecznej przystani w porównaniu do globalnego rozwoju geopolitycznego i gospodarczego. Istnieje korelacja, ale trudno jest ocenić, czy jest ona ostateczna, czy nie, a analiza TokenAnalyst jest przeciwna takiej narracji mającej wartość.

CoinMetrics analizuje rosnące globalne poluzowanie ilościowe i ujemne zyski z obligacji w Europie jako niepokojące oznaki chwiejnego otoczenia makroekonomicznego. Ponadto przybliża wojnę handlową między USA a Chinami i wynikające z niej skutki uboczne. Wczesny wniosek jest taki, że związek między niekorzystnymi zdarzeniami makro a popytem na bitcoiny jest obecnie słaby, ale jest mniejszy, gdy rozumiemy wykorzystanie bitcoinów przeciwko kontroli kapitału.

Na przykład ścisła kontrola kapitału w Wenezueli ogranicza obywatelom możliwość zamiany Bolivara na obcą walutę do minimalnych kwot. Bitcoin, chociaż jego zapewnienia dostępu wciąż brakuje, oferuje optymalną drogę do ominięcia tych kontroli.

W kraju rośnie liczba bankomatów Bitcoin, fizyczne instrumenty na okaziciela, takie jak OpenDime, dają nadzieję, a każda forma odzyskania wartości, nawet jeśli kupujesz bitcoiny osobiście lub online przez podejrzanych pośredników, jest warta spróbowania w tym momencie dla wielu Wenezuelczyków.

Nawet obłudny rząd Wenezueli podobno używał Bitcoin ominąć międzynarodowe sankcje, zamieniając podatki lotniskowe w Bitcoin. Oczywiste jest, że bezprawny charakter Bitcoina jest potężny w unikaniu centralnie zarządzanych ograniczeń, ale nadal zakres, w jakim jest on używany w Wenezueli, jest niski i trudny do dokładnego określenia ilościowego.

Co ciekawe, w obliczu kontroli kapitału i spadającego juana, niedawna Kawałek Coindeska podkreślił, że Chińczycy wolą Tether od Bitcoina ze względu na jego stabilność i tak. Wenezuelczycy rzekomo nie mają takiego dostępu do uwięzi, jaki oferują Chińczykom moskiewskie biurka OTC, więc Wenezuelczycy mogą, jeśli mają taką szansę, preferować Tether od Bitcoin – to tylko kwalifikacja, o której należy pamiętać.

Argentyna & Niewyraźna, ale nieunikniona perspektywa zastosowania Bitcoina

Najlepiej byłoby, gdyby sytuacje takie jak Wenezuela, a teraz Argentyna, nie pojawiłyby się, gdyby rozgrywały się rzeczywiste scenariusze gospodarek w swobodnym spadku, a przypadek użycia Bitcoina jest następnie analizowany, ale takie sytuacje są nieuniknione.

ZA szokująca porażka wyborcza dla prezydenta Argentyny Mauricio Macri spowodował gwałtowny spadek wartości argentyńskiego peso w stosunku do dolara amerykańskiego (spadek o 25 procent), przy jednoczesnym gwałtownym spadku na giełdzie. Obecnie, gdy inflacja w Argentynie osiąga niebezpieczny poziom, kraj staje przed poważnymi problemami gospodarczymi w kontekście panikujących rynków.

Po krachu peso, Bitcoin był sprzedawany z wysoką premią na lokalnych giełdach LocalBitcoins. Podobnie LocalBitcoins wolumeny (mierzone w argentyńskim peso) również rosną.

Chociaż korelacja Bitcoin jako bezpiecznej przystani wydaje się słaba na poziomie globalnym, sądząc po dwóch głośnych krajowych przypadkach swobodnego spadku waluty, Bitcoin wydaje się być dość popularnym magazynem wartości. Wolumeny waluty krajowej będące przedmiotem handlu za bitcoiny, w porównaniu z krajową skalą pieniądza w systemie, są bardzo małe zarówno w Wenezueli, jak iw Argentynie, ale mimo to wykazują wyraźny trend.

Kiedy umieścisz te trendy w kontekście wielu ludzi, po prostu nie wiedzących, czym jest Bitcoin przed takimi sytuacjami, ma sens, że wolumeny są niskie – szczególnie biorąc pod uwagę słabe gwarancje dostępu Bitcoin w wielu częściach świata poza USA i Kanadą, Europą i kilka krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Podczas gdy wielu zwolenników Bitcoin może postrzegać pogarszającą się sytuację gospodarczą i polityczną jako namacalne możliwości oceny potencjału Bitcoina, sytuacja jest zasadniczo inna dla tych, którzy jej doświadczają. Niestety, cykl koniunkturalny, załamanie gospodarcze i nasilenie się napięć geopolitycznych powodują, że takie scenariusze nieuchronnie się urzeczywistniają.

Z drugiej strony, Bitcoin wykazuje skłonność do zapewniania opcjonalności tym, którzy jej najbardziej potrzebują, co co najmniej jest dodatkowym wynikiem netto dla przyszłych sytuacji cierpienia gospodarczego i politycznego.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me